• چهارشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 986-1286-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

با حضور بیش از130 دانشجو از سراسر کشور؛

آغاز شانزدهمین دوره سراسری و دومین دوره بین المللی مسابقات عملیات حرارتی

شانزدهمین دوره سراسری و دومین دوره بین المللی مسابقات عملیات حرارتی با حضور بیش از 130 دانشجو از سراسرکشور در قالب 50تیم مسابقه در 4 بخش ویژه، صنعتی، آهنی و غیر آهنی، به میزبانی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان آغاز شد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، " کاظم طهماسبی" امروز 6 شهریورماه در حاشیه این مراسم گفت: امسال انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه شهید باهنرکرمان افتخار میزبانی شانزدهمین دوره سراسری و دومین دوره بین المللی مسابقات عملیات حرارتی را داراست.

وی ادامه داد: این دوره از مسابقات در دو مرحله‌ی آهنی و غیر آهنی انجام و تیم برگزیده با توجه به نتایج و نظر داوران انتخاب خواهد شد؛ همچنین هم‌زمان با برگزای مسابقات، کارگاه‌ها‌ی آموزشی کاربردی در زمینه‌های مرتبط با مهندسی مواد و متالورژی و نیز نمایشگاه دستاوردهای صنعت متالورژی برگزار می‌شود.

رئیس شانزدهمین دوره سراسری و دومین دوره بین المللی مسابقات عملیات حرارتی ایجاد پیوند بین صنعت و دانشگاه را هدف این مسابقه دانست و عنوان کرد: شانزدهمین دورۀ سراسری و دومین دورۀ بین المللی مسابقات عملیات حرارتی با حضور شرکت کنندگان در چهار بخش، آهنی، غیر آهنی، ویژه و صنعتی به مدت دو روز در دانشکده فنی و مهندسی به رقابت می‌پردازند.

طهماسبی ادامه داد: در این دوره از رقابت‌ها بیش از 130 دانشجو در قالب 50تیم مسابقه حضور دارند که سوالات این بخش‌ها همگی توسط وزارت دفاع و صنایع بزرگ نظیر مس شهربابک و مس سرچشمه طراحی شده‌اند.

رئیس شانزدهمین دوره سراسری و دومین دوره بین المللی مسابقات عملیات حرارتی با اشاره به اینکه در بخش آهنی ۱۸ تیم و غیر آهنی ۱۴ تیم در مسابقات شرکت کرده‌اند مطرح کرد:در بخش آهنی نمونۀ فولادی، بخش غیر آهنی نمونۀ آلیاژ منیزیم، بخش ویژه یک نمونه شفت آسیامینیون مس سرچشمه و در بخش صنعتی یک نمونه کاتود مجتمع مس شهر بابک به بهره برداری می‌رسد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان مراحل چهارگانه شانزدهمین دوره سراسری و دومین دوره بین المللی مسابقات عملیات حرارتی، عصر پنجشنبه، 7 شهریورماه 98 در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار خواهد شد.

بیان کرد: مسابقات سراسری عملیات حرارتی، یکی از مسابقاتی است که هرساله با حضور دانشجویان رشتۀ مهندسی مواد و متالورژی کل کشور، در یکی از دانشگاه‌های کشور زیر نظر سازمان علمی ‌دانشجویی مهندسی مواد برگزار می‌شود. عملیات حرارتی شامل اعمال سیکل‌های حرارتی گرم و سرد کردن است که منجر به بهبود خواص مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی قطعۀ نهایی می‌شود، به‌طور مثال می‌توان با انجام عملیات حرارتی، سختی، استحکام، مقاومت به سایش، مقاومت به ضربه و دیگر خواص یک قطعه را به شکل کاملاً محسوسی بهبود داد؛ لذا انجام عملیات حرارتی به منظور بهبود خواص قطعات، از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کرده و صرفۀ اقتصادی مطلوبی را برای شرکت‌ها به همراه دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: