• چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 985-6384-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان خبر داد:

20 درصد سطح زیرکشت پسته رفسنجان مجهز به سیستم آبیاری نوین

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت:در شهرستان رفسنجان از حدود ۶۵ هزار هکتار سطح زیرکشت پسته ۱۲ هزار هکتار معادل ۲۰ درصد مجهز به سیستم آبیاری نوین شده که این عدد در سطح استان به همین میزان است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "عباس سعیدی" امروز ۲۳ مردادماه در حاشیه افتتاح طرح آبیاری قطره ای مزرعه پسته در کبوترخان رفسنجان که با حضور استاندار کرمان صورت گرفت، اظهار کرد: سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای در سطح ۸۳ هکتار از محل اعتبارات سال ۹۶ اجرا شده است.

وی افزود: در این طرح ۸۳۰ میلیون تومان از اعتبارات دولت(بلاعوض) و حدود ۲۰۰ میلیون تومان آورده مالک هزینه شده است.

سعیدی با اشاره به مزایای اجرای سیستم های نوین آبیاری تصریح کرد: در روش آبیاری غرقابی ۴۰ تا ۴۵ درصد راندمان آبیاری داریم که با اجرای سیستم نوین راندمان تا ۸۵ درصد افزایش پیدا می کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بیان کرد: با اجرای سیستم نوین آبیاری بهره وری نیز افزایش می یابد و به عنوان مثال در روش غرقابی به ازای هر مترمکعب آب ۱۰۰ گرم پسته و در سیستم تحت فشار به ازای هر مترمکعب ۲۵۰ گرم پسته برداشت می شود.

وی اظهار کرد: در شهرستان رفسنجان از حدود ۶۵ هزار هکتار سطح زیرکشت پسته ۱۲ هزار هکتار معادل ۲۰ درصد مجهز به سیستم آبیاری نوین شده که این عدد در سطح استان به همین میزان است.

سعیدی گفت: از سال ۷۳ تا ۹۲ تتها در سطح ۵ هزار و ۳۴ هکتار از مزارع شهرستان رفسنجان آبیاری نوین اجرا شده بود اما از سال ۹۲ تا ۹۶ به ۱۲ هزار هکتار رسیده است.

وی تصریح کرد: ما به کشاورزان توصیه می کنیم سیسم های نوین آبیاری را اجرا کنند که اعتبار می دهیم و محدودیت نداریم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در پایان با اشاره به مشکل بروکراسی اداری به ویژه در برق برای اجرای سیسم آبیاری نوین بیان کرد: این طرح باید یک سال قبل افتتاح می شد اما به دلیل طولانی شدن پروسه در برق، امسال بهره برداری شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: