• چهارشنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 985-2484-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان کرمان خبر داد:

70 هزار میلیارد تومان، تولید ناخالص داخلی استان کرمان

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان کرمان گفت: 70 هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی استان کرمان در سال 97 بوده و بخش کشاورزی سهم قابل ملاحظه ای در اشتغال و تولید نسبت به متوسط کشور دارد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "حمید شیخ اسدی" صبح امروز 9 مردادماه در جلسه بررسی موانع و مشکلات فضای کسب و کار استان کرمان و راهکارهای بهبود با حضور مدیران اقتصاد و دارایی منطقه 5 کشور اظهار کرد: 70 هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی استان کرمان در سال 97 بوده و بخش کشاورزی سهم قابل ملاحظه ای در اشتغال و تولید نسبت به متوسط کشور دارد.

وی با اشاره به رتبه های اول و دوم استان کرمان در تولید بسیاری از محصولات باغی و کشاورزی در کشور افزود: فاصله معناداری بین سهم بخش خدمات در اقتصاد استان کرمان و متوسط کشور وجود دارد و سهم بخش کشاورزی در اقتصاد استان بیش از دو برابر متوسط کشور است.

شیخ اسدی تصریح کرد: 35 و نیم درصد سهم بخش صنعت و معدن در اقتصاد استان کرمان است که از متوسط کشور بالاتر است و این مسئله به دلیل جایگاه بالاتر بخش معدن است.

وی بیان کرد: 8.2 درصد سهم معدن بدون نفت در اقتصادی استان کرمان است، در حالی که این عدد در کشور 0.7 درصد است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان کرمان اظهار کرد: بخش خدمات 42 درصد در اقتصاد استان سهم دارد و در کشور این عدد بیش از 50 درصد است که در این حوزه فاصله زیادی با متوسط کشور داریم و جای کار زیادی در این حوزه وجود دارد.

وی در ادامه افزود: بهبود فضای کسب و کار از الزامات جدایی ناپذیر استان است و تا زمانی که این محیط بهبود پیدا  نکند، رشد بخش خصوصی و بهبود عملکرد بنگاه ها شدنی نیست.

شیخ اسدی گفت: بهبود فضای کسب و کار به ضرورتی انکارناپذیر تبدیل شده اما به نظر می رسد هنوز بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری امن و کسب و کار فراهم نشده است.

وی بیان کرد: رتبه فضای کسب و کار ایران از 152 در سال 2014 در دنیا به 128 در سال 2019 تنزل پیدا کرده و گزارش نشان می دهد تنها سه مورد پرداخت مالیات، تجارت برون مرزی اصلاح شده است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان کرمان با تاکید بر لزوم اصلاح فضای کسب و کار و اصلاح شاخص ها گفت: غیرقابل پیش بینی بودن قیمت مواد اولیه، رقابت غیرمنصفانه شرکت های دولتی، سختی تامین منابع و دریافت تسهیلات از بانک ها، سختگیری قوانین کار، بی ثباتی سیاست ها، قوانین و مقررات، رویه های ناظر بر کسب و کار، موانع اخذ مجوزهای کسب و کار و ... از جمله موانع مطرح شده در بهبود فضای کسب و کار در استان کرمان از سوی فعالان اقتصادی اعلام شده است.

وی تصریح کرد: رویکرد اصلی در اخذ مجوزها در ایران با این پیش فرض که همه افراد قصد تخطی از مقررات را دارند، سختگیری ها را افزایش می دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: