• سه شنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-12414-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

حمله آفت مگس مدیترانه‌ای به شهرهای کرمان، رابر و بم

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی شمال استان کرمان با بیان اینکه آفت مگس مدیترانه ای، از خطرناک‌ترین آفات کشاورزی در دنیاست اظهار کرد: برای اولین بار در شهریورماه سال 97 در استان کرمان و در مناطق گلباف و ماهان این آفت گزارش شد که در سال جاری تاکنون در شهرستان‌های کرمان، رابر و بم حمله این آفت گزارش شده است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "ناصر طاهری" در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: ردیابی این آفت از طریق نصب تله های جلب کننده فرمونی (تری مدلور)، تغذیه ای ( سراتراپ) و تله های زرد چسبنده و مشاهده خسارت آفت روی میوه با ثبت مشخصات کامل باغ و تعداد درختان موجود در تمامی شهرستان استان در حال انجام است.

طاهری افزود: در راستای آگاهی کشاورزان، اطلاع رسانی و آموزش بهره برداران نیز در خصوص شناسایی و کنترل آفت به صورت آموزش‌های گروهی و انفرادی، ارسال پیام کوتاه، بروشور، نصب بنر، فضای مجازی و .... انجام گرفته است و از کشاورزان خواسته شده جهت کنترل آفت اقدام به برداشت به موقع میوه ها یا برداشت زود هنگام و نیز جمع آوری و انهدام میوه های آلوده نمایند.

وی در ادامه گفت: مدیریت حفظ نباتات استان نسبت به تهیه طرح کنترل این آفت اقدام نموده که بر اساس آن چنانچه کشاورزان نسبت به خرید پروتئین هیدرولیزات از کلینیک های گیاهپزشکی اقدام کنند، به اندازه یک سوم میزان خریداری شده به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی شمال استان کرمان با بیان اینکه مگس میوه مدیترانه ای یکی از خطرناک ترین آفات کشاورزی در دنیاست که به بیش از 300 گونه از گیاهان حمله می کند خاطر نشان کرد: این آفت باعث لهیدگی، پوسیدگی و ریزش شدید میوه می شود و می تواند تا 100 درصد محصول را بین ببرد ضمن آنکه انتقال آفت از طریق میوه، خاک و جابجایی حشره کامل امکان پذیر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: