• یکشنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 983-585-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : تولیدی

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا:

10 تا 16 خردادماه جاری؛ مهلت استعفای مدیران داوطلب شرکت در انتخابات مجلس

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمان گفت: مهلت استعفای مدیران داوطلب شرکت در انتخابات مجلس از روز 10 تا 16 خردادماه جاری است و باید 6 ماه قبل از ثبت نام، نامزدهای انتخاباتی که در دستگاه ها اجرایی کار می کنند، استعفا بدهند و با گذشت بازه زمانی تعیین شده، ثبت نام منع قانونی دارد.

"رضا رضایی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شورای نگهبان به عنوان ناظر بر انتخابات، کلیدی ترین نقش را در بحث انتخابات دارد که این نظارت مخصوص کشور ما نیست و در کشورهای مختلف دنیا به لحاظ اینکه انتخابات به خوبی برگزار شود، نیز ناظر وجود داشته و تنها نام این نهاد نظارتی در هر کشور متفاوت است.

وی با بیان اینکه وجود ناظر در همه زمینه ها لازم است، تصریح کرد: کار شورای نگهبان نظارت بر حسن اجرای انتخابات در کشور است که تاکنون نیز در همه انتخابات‌ها وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده است.

رضایی با اشاره به اینکه نظارت بر مصوبات مجلس از دیگر وظایف شورای نگهبان است، تصریح کرد: اخیرا نیز شورای نگهبان نظر خود را درمورد بحث مهم استانی شدن انتخابات بیان کرد و مواردی از این قبیل در حیطه اختیارات شورای نگهبان است.

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمان در ادامه با بیان اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی براساس توافق وزارت کشور و شورای نگهبان، در روز دوم اسفندماه امسال در کشور برگزار می شود، گفت: مهلت استعفای مدیران داوطلب شرکت در انتخابات مجلس از روز 10 تا 16 خردادماه جاری است و باید 6 ماه قبل از ثبت نام، نامزدهای انتخاباتی که در دستگاه ها اجرایی کار می کنند، استعفا بدهند و با گذشت بازه زمانی تعیین شده، ثبت نام منع قانونی دارد.

وی درباره فعالیت دفتر شورای نگهبان در استان کرمان عنوان کرد: در هر 23 شهرستان استان کرمان دفتر شورای نگهبان فعال است اما این فعالیت به صورت پاره وقت است و در ایام انتخابات که هیئت های نظارت و اجرایی شکل می گیرد، نظارت این دفاتر بر روند انتخابات تا اعلام نتیجه ادامه دارد.

رضایی اظهار کرد: هیچ صندوقی سندیت و مشروعیت رای نخواهد داشت، مگر اینکه مهر شورای نگهبان بر آن زده شده باشد و در غیر این صورت از نظر قانونی فاقد اعتبار است.

وی تصریح کرد: تشکیل هیئت های اجرایی انتخابات به عهده فرمانداری ها و هیئت های نظارت به عهده دفاتر شورای نگهبان است.

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمان درباره تعداد ناظران در هر حوزه انتخاباتی بیان کرد: برمبنای میزان مراجعات به هر حوزه و صندوق آراء، تعداد ناظران و افراد هیئت اجرایی متفاوت است.

رضایی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: از مردم درخواست داریم حضور حداکثری در انتخابات داشته باشند که در هیچ جای دنیا انتخابات به این آزادی، خوبی و اقتدار برگزار نمی شود.

وی تصریح کرد: درخواست دیگر از نامزدهای انتخابات است که توانمندی خود را بسنجند. زیرا نمایندگی کار بسیار پرمسئولیتی است و از نظر شرعی نیز مسوولیت بر گردن انسان است و اگر کسی توانمندی نداشته و در عرصه قرار بگیرد و جای فرد دیگری را پر کند، از شرعی در دین اسلام جایگاهی ندارد.

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمان گفت: همه ما باید بر مبنای قانون حرکت کنیم. معیار و ملاک ما قانون است و اگر همه افراد قانون را رعایت کنند، مشکلات رفع می شود و بعضا اگر مشکلی پیش می آید، به دلیل عدم رعایت التزام به قانون است.

وی افزود: از کاندیداها درخواست داریم به جد قانون را رعایت کنند تا بتوانیم انتخاباتی خوب و در خور شان نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران داشته باشیم و با مشخص شدن نتیجه، نمایندگان به فکر مردم بوده و به موارد اعلامی خود پایبند باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: