• جمعه ۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-1214-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان:

کرمان از ابتدای سال جاری 2 روز ناسالم داشت/احتمال افزایش کانون ریزگردها در استان در پی وقوع سیلاب‌های اخیر

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان در پاسخ به این سال که با توجه به بارش های اخیر در منطقه جازموریان آیا امسال ریزگردها این منطقه استان را تهدید نخواهد کرد؟ اظهار کرد: سیلاب‌ها ضمن داشتن فواید، مضراتی نیز دارند اما در مجموع سیلاب‌ها باعث جمع شدن ریزگرد می‌شوند (سیلاب گل و لای را در یک منطقه جمع می‌کند) لذا احتمال شدت گرد و غبار در مناطقی که سیلاب به‌وقوع پیوسته وجود دارد و خود این مناطق می‌توانند بعنوان یک کانون ریزگرد در منطقه تبدیل شوند.

"مرجان شاکری" در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، با اشاره به کیفیت هوای شهر کرمان در سال جاری، گفت: از ابتدای فروردین‌ماه تا روز گذشته (دوم خردادماه) فقط 2 روز ناسالم برای گروه‌های حساس را در کرمان تجربه کرده‌ایم و مابقی روزها کیفیت هوای شهر کرمان سالم بوده است.

وی از بارش‌های سال‌جاری در جنوب استان سخن به میان آورد و عنوان کرد: بارندگی‌های سال‌جاری و حتی چند روز اخیر روی منطقه جازموریان نیز موثر بوده است و در حال حاضر مشکلی در خصوص ریزگردها در این منطقه را نداریم.

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان در پاسخ به این سال که با توجه به بارندگی‌ها در منطقه جازموریان آیا امسال ریزگردها این منطقه استان را تهدید نخواهد کرد؟ اظهار کرد: سیلاب‌ها ضمن داشتن فواید، مضراتی نیز دارند اما در مجموع سیلاب‌ها باعث جمع شدن ریزگرد می‌شود (سیلاب گل و لای را در یک منطقه جمع می‌کند) لذا احتمال شدت گرد و غبار در مناطقی که سیلاب به‌وقوع پیوسته وجود دارد و خود این منطقه می‌تواندبعنوان یک کانون ریزگرد در منطقه تبدیل شود.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم مدعی شویم که بارندگی‌ها جلوی وقوع ریزگردها را گرفته است و حتی ممکن جمع شدن ریزدانه‌ها در یک محل، آن منطقه را به یک کانون ریزگرد تبدیل کند.

شاکری به نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به جامعه اشاره و رسانه‌ها را حلقه اتصال مسئولین با مردم دانست و بیان کرد: از نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی برای حفاظت محیط زیست تشکر می‌کنم.

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان به احتمال وقوع آتش سوزی در منطقه جازموریان اشاره کرد و افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر در این منطقه، رشد گیاهان علوفی در این مناطق زیاد بوده، لذا مردم زمانی که در جنگل‌ها و مراتع آتش روشن می‌کنند، حتما موقع خروجشان از منطقه باید از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنند، زیرا اگر آتش‌سوزی رخ دهد باتوجه به رشد گیاهان علوفی، مهار و کنترل آتش در این منطقه بسیار سخت خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: