• پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 982-4090-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان کرد:

اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از فردا/ ابتلای ۴۰ هزار نفر از جمعیت رفسنجان و انار به پرفشاری خون

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اعلام اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از فردا آغاز می شود، گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در ۲ مرحله اجرا می شود مرحله اول از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیر ماه و مرحله دوم نیز از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه اجرا می شود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، علی اسماعیلی ندیمی عصر امروز 26 اردیبهشت ماه در نشست خبری اظهار کرد: اگر جمعیت بالای ۲۰ سال در یک منطقه از لحاظ فشار خون مورد بررسی قرار گیرند ۲۰ تا ۲۲ درصد مبتلا به پرفشاری خون هستند و در افراد بالای ۳۰ سال پیش‌بینی می‌شود حداقل ۲۵ درصد مبتلا به پرفشاری خون می‌باشند.

وی بیان کرد: هر چه سن بالاتر برود فشار خون افراد هم بالاتر می‌رود پرفشاری خون علامتی ندارد و عوارض بسیار مهم و جدی دارد که یکی از علل نارسایی مزمن کلیه است یک بیمار کلیوی در هفته سه بار باید دیالیز شود.

وی پرفشاری خون را از عوامل بروز سکته‌های مغزی، بیماری‌های قلبی و عروقی دانست و ادامه داد: پرفشاری خون چون بی‌علامت است درمانش بسیار سخت است کنترل فشار خون مستلزم تغییرات در شیوه زندگی و مصرف داروست.

اسماعیلی‌ندیمی خاطرنشان کرد: ۴۰ درصد از افرادی که پرفشاری خون دارند از بیماری خود اطلاع ندارند، بنابراین این طرح ملی می‌تواند در شناسایی افراد کمک بالایی باشد و سبب شود بیماری خود را کنترل کنند هر چه در بخش بهداشت هزینه شود ۱۵ درصد در بخش درمان صرفه‌جویی شده است.

وی با اشاره به مصرف نمک از سوی افراد افزود: میزان نمک مورد نیاز بدن ما از طریق شیر، ماست و سایر لبنیات، حبوبات و میوه‌ها تأمین می‌شود آنچه جامعه به آن عادت کرده و باید ترک شود بردن نمکدان سر سفره است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ادامه اظهار کرد: ۳۱۰ هزار نفر جمعیت ایرانی در دو شهرستان انار و رفسنجان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان‌ هستند که نیمی از این افراد بالای ۳۰ سال سن دارند، ۲۵ درصد از جمعیت بالای ۳0 سال در این شهرستان‌ها در قالب ۴۰ هزار نفر مبتلا به پرفشاری خون هستند و نیاز به درمان دارویی یا توصیه های غیردارویی دارند و بایستی در این طرح حداقل ۲۰ درصد آنها شناسایی شوند.

اسماعیلی ندیمی ادامه داد: نسل حاضر غذای نمکدار و پرچربی مصرف می کنند و غذاهایی فست فود که دارای نمک فراوانی است می خورند و مردمان استان کرمان هم در منطقه ای گرم و خشک زندگی می کنند که تبخیر آب هم در این منطقه زیاد است و در جامعه ایرانی ۴۰ درصد افراد از فشارخون بالای خود اطلاعی ندارند و در رفسنجان و انار به نظر می رسد که ۶۰ درصد افراد از فشار خون بالای خود آگاه هستند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه ۲۵ تا ۲۸ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال در رفسنجان و انار دارای فشار خون بالا هستند افزود: نمک خوردن در زندگی ها عادت شده است در حالی که میزان نمک مورد نیاز بدن در روز در شیر، لبنیات، حبوبات، نان و میوه وجود دارد لذا توصیه می کنیم که نمک کم مصرف شود و در وهله اول برای فرهنگسازی این موصوع در خانه‌ها نمکپاش ها از سفره ها حذف شوند.

اسماعیلی ندیمی افزود: نمک دریا آلودگی دارد و آنچه که در فضاهای مجازی تبلیعات می شود نمکی است که پس از خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها جمع آوری و به فروش می رسد لذا نمک یددار استانداردترین نمک است.

وی بیان کرد: ارایه خدمات کنترل فشارخون در مراکز دولتی و مراکز بهداشتی شهری و روستایی در این طرح رایگان است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان یادآور شد: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در ۲ مرحله اجرا می شود مرحله اول از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیر ماه و مرحله دوم نیز از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه اجرا می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: