• دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-714-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

در پی بارش‌های چند روز اخیر؛

وضعیت بارندگی استان کرمان 2 درصد بالاتر از متوسط بلند مدت قرار گرفت

مدیرکل هواشناسی استان کرمان گفت: با بارش های فروردین ماه امسال، وضعیت بارندگی استان کرمان دو درصد از بالاتر از متوسط بلند مدت خود قرار گرفته اما همچنان خشکسالی های هیدرولوژی را در استان شاهد بوده و منابع آبی زیرزمینی خالی است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "تورج جدیدی" امروز در جلسه شورای مدیریت بحران استان کرمان اظهار کرد: در روزهای 24 و 25 فروردین امسال سامانه بارشی طبق پیش بینی از جنوب و غرب وارد استان کرمان شد که بیشترین مناطقی که درگیر کرد، جنوب و شرق استان و رگبار شدید باران، رعد و برق و تندباد از پیامدهای این سامانه بود.

وی افزود: بین 50 تا 70 میلیمتر انتظار بارش از این سامانه داشتیم که میانگین بارش استان تا قبل از فعالیت این سامانه، 19 درصد کاهش بارندگی داشته و فقر بارشی در یک دهه و بیشتر را شاهد بودیم.

جدیدی تصریح کرد: با بارش های فروردین ماه امسال، وضعیت بارندگی استان کرمان دو درصد از بالاتر از نرمال قرار گرفته اما خشکسالی های هیدرولوژی را شاهد هستیم و منابع آبی زیرزمینی ما خالی است.

وی با اشاره به اینکه آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه ها را پیش بینی کرده بودیم، بیان کرد: در تغییرات بارش استان از ابتدای مهر 97 تا 20 فروردین 98 میزان 19.3 درصد کسر بارش اما بعد از بارندگی 24 و 25 فروردین ماه 2.4 درصد بالاتر از نرمال بارندگی بلند مدت قرار گرفته است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمان با تاکید بر اینکه باید به طور جدی پیگیر طرح های آبخیزاری و آبخوان داری باشیم زیرا منابع زیرزمینی استان بسیار ضعیف است و انباشت خشکسالی موجب این مسئله شده است که باید آب ها مهار شود افزود: میانگین بارش استان کرمان بعد از بارندگی های اخیر به 122 میلیمتر متر رسیده که میانگین کل کشور در سال زراعی جاری تاکنون 289 میلیمتر بارندگی داشته که در 50 سال اخیر بی سابقه بوده است.

جدیدی با اشاره به اینکه بارندگی کشور در سال زراعی جاری نسبت به سال قبل 156 درصد و نسبت به بلندمدت 47 درصد افزایش داشته تصریح کرد: استان کرمان 242 درصد افزایش بارندگی نسبت به سال قبل و یک و نیم درصد نسبت به بلندمدت افزایش بارندگی داشته است.

مدیرکل هواشناسی استان کرمان در ادامه بیان کرد: پیش بینی وزش باد شدید در شرق و جنوب شرق استان در روزهای آینده و بارش رگباری را داریم اما مشکل ساز نخواهد بود و در شهر کرمان امشب و فردا دو تا سه میلیمتر بارندگی پیش بینی می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: