• چهارشنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-2884-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

دبیر اندیشکده تدبیر آب ایران با انتقاد از عدم توجه به وجهه اقتصادی آب در کشور؛

قیمت یک کیلو آب، یک هشتاد و پنجم کود حیوانی است

دبیر اندیشکده تدبیر آب ایران با اشاره به اینکه آب یک کالای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است، عنوان کرد: در کشور ما به وجهه اقتصادی آب توجه نمی شود و قیمت یک کیلو آب یک هشتاد و پنجم کود حیوانی است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "احمد علوی" شامگاه چهارشنبه 12 دیماه در نشست فعالان اقتصادی استان کرمان با رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در اتاق بازرگانی کرمان با اشاره به حوزه آبریز فلات مرکزی اظهار کرد: 50 درصد آب مصرفی در کشور از منابع زیرزمینی استفاده و 90 درصد آب زیرزمینی فلات مرکزی مصارف صنعت، کشاورزی و ... است.

وی با اشاره به اینکه در این فلات 10 درصد به آب سطحی وابسته هستیم، افزود: بیش از 50 درصد محدوده های مطالعاتی ما ممنوعه و ممنوعه بحرانی است.

علوی با اشاره به اینکه آب یک کالای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است، عنوان کرد: در کشور ما به وجهه اقتصادی آب توجه نمی شود و قیمت یک کیلو آب یک هشتاد و پنجم کود حیوانی است.

وی با تاکید بر اینکه باید تشکل های آب بَران دخالت داده شوند، گفت: باید امکان تحویل حجمی آب در منابع زیرزمینی محقق و یارانه انرژی در آب مصرفی در شرب، صنعت و ... هدفمند شود که در غیر این صورت امکان رقابت وجود نخواهد داشت.

دبیر اندیشکده تدبیر آب ایران با بیان اینکه توفیق در ساماندهی چاه های غیرمجاز فقط با ابزار قانونی شدنی نیست، اظهار کرد: ما قدرت داریم اما اقتدار نداریم و باید مدل های مالی را به کار گرفته و اشتغال جایگزین را در بحث مسدود کردن چاه های غیرمجاز نظر بگیریم.

وی افزود: باید آب از حالت ابزار قدرت از قوه مقننه و از دست دولت در بحث بازتخصیص بیرون بیاید و ابزار قدرت در این دو قوه نباشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: