• سه شنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-887-5
  • خبرنگار : 8
  • منبع خبر : دریافتی

برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان در تهران

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان از تاریخ اول الی پنجم دی ماه سالجاری در محل پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور در تهران خبر داد.

به گزارش گروه دریافت ایسنا منطقه کویر، "غلامرضا فرخی" با بیان اینکه در نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان،  بیش از 200 پته نفیس از دوره صفویه تا دوره معاصر به معرض نمایش درآمده است، اظهار کرد: هدف از برگزاری نمایشگاه مذکور سنجش و بررسی نوع دوخت، نقش های بکار رفته و مرغوبیت پته های قدیم با جدید و همچنین پژوهشی بر نمونه آثار گذشتگان و هنرمندان امروز است.

وی از آغاز احیاء نقوش و دوخت پته آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان در این نمایشگاه خبر داد و تاکید کرد: این کار توسط دوزندگانی از استان های کرمان وتهران و با استفاده از نخ های کشمیری به سرپرستی خانم ها "فاطمه سیدی" و "شهین ابراهیم زاده پزشکی" انجام می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه در محل برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان پته های خام نیز عرضه می شود، بیان کرد: علاقمندان به دوخت هنر پته دوزی می توانند لوازم و ابزار کار را نیز از محل این نمایشگاه تهیه کنند.

فرخی با بیان اینکه در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان، از سوی معاون صنایع دستی کشور  از تعدادی از استادان هنر پته دوزی کرمان و ایران تقدیر شد، افزود: این نمایشگاه به همت خانم ها "فاطمه سیدی" و "شهین ابراهیم زاده پزشکی" از استادکاران به نام هنر پته دوزی کشور برپا گردیده است.

وی با بیان اینکه پته دوزی یکی از زیباترین و قدیمی ترین سوزن دوزی های سنتی ایران محسوب می شود که در تاریخ کرمان ریشه عمیقی دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 50 هزار هنرمند پته دوز در استان کرمان مشغول به فعالیت هستند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: