• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 979-1090-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رییس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه:

توسعه فضاي سبز مجتمع مس سرچشمه منطبق با شرايط اكولوژيك در وسعت 500 هكتار

رییس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه گفت: فاز اول توسعه فضاي سبز منطبق با شرايط اكولوژيك منطقه در وسعت 500 هكتار با كاشت بذر بادام كوهي از روز شنبه آینده در مجتمع مس سرچشمه آغاز می شود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، محمدحسین معصومی اظهار کرد: اولين آيين بزرگداشت روز جهاني خاك در مجتمع مس سرچشمه ساعت 9 صبح شنبه 17 آذر ماه در محل سالن فجر كارخانه با حضور مسئولين استاني و شهرستاني برگزار می شود.

وی بیان کرد: فاز اول توسعه فضاي سبز منطبق با شرايط اكولوژيك منطقه در وسعت 500 هكتار با كاشت بذر بادام كوهي از روز شنبه آینده در مجتمع مس سرچشمه آغاز می شود.

وی ادامه داد: بادام كوهي از گونه هاي مهم خانواده گل سرخيان بوده و اين درختچه در برابر شرايط نامساعد محيط(کم آبي و نوسانات شديد حرارتي) مقاوم مي باشد. بادام كوهي گونه بومي منطقه مي باشد و همچنين سازگار با شرايط محيطي موجود و مقاوم بودن آن در برابر کم آبي از ويژگي‌هاي مهم آن مي باشد.

رییس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه مبارزه با آفت «لورانتوس» در درختان ارژن منطقه به وسعت یک هزار هكتار را از دیگر طرح‌هایی دانست که در روز جهانی خاک در این مجتمع کلید می خورد.

معصومی توضیح داد: آفت گياهي «لورانتوس» با انشعابات زياد و برگهاي نسبتاً کشيده و به صورت توده اي انبوه و سبز رنگ روي درخت ميزبان مشاهده مي شود که با توليد اندام مکنده از شيره درخت تغذيه و بر اثر نفوذ موجب ضعف و کاهش مقاومت درخت ميزبان شده که درنهايت باعث خشک شدن آن مي شود که يكي از راههاي کنترل، پيشگيري و مبارزه با اين آفت در درختان ارژن استفاده از روش مکانيکي به صورت قطع سرشاخه هاي آلوده از محل رويش است.  

رییس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه با تشریح اهداف اولين آيين بزرگداشت روز جهاني خاك در مجتمع سرچشمه خاطرنشان کرد: توسعه فضاي سبز به منظور بهبود كيفيت هوا، جلوگيري از فرسايش آبي و بادي خاک، کاهش آلودگي‌هاي صوتي و بهبود پارامترهاي رواني و زيبايي آفريني از جمله این اهداف می باشد.

اهمیت خاک در حیات موجودات زنده

معصومی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: محيط زيست انسانها مجموعه اي است از روابط متقابل بين انسانها با محيط اطراف خود كه تعادل بيولوژيك را سبب مي شود و چگونگي برقراري اين رابطه و تأثيرپذيري خصوصيات اكوسيستم ها در كيفيت زندگي  انسانها و سلامت رواني آنها تأثير دارد.

رییس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه تصریح کرد: به‌منظور ارج نهادن به اهميت خاک به عنوان يكي از اجزاء اصلي محيط زيست، روز پنجم دسامبر به‌عنوان روز جهاني خاک نام‌گذاري شده است.

وی خاطرنشان کرد: روز جهاني خاک، اهميت خاک را به‌عنوان يکي از مهم‌ترين اجزاي طبيعت و ايفاکننده نقش اساسي در حيات موجودات زنده به بشر گوشزد مي‌کند. خداوند متعال در اهميت خاک در آيه 11 سوره فاطر چنين مي‌فرمايند: وَاللَّهُ خَلَقَکُم مِّن تُرَابٍ  - و خدا شما را از خاک آفريد.  

معصومی با بیان اینکه استان كرمان بر روي كمربند خشك جهان قرار دارد، یادآور شد: ايجاد يك فضاي سبز پايدار بايد منطبق با شرايط اكولوژيك منطقه باشد.

رییس اداره محیط زیست و بهداشت محیط مجتمع مس سرچشمه اضافه کرد: در طراحي و ايجاد فضاي سبز اكولوژيك رعايت عواملي نظير مطالعه شرايط اكولوژيك، خاك و اقليم منطقه، جلوگيري از كاشت گونه هاي گياهي با نياز آبي بالا، انتخاب گياهان بومي و سازگار با شرايط محيطي موجود و توجه به فاكتورهاي زيباشناسي و ... بايد مدنظر قرار گيرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: