• پنجشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-684-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

صدور بخشنامه‌های متعدد، صادرات را به هم ریخته است/ پیش بینی ادامه روند کاهشی دلار

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اولین اشکالی که به دولت و بانک مرکزی وارد است، صدور بخشنامه های متعدد در حوزه صادرات است که تنظیمات صادرات را به هم ریخته است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" امروز 8 آذرماه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: کرمان از استان های مهم صادراتی کشور است و موضوعات پیمان سپاری ارزی و دیگر مباحث صادرات اهمیت زیادی دارد و حل این مشکلات، حل مشکلات کلان اقتصاد استان است.

وی افزود: اولین اشکالی که به دولت و بانک مرکزی وارد است، صدور بخشنامه های متعدد در حوزه صادرات است که تنظیمات صادرات را به هم ریخته است.

پورابراهیمی تصریح کرد: دولت باید جلوی صادرات بی رویه بخشنامه ها را بگیرد که اثر آن در بخش های مختلف مشخص است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: انتظار این است که بخشنامه های مختلف تبدیل به تصمیم متقن و منسجم بشود تا بتوانیم از ظرفیت صادرات در زمان کاهش ارزش پول ملی استفاده کنیم که بزرگ ترین فرصت است.

وی افزود: اگر مردم تورم و شرایط سخت را تحمل می کنند، حداقل باید از مزیت های افزایش صادرات بهره بگیریم که این سیاست ها صادرات ما را نیز با مشکل مواجه کرده است.

پورابراهیمی اظهار کرد: به بانک مرکزی اعلام کرده ایم که اشکالات وارد است و بخش عمده صادرات ما متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی است و پیمان سپاری مفهوم ندارد و باید واردات را انجام بدهند و اگر مدیری تخلف کند، دولت باید برخورد کند.

وی تصریح کرد: مجموع کل صادرات ریز و درشت بخش خصوصی خالص در اقتصاد ما از 45 میلیارد دلار(کل صادرات) نزدیک به 10 میلیارد دلار است و می گوییم این راهکارها برای بخش خصوصیِ خالص کارآمد نیست و باید حتما تغییر بکند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: پیش بینی این است روند کاهش ارزش دلار در هفته آینده استمرار داشته باشد و تحلیل اقتصادی که در این زمینه بود، محقق شد.

وی افزود: فضای روانی بعد از 13 آبان که امریکا خیلی تلاش کرد شوک ارزی به اقتصاد ایران بزند، محقق نشد و شاهد تقویت ارزش پول ملی خواهیم بود.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در کمیسیون اقتصادی اعلام کردیم بازار ثانویه ارز باید نرخ شناور داشته باشد که بازار کنونی اصلا قابل قبول نیست و باید جمع شود.

وی بیان کرد: نرخ ارز در اقتصاد باید تک نرخی شود، وضعیت کنونی جز ایجاد رانت و فساد نتیجه ای ندارد و در سال آینده در مجلس به این موضوع ورود خواهیم کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس اظهار کرد: بخشنامه 28 آبان در زمینه پیمان سپاری ارزی تعدیل بخشنامه های قبل و یک گام رو به جلو است اما اشکالاتی دارد و هفته آینده جلسه شورا گفت و گوی ملی برگزار می شود که پیشنهادات این جلسه را می توانیم بدهیم و مشخصا این پیشنهاد را داریم که نقاط قوت و ضعف بخشنامه را جمع بندی و ارائه کنیم.

وی افزود: کارت های بازرگانی یکبار مصرف با سیاست های ارزی دارد رواج پیدا می کند و استان کرمان نقش ویژه ای در شورای گفت و گوی ملی ایفا می کند و باید این اشکالات و پیشنهادات ارائه شود.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش درباره بند واو تبصره 16 بودجه سال جاری گفت: ویرایش این بند در کمیسیون تلفیق، جامع نبود و پیش نویس اصلاحی با تاخیر مواجه شد در حالی که مشکل بخش عمده ای کشاورزان و تولیدکنندگان ما معوقات بانکی است و در هفته قبل جلسه مشترکی با روسای بانک های کشور و آقای لاریجانی تشکیل شد.

وی ادامه داد: یکی از بندهای این جلسه بررسی بند واو بود و اصلاحیه انجام شده، یکشنبه آینده دردستور کار صحن علنی است و با نظام بانکی توافق شده که جایگزین بند واو خواهد شد و در بودجه سال 98 خواهد آمد که پیش بینی می شود این اصلاحیه حجم زیادی از مشکلات فعالان اقتصادی و مطالبات قابل وصول برای بانک ها را حل خواهد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: