• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 979-590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیر مجتمع مس سرچشمه:

نام استاد باستانی پاریزی در منطقه و کشور به یادگار خواهد ماند

مدیر مجتمع مس سرچشمه با اشاره به اینکه بزرگداشت بزرگان برای ما چراغ راه خواهد بود و فرهنگ کشور ناشی از تکریم همه بزرگان است، تأکید کرد: نام استاد باستانی پاریزی در منطقه و کشور به یادگار خواهد ماند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حسین احمدی در مراسم تجلیل از هنرمندان همراه طرح «آینه دار دوران» اظهار کرد: بزرگداشت استاد باستانی پاریزی افتخاری برای مردم منطقه و مردم فهیم پاریز است و قدمت آن گویای بزرگ منشی و فرهنگ غنی مردم این خطه است.

وی بیان کرد: مرحوم باستانی پاریزی با آثار و کتاب‌هایی که از خود بجا گذاشته شاید بتوان گفت تاریخ جدیدی را رقم زده است، تاریخی که بر خلاف بسیاری از کتب تاریخی، به زبانی خوشخوان و جذاب نوشته شده است و وقتی کتابی از وی را مرور می‌کنیم، نه تنها خسته کننده نیست بلکه انسان نسبت به ادامه مطالعه و پیگیری آن رغبت دارد.

مدیر مجتمع مس سرچشمه مرحوم باستانی پاریزی را متخصص تاریخ کرمان دانست و گفت: مرحوم باستانی پاریزی درباره اقوام و ملل مختلف اشراف و آشنایی داشتند، همچنین به تاریخ قدیمی منطقه رفسنجان، سیرجان و کرمان اشراف داشت و حتی در خصوص شخصیت‌هایی که حاکمیتی و علمی نبودند اما در گذشته بانفوذ بودند اطلاعات کاملی داشتند.

احمدی خاطرنشان کرد: از نوع نامگذاری کتابهای استاد باستانی پاریزی مشخص می‌شود ایشان در کف جامعه و با مردم جامعه حرکت می‌کرده است و کتاب «فرماندهان کرمان» و «نان جو، دوغ گو» نشان عظمت این فرد با همه دانایی و دانشش می‌باشد.

مدیر مجتمع مس سرچشمه با اشاره به اینکه بزرگداشت بزرگان برای ما چراغ راه خواهد بود و فرهنگ کشور ناشی از تکریم همه بزرگان است، تأکید کرد: نام استاد باستانی پاریزی در منطقه و کشور به یادگار خواهد ماند.

احمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مجتمع مس سرچشمه با قدمت 40 ساله، پیشتاز تولید مس کشور به شمار می رود، یادآور شد: از دهه 50 کار اکتشاف مس با تاسیس شرکت صنایع مس کرمان در سال 51 و تاسیس شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 53 انجام شد.

وی افزود: این اتفاق همزمان با انقلاب شیلی رقم خورد و ایرانی‌ها، از این فرصت نهایت بهره را بردند و تجهیزات مورد نیاز را خریداری و نصب کردند. این صنعت، پس از انقلاب با دست توانمند کارگران و مهندسین همین مرز و بوم راه اندازی شد.

مدیر مجتمع مس سرچشمه با بیان اینکه اولین آند تولیدی در سوم خرداد سال 61 همزمان با آزادسازی خرمشهر در مس سرچشمه تولید شد، تصریح کرد: افتخار داریم امسال با تولید 240 هزار تن مس کاتد به عنوان تنها تولیدکننده مس در کشور در خاورمیانه مقام نخست را داریم و جزو 20 کشور اول دنیا در تولید مس هستیم.

احمدی پرداختن به مسئولیت‌های اجتماعی را از وظایف شرکت‌های بزرگ دانست و اضافه کرد: در این حوزه نیز خوشبختانه به تعهدات خود عمل کردیم.

قدردانی از مجتمع مس سرچشمه به‌خاطر اجرای طرح «آینه دار دوران»

به گزارش ایسنا، فرزند مرحوم دکتر باستانی پاریزی نیز با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما به هر دلیل افراد توجهی به دستاوردهای قبلی ندارند و راه‌های رفته را دوباره می‌پیمایند، گفت: نتیجه این کار این است که اقدامات چندین بار تکرار می‌شود و کارها به نتیجه نمی‌رسد.

حمید باستانی افزود: از مسئولین مجتمع مس سرچشمه و شرکت ملی صنایع مس که همواره در اجرای طرح «آینه دار دوران» یاور آن بوده و کمک کرده‌اند تشکر می‌کنم و امیدواریم همواره کنار این گروه باشند.

وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته، هر کسی که قدمی برمی‌دارد، نفر بعدی کار او را ادامه می‌دهد و در نتیجه قدم‌ها خیلی سریعتر رو به جلو می‌رود و نتایج زودتر عاید می‌شود و هیچکس خودش را یک پدیده یا فرد خاص نمی‌بیند.

وی تصریح کرد: طرح «آینه دار دوران» که با همکاری مجتمع مس سرچشمه آغاز شده است، نوعی همراهی و همفکری است بین گروه‌های مختلفی که شاید به ظاهر هر کدام در یک جهت و در یک راستا قرار دارند ولی با تجمیع آنها می‌توان نتایجی گرفت که امروزمان بهتر از دیروزمان باشد.

باستانی پاریزی افزود: استادانی که به ما کمک کردند مطمئناً کمک به این نبوده که تابلویی و اثری خلق شود و این تابلو جایی بماند. این آثار یک راهنما و قدم برای جوانان و نوجوانان است که بدانند این راه را هر کدام می‌توانند بروند و توان خود را در انسانیت، ادب، علم و فرهنگ در خود رشد دهند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد نتایج بسیار خوبی از این طرح عاید شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: