• شنبه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-787-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

مسوول سازمان بسیج عشایری کرمان:

در رسانه‌ها به مشکلات عشایر پرداخته نشده است

مسوول سازمان بسیج عشایری سپاه ثارالله استان کرمان گفت: عشایر جامعه مظلومی هستند که مطالبه ای ندارند و به مشکلات عشایر در رسانه ها پرداخته نشده است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،
"محمی" امروز سوم آذرماه در نشست پرسش و پاسخ مسوولان اقشار تخصصی بسیج با خبرنگاران اظهار کرد: استان کرمان با 109 هزار و 542 نفر جمعیت عشایر، دومین استان عشایرنشین کشور است و با 29 ایل و 57 طایفه استان اول در این زمینه است.

وی با اشاره به اینکه عشایر استان کرمان 801 شهید را تقدیم انقلاب و نظام اسلامی کرده اند.

محمدی تصریح کرد: عشایر جامعه مظلومی هستند که مطالبه ای ندارند و به مشکلات عشایر در رسانه ها پرداخته نشده است.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت های جامعه عشایری ضعیف است، گفت: در عرصه محرومیت زدایی و پیگیری زیرساخت های عشایری در دو منطقه از شهرستان ریگان بحث آب شرب، بهداشت، احداث پایگاه بسیج، مسجد و مدرسه را پیگیری می کنیم.

مسوول سازمان بسیج عشایری استان کرمان گفت: تهیه و توزیع کتاب احکام عشایر، برگزاری یادواره شهدای عشایر، اعزام دانش آموزان عشایر به اردوهای راهیان نور، برگزاری همایش وحدت اقوام و مذاهب هر ساله در هفته وحدت، استفاده از ظرفیت گروه های جهادی برای بهداشت و درمان عشایر از اقدامات بسیج عشایر برای این قشر است.

وی افزود: تهیه و توزیع لوازم بهداشتی برای عشایر کوچ رو، سازماندهی عشایر در عرصه دفاعی و امنیتی در قالب گردان های عاشورا، الزهرا و بیت المقدس، واگذاری سلاح و مهمات برای امنیت عشایر، پیگیری اخذ تسهیلات اقتصاد مقاومتی و برگزاری کارگاه های آموزش مهارت برای عشایر از دیگر اقدامات سازمان بسیج عشایری استان کرمان است.

به گزارش ایسنا، در این نشست همچنین "عسکرپور" مسوول سازمان بسیج مهندسان کشاورزی سپاه استان کرمان اظهار کرد: طرح "بسیج همگام با کشاورز" با ماموریت کمک به کشاورزان به ویژه در بحث مشاوره ای را اجرا می کنیم.

وی ادامه داد: در باغات پسته که امسال دچار مشکل شده بودند، عارضه یابی کردیم و مشخص شد علت این اتفاق توزیع سموم و نهاده های غیراستاندارد و در واقع تقلبی بین کشاورزان بود که با مذاکره با کارخانجات، قرار شد نهاده ها را به صورت مستقیم در اختیار کشاورزان قرار بدهیم و کشاورزانی که با ما همکاری داشته اند، ثمره آن را در مزارع و باغات خود دیده اند.

عسکرپور تصریح کرد: در باغات گردو نیز یکی از آفات مهمی که آنها را به خطر انداخته کرم خراط است و در روستای بیدخوان بردسیر بیش از 80 هکتار در مبارزه با این آفت کار کردیم و مراقبت های بعدی را نیز در زمینه آبیاری انجام دادیم و قنوات مرمت شدند.

وی بیان کرد: در محصولات زراعی از جمله گندم ورود کردیم و در سطح 1500 هکتار با ارائه مشاوره به کشاورزان، 20 تا 30 درصد افزایش عملکرد را شاهد بودیم.

عسکرپور بیان کرد: برای رسیدن به خودکفایی در روغن به سمت کاشت دانه های روغنی رفته و کشت کلزا را در جنوب استان آغاز کردیم و بیش از 1400 هکتار زیرکشت این محصول رفته که با مشاوره بسیج مهندسان کشاورزی کار می کنند و عملکرد هر هکتار 1800 تا 2 هزار کیلو است.

وی افزود: در حوزه های تسهیل گری، توانمندسازی روستاییان و بانوان روستایی، اصلاح الگوی کشت و ... ورود کرده ایم و کشت گیاهان دارویی را دنبال می کنیم.

به گزارش ایسنا، "محمدرضا رهرو" مسوول سازمان بسیج اصناف و بازاریان سپاه استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه اصناف ما دشمنان را درتوطئه ای که علیه ملت داشتند، ناکام گذاشتند، گفت: ما با تاکید بر سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی و حفظ آرامش بازار تلاش می کنیم و ایجاد بازار اسلامی که شرط آن آشنایی بازاریان با فقه بازار است را دنبال می کنیم که این آموزش توسط بسیج اصناف ارائه می شود.

وی افزود: در راستای احیاء هویت اصناف با توجه به خدمات و افتخارات این صنف در 40 سال گذشته و نقش آنها در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس تلاش می کنیم.

رهرو تصریح کرد: کمیته بازرسی در هر صنف فعال است و برای حفظ آرامش بازار تلاش می کند که در این زمینه مردم نیز باید ناظر بوده و به ما گزارش بدهند و به زودی تفاهمنامه ای برای اجرای بهتر مسوولیت بازرسی های اصناف در سطح شهر و استان امضاء خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: