• شنبه ۲۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-2087-5
  • خبرنگار : 8
  • منبع خبر : پوششی

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان خبر داد:

آغاز عملیات مرمت 4 پروژه تاریخی در شهرهای ماهان و جوپار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از آغاز عملیات مرمت 4 پروژه  تاریخی در شهر های ماهان و جوپار خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "غلامرضا فرخی" در تشریح این پروژه های مرمتی، اظهار کرد: در حال حاضر پروژهای مرمتی صحن میرداماد آستانه شاه نعمت الله ولی، عمارت شتر گلوی ماهان و همچنین بافت تاریخی شهرهای ماهان و جوپار در دست اقدام است.

وی افزود: صحن میر داماد مجموعه شاه نعمت الله ولی یکی از یادگاران دوره صفویه می باشد.

فرخی به مرمت بافت تاریخی شهر ماهان اشاره و تصریح کرد: خیابان مدرس که جزو بافت تاریخی این شهر محسوب می شود، یکی از قدیمترین معابر اصلی ماهان محسوب می شود که طی ماه های اخیر عملیات بدنه سازی بخشی از آن انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه عمارت شتر گلو یکی از خانه ای اعیانی مربوط به "متولی باشی" آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان می باشد، گفت: این عمارت توسط نورعلی شاه، معمار چیره دست در دوره قاجار احداث شده که در حال حاضر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال مرمت می باشد.

فرخی با بیان اینکه محله پیشه و شش مقسم نیز از قدیمترین محله های شهر جوپار محسوب می شود، خاطرنشان کرد: این محله که در گذشته ارتباط قنات گوهر ریز با مرکز شهر و همچنین آستانه امامزادگان جوپار را ایجاد می کرده، هم اکنون جداره های تاریخی آن در حال مرمت می باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: