• شنبه ۲۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-586-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان عنوان کرد:

غیرقابل جبران بودن خسارات بیماری تب برفکی/خطر افزایش موارد ابتلای بیماری

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: بيماری تب برفكی يك بيماری ويروسی عفوني واگير در دام‌ها می باشد كه به لحاظ شدت خسارات اقتصادی يكي از موانع اصلي در تامين بهداشت و توليد دام و فرآورده های دامي محسوب می گردد

به گزارش  خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "صدیقه کاظمی نیا" با اعلام این خبر که خساراتی که بیماری تب برفکی بر جای می‌گذارد غیر قابل جبران است گفت: بر همین اساس فاز واکسیناسیون هدفمند با هدف پیشگیری و مبارزه با  بیماری تب برفکی در استان کرمان از مهر ماه سالجاری آغاز شده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان در این خصوص بیان کرد: بيماری تب برفكی يك بيماری ويروسی عفونی واگير در دام‌ها می باشد كه به لحاظ شدت خسارات اقتصادی يكي از موانع اصلی در تامين بهداشت و توليد دام و فرآورده های دامی محسوب مي گردد .

کاظمی نیا با تاکید بر اینکه اين بيماری سبب كاهش شديد توليد دام شده و در تجارت دام و فرآورده هاي خام دامي تاثیر گذار است و تقريباً تمامی دام هاي زوج سم از جمله گونه های نشخواركنندگان اهلی نظير گاو، گاوميش، گوسفند و بز مورد هدف ويروس عامل بيماری قرار مي گيرند اعلام کرد: شدت واگيری در دامهای حساس بسيار بالا بوده ولی ميزان مرگ و مير پائين می باشد و عمدتاً دام های جوان را در بر می گيرد .

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد: اداره کل دامپزشکی استان کرمان بر اساس دستور العمل سازمان دامپزشکی همه ساله اقدام به واکسیناسیون دامها علیه بیماری ها می کند که فاز امسال واکسیناسیون تب برفکی بصورت بها دار بوده و دامداران بایستی با خرید این واکسن از اتحادیه دامداران استان نسبت به واکسیناسیون دامهای خود اقدام نمایند.

کاظمی نیا با اعلام اینکه هزینه تزریق واکسین رایگان بوده و توسط اکیپ های دامپزشکی صورت می گیرد گفت: به کلیه دامداران توصیه می شود دام‌های خود را بر علیه بیماری تب برفکی ایمن نموده و با اکیپ‌های دامپزشکی همکاری و مساعدت لازم را بعمل آورند.

وی از خساراتی که بیماری تب برفکی بر جای می‌گذارد را کاهش شدید توليد اعلام کرد و گفت: دامداران بایستی نکات بهداشتی و قرنطینه ای و همچنین واکسیناسیون را جدی بگیرند .

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به مواردی از جمله پراکندگی جغرافیایی و تنوع آب و هوایی استان، حجم قابل ملاحظه دامداری‌های سنتی و دام عشایر، تردد دام و احتمال ورود دام‌های جدید به دامداری ها گفت: دائماً خطر افزایش موارد ابتلای بیماری وجود دارد به همین دلیل بیماری باید تحت مراقبت و رصد در نواحی مختلف استان قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: