• شنبه ۲۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-3584-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : تولیدی

از همه اصرار، از جهادکشاورزی انکار؛

رییس جهاد کشاورزی استان: قبول نداریم 90 درصد آب در بخش کشاورزی استان کرمان مصرف می‌شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: بیش از 90 درصد آب بخش کشاورزی استان کرمان از منابع زیرزمینی (چاه های عمیق) تامین می شود اما اینکه دوستان می گویند بخش کشاورزی 95 درصد آب را مصرف می کند، ما به عنوان یک مرجع تخصصی این مسئله را قبول نداریم.

"عباس سعیدی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، اظهار کرد: کشاورزی دو وظیفه مهم دارد و دنیا خیلی به بخش کشاورزی اهمیت می دهد و ما نیز باید اهمیت بدهیم.

وی با اشاره به اینکه تامین غذای جامعه به عهده بخش کشاورزی است و امنیت غذایی مسئله دیگر است، افزود: تامین غذا در هر مکان، هر محل و هر زمان به عهده بخش کشاورزی است و نمی شود در یک فصل غذا تامین شود و در یک فصل نه.

سعیدی تصریح کرد: به دلیل اینکه بخش کشاورزی زنده و با محیط بیرون سر و کار دارد، هر لحظه ممکن است تحت تاثیر حوادث مختلف قرار بگیرد و باید ذخیره استراتژیک داشته باشیم تا در زمان حادثه جایگزین محصول خسارت دیده شود.

وی بیان کرد: امنیت غذایی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و محصولی که مورد مصرف مردم قرار می گیرد باید سالم باشد. غذای ناسالم خسارت ها و هزینه های بزرگ بهداشتی به دنبال داشته و سلامت جامعه را به خطر می اندازد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در ادامه اظهار کرد: کشت و کار کشاورزی در همه دنیا نسبت به سایر صنایع آب بیشتری نیاز دارد و ماهیت بخش کشاورزی و مهم ترین نهاده آن، آب است.

وی با بیان اینکه استان کرمان در یک کمربند خشک و نیمه خشک قرار گرفته و متوسط بارندگی استان پایین است، افزود: در گذشته 145 میلیمتر بوده و به حدود 130 میلیمتر رسیده که چندین سال همین میزان بارندگی را نیز نداریم و در سال گذشته 85 درصد استان با خشکسالی شدید مواجه بوده و 75 درصد بارندگی کمتری نسبت به سال 95 داشته ایم.

سعیدی تصریح کرد: بیش از 90 درصد آب بخش کشاورزی استان کرمان از منابع زیرزمینی(چاه های عمیق) تامین می شود اما اینکه دوستان می گویند بخش کشاورزی 95 درصد آب را مصرف می کند، ما به عنوان یک مرجع تخصصی این مسئله را قبول نداریم.

وی با ابراز اینکه ما می گوییم این مسئله را ثابت کنید، ادامه داد: آنها می خواهند از زمانی که باران از آسمان می بارد، آب را پای ما حساب کنند و می گویند آب در اختیار ماست.

این مسوول بیان کرد: اگر آب حجمی در مزرعه تحویل ما داده شود 65 تا 70 درصد در بخش کشاورزی مصرف می شود و ما نیز وظیفه داریم در بخش کشاورزی با همکاری کشاورزان و سایر دستگا ها آب را درست مصرف کنیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی عنوان کرد: در استان کرمان محصولاتی کشت شده که با کم آبی و شوری سازگاری دارد و باغ احداث کرده اند که دوراندیشی کرمانی ها را نشان می دهد و یک چهارم باغات کشور در استان کرمان وجود داشت و اکنون استان های دیگر در حال توسعه باغات هستند و باغات ما به 20 درصد رسیده است.

سعیدی با اشاره به اینکه ما رتبه اول پسته، گردو و خرما را در کشور داریم، تصریح کرد: از گذشته در استان های دیگر زراعت کرده و در استان کرمان به جهت دوراندیشی، باغ احداث کرده اند و این به معنی توسعه زراعت نیست. ما سطح زیرکشت زراعت آب بَر را کاهش داده و باغ احداث کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه راه دیگر برای مصرف بهینه آب، استفاده از آبیاری نوین در استان است، بیان کرد: از اول انقلاب تا 5 سال قبل 45 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شمال استان کرمان تحت پوشش سیستم آبیاری نوین قرار داشت که در 5 ساله دولت تدبیر و امید نزدیک به 25 هزار هکتار به این میزان اضافه شده و در این مدت به استفاده صحیح از آب توجه شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با تاکید بر اینکه منابع آبی ما کاهش یافته و 30 لیتر در ثانیه آب چاه تبدیل به 20 لیتر در ثانیه و به کشاورز توصیه می کنیم سطح زیرکشت را متناسب با آب کاهش بدهد افزود: در زراعت از نوار تیپ استفاده می کنیم و سیستم های بارانی و غرقابی دارد حذف می شود و می طلبد همه کمک نموده و کشاورز را متقاعد کنند.

سعیدی با اشاره به اینکه تا زمانی که منابع آب مدیریت نشود، بهره وری آب و کاهش مصرف آب چشمگیر نخواهد بود ادامه داد: تا زمانی که چاه های غیرمجاز ما فعال بوده و کنتورهای حجمی نصب نشود، بیلان منفی داریم و کشاورز باورش نمی شود که باید از سیستم آبیاری تحت فشار استفاده کند و تا زمانی که مطابق با پراونه صادره وزارت نیرو آب برداشت نشود، بهره وری بالا نمی رود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان بیان کرد: باید این مسائل رعایت شود که کمک بزرگی به بهره وری آب می کند و کشاورز خودش دنبال سیستم ها می آید.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های چندین ساله، از پنج سال قبل برنامه مفصل برای بهره وری آب، سازگاری با کم آبی و... در استان تدوین کردیم و برنامه این است محصولات آب بَر حذف شود و یکی از محصولات هندوانه است که از 12 هزار هکتار به حدود 4 هزار و 500 هکتار کاهش یافته و با آموزش و بعضا اجبار این مسئله را دنبال کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه کشت ذرت را در دست کاهش داریم، گفت: سطح زیرکشت گندم را از 55 هزار هکتار به 35 هزار هکتار رساندیم و باید زراعت های کوچک گندم در استان کرمان حذف شود.

سعیدی با اشاره به اینکه گندم 8 هزار مترمکعب آب مصرف می کند و 4 تن محصول می دهد، تصریح کرد: کشاورز باید بداند و محاسبه کند که چه محصولی با آبی که از عمق 90 متری بیرون می آید، اقتصادی است و با کشاورزان صحبت می کنیم که کشت را تغییر بدهند.

وی بیان کرد: در باغات پسته کشاورز را متقاعد می کنیم که متناسب با کاهش آب، سطح زیرکشت را کاهش داده، از سیستم نوین استفاده کرده و عملکرد محصول را افزایش بدهند که به همین تناسب داریم در باغات پیش می رویم.

این مسوول گفت: در کاهش سطح زیرکشت محصولات زراعتی، متناسب با آب، کشت صورت می گیرد و محصولات کم آب کشت می شوند.

وی ادامه داد: محصولاتی جایگزین می شود که نیاز آبی کم و بازدهی بالا داشته و اقتصادی و صادراتی هستند که از جمله کلزا در محصولات زراعی به دلیل اقتصاد مقاومتی و نیاز جامعه کشت می شود.

سعیدی با اشاره به اینکه زعفران محصولی کم آب، کم حجم، اقتصادی و صادراتی است، عنوان کرد: ایران 90 درصد زعفران دنیا را تامین می کند و متوسط عملکرد هر هکتار 4 کیلو زعفران است که ارزش 40 میلیون تومانی برای کشاورز دارد در حالی که ارزش محصول تولیدی گندم در هر هکتار 5 میلیون تومان است.

وی بیان کرد: زرشک محصول بسیار اقتصادی، سازگار با کم آبی و خشکی، محصول پرفروش و صادراتی است و چرا باید گندم، ارزن و جو کشت شود که یا مورد حمله جوندگان و پرندگان قرار بگیرد یا درآمد پایینی داشته باشد؟

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: گیاهان دارویی دامنه بسیار وسیع و مصرف بسیار زیادی در داخل و خارج از کشور دارد و متقاضیان زیادی دارد و در استان کرمان به جهت شرایط آب و هوایی، مواد موثره گیاهان دارویی بسیار بالا و کیفیت محصولات دارویی ما خوب است و ارزش اقتصادی بسیار خوبی دارند.

وی با اشاره به اینکه یک کشاورز در شهرستان سیرجان کشت گیاهان دارویی را آغاز کرده و دارد آنجا را تبدیل به قطب گیاهان دارویی می کند، گفت: داریم گیاهان دارویی را جایگزین می کنیم و این کار را انجام داده ایم و نتایج آن چند سال آینده در استان مشخص می شود که چه حرکت هایی از 5 سال قبل آغاز شده و مطمئن هستم با این نتایج، خود کشاورزان دیگر دنبال کشت گندم نمی روند.

سعیدی با اشاره به اینکه کیفیت و عطر و اسانس بی نظیر گل محمدی در استان داریم، اظهار کرد: با فعالیت کارخانه گلاب گیری در بردسیر و توسعه کشت گل محمدی، صنایع تبدیلی و تکمیلی متناسب با سطح زیرکشت و گل تولیدی توسعه پیدا کرده و در فصل غیرگل نیز از دیگر گیاهان دارویی عرق گیری می شود.

وی تصریح کرد: در راستای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی توسعه محصولات کم آب دیگر از جمله سیر، نعناع، ترخون و ... را دست اقدام داریم و امیدواریم کشاورزان استقبال کنند زیرا هم ارزش اقتصادی بالایی نصیب آنها می کند و هم آب درست استفاده می شود و زحمت آنها کمتر است.

این مسوول گفت: در بخش گیاهان دارویی هم معین های اقتصادی شهرستان ها وارد شده اند و هم ما در جهاد کشاورزی تسهیلات می دهیم.

وی ادامه داد: این ها سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است که در استان کرمان فکر می کنم خوب کار کرده ایم و سیاست دیگر توسعه کشت گلخانه ای است که در 5 سال گذشته از 60 هکتار به 170 هکتار افزایش یافته و با محاسبه جنوب استان رتبه دوم کشت گلخانه ای کشور را داریم.

سعیدی گفت: این فعالیت ها هم در راستای سازگاری با کم آبی و هم در زمینه اقتصاد مقاومتی صورت گرفته و هیچ محدودیتی در ایجاد کشت گلخانه ای در چند منطقه نداریم و محدودیت تسهیلات نداریم و مجوز می دهیم و تلاش بر این است بروکراسی اداری به منظور دریافت جواز کوتاه شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با تاکید بر اینکه درخواست داریم رسانه ها کشاورزان را مطلع کنند که بدانند درآمد زعفران، گیاهان دارویی چقدر و گندم چقدر است؟ گفت: ما متولی نان مردم هستیم و مخالف کشت گندم نیستم اما می گوییم جایی کشت شود که سطح وسیع و بشود از آب سبز استفاده کرده و ماشین آلات کاشت و برداشت باشد تا هزینه ها کاهش یابد.

وی افزود: در استان کرمان غیر از منطقه ارزوئیه، در جاهایی گندم را کشت می کنیم که ارزش اقتصادی ندارد و کشاورز فقیر مانده و آب مصرف می شود.لذا باید رسانه ها بحث های اقتصادی را اطلاع رسانی کنند.

سعیدی تصریح کرد: باید این کشت ها حذف و جایگزین شوند. شرایط بسیار مناسب است دانش وجود دارد و در اختیار می گذاریم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: متولی آب وزارت نیرو و مصرف کننده ما هستیم که عدد اعلام شده در زمینه مصرف کشاورزی را قبول نداریم.

وی تصریح کرد: اگر مصرف کننده عمده ما هستیم مدیریت را هم به ما بدهند تا بتوانیم کشاورزان را مجبور کنیم چه محصولی کشت و چگونه مصرف کنند.

سعیدی تاکید کرد: باید ابزار دست من باشد و آب ابزار اصلی بخش کشاورزی است که دست فرد دیگر است و مدیریت آن را از ما می خواهند. در صورتی که اگر مدیریت هم دست ما باشد، می گوییم کشاورزان کشت متناسب با بازار انجام دهند و من می توانم توصیه کنم وگرنه آب را اجاره و هر کشتی انجام می‌دهند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: