• چهارشنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 978-890-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیرکل ثبت اسناد استان کرمان خبر داد:

ثبت مالکیت 10 میلیون هکتار اراضی استان کرمان

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان سه سال متوالی رتبه اول کشور را در تثبیت اراضی داشته است، گفت: در کل کشور 235 میلیون هکتار اراضی دولتی باید تا پایان سال 96 ثبت مالکیت شود که حدود 28 میلیون هکتار توانسته به ثبت مالکیت برسد از این میزان 10 میلیون و 200 هزار هکتار مربوط به استان کرمان است که ثبت شده است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، رضا طالبی‌زاده ظهر امروز 9 آبان ماه در شورای اداری شهرستان رفسنجان اظهار کرد: در تمام دنیا اکثر جنگ‌ها بر سرزمین و سرزمین‌ها بوده است. در کشور ما اهمیت زمین در دو دهه اخیر که ارزش املاک بالا رفت و دعواهای حقوقی و کیفری در دادگستری آمار قابل توجهی از پرونده‌ها را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه در سطح کشور 50 درصد پرونده‌های ورودی به محاکم قضائی مربوط به زمین و مسکن است، افزود: در استان کرمان بیش از 45 درصد این دعواها مربوط به زمین و مسکن بوده که دلیل آن بی‌ثباتی در بحث مالکیت است.

طالبی زاده خاطرنشان کرد: قانون کاداستر اواخر سال 93 تصویب شد و از اول سال 94 اجرایی شد، سازمان ثبت اسناد و املاک، وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی مکلف شدند تمام کشور را جانمایی کنند و یک وجب از خاک جمهوری اسلامی ایران نباید بدون سند مالکیت باشد اما در اجرا دچار مشکل شدند.

وی عنوان کرد: کمتر از دو سال از مهلت اجرای قانون کاداستر باقی مانده اما اراضی زیادی هستند که ثبت نشده اند، زمانی که قانونی تصویب می‌شود قانونگذار باید ابزار و ضمانت اجرایی آن را هم در نظر بگیرد که متأسفانه قانون کاداستر ضمانت اجرایی ندارد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان تصریح کرد: مشکل تأمین اعتبار یکی از مواردی است که در اجرایی‌شدن قانون کاداستر اثر گذاشته است، اگر به ثبت مالکیت اهمیت می‌دادیم این مشکلات را نداشتیم زمانی که اعتبار لازم در اختیار دستگاهی نباشد در اجرا دچار مشکل می‌شود.

طالبی زاده با بیان اینکه استان کرمان سه سال متوالی رتبه اول کشور را در تثبیت اراضی داشته است، گفت: در کل کشور 235 میلیون هکتار اراضی دولتی باید تا پایان سال 96 ثبت مالکیت شود که حدود 28 میلیون هکتار توانسته به ثبت مالکیت برسد از این میزان 10 میلیون و 200 هزار هکتار مربوط به استان کرمان است که ثبت شده است.

به گفته وی کل اراضی دولتی استان کرمان 17 میلیون و 250 هزار هکتار است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در ادامه با بیان اینکه در بحث موقوفات هم باید این روشنگری باشد و همکاری شود وضعیت نابسامانی که داریم با ثبت مالکیت درست شود، مطرح کرد: املاک باید سندار شوند در حال حاضر بیشتر خرید و فروش‌ها با قولنامه و سندهای دستی است که کار خوبی نیست بنابراین باید فرهنگسازی شود تا به سمت ثبت مالکیت بیشتر رجوع شود.

طالبی زاده خاطرنشان کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در هشت تا 9 سال اخیر اقدامات بسیار چشمگیری در زمینه دولت الکترونیک انجام داده و بیش از 85 درصد خدماتش الکترونیکی است و دولت الکترونیک از مفسده‌های متعدد جمله اسناد جعلی جلوگیری می‌کند.

وی بیان کرد: 600 هزار پرونده که مربوط به بیش از 80 سال پیش در بایگانی‌های ادارات ثبت اسناد و املاک استان بوده اسکن شده است که یکی از خدمات دولت الکترونیک در این سازمان است و دسترسی‌ها را آسان کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: