• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-2190-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیرگروه اطفال و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد:

مرگ دو کودک زیر5 سال در رفسنجان براثر مسمومیت با متادون

مدیرگروه اطفال و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بیان کرد: از ابتدای امسال تا کنون دو کودک زیر پنج سال در رفسنجان بر اثر مسمومیت با متادون جان خود را از دست دادند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، ناهید مسعودپور عصر امروز 15 مهر ماه در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته جهانی کودک، اظهار کرد: مسمومیت‌ها یکی از آسیب های جدی و منجر به مرگ در کودکان است و کاملا قابل پیشگیری هستند.

وی با تأکید بر اینکه والدین بایستی دارو، قرص، مواد شیمیایی و شوینده را دور از دسترس کودکان قرار دهند، افزود: بیشترین مسمومیتی که تاکنون در کودکان زیر پنج در رفسنجان منجر به آسیب و یا مرگ شده مسمومیت با متادون بوده است.

وی تصریح کرد: از والدین تقاضا داریم این دارو را در شیشه هایی که قفل کودک دارند نگهداری و در شیشه های نوشابه و یا شیشه های شربت استامینوفن و امثال اینها نگهداری نکنند.

مدیرگروه اطفال و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بیان کرد: امسال دو مورد مرگ با مسمومیت متادون داشتیم و سال گذشته نیز 40 مورد مسمومیت داشتیم که از این 40 مورد یک مورد منجر به مرگ شد.

مسعود پور مواد شوینده را هم از مواردی عنوان کرد که کودکان می توانند توسط آنها مسموم شوند لذا درخواست کرد که والدین مواد شوینده را در دسترس کودکان قرار ندهند.

این پزشک عدم استفاده از راه روئک برای شیرخواران را یادآور شد و گفت: وقتی بچه را در داخل راه روئک قرار می دهیم می تواند خود را به چیزهای خطرناک برساند همچنین خطر سقوط از راه روئک و افتادن از پله ها برای شیرخواران بسیار زیاد است. ضمن اینکه استفاده از راه روئک برای شیرخوار وابستگی می آورد و رشد حرکتی وی را به تأخیر می اندازد.

مدیرگروه اطفال و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بیشترین حوادث در کشور و رفسنجان را که منجر به آسیب یا مرگ کودکان شده را حوادث ترافیکی عنوان کرد و افزود: بسیاری از جراحات کودکان در تصادفات مانند ایستادن کودک روی صندلی، بیرون بردن سر از سقف و شیشه ماشین، قرارگرفتن بین دو صندلی جلو با مراقبت و پیگیری والدین قابل پیشگیری است.

مسعودپور خاطرنشان کرد: سال گذشته 11 مورد مرگ کودک زیر پنج سال داشتیم که از این تعداد  7 مورد بر اثر حوادث ترافیکی رخ داده است.

وی توصیه کرد: برای جابجایی و حمل نوزادان تا وزن 9 کیلوگرم در ماشین باید از صندلی مخصوص کودک در عقب ماشین استفاده کرد. همچنین هرگز در ماشین شیر یا غذا به شیرخوار ندهید و برای کودکان زیر 5 سال همیشه از کمربند ایمنی استفاده کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اضافه کرد: همیشه کودک و شیرخوار را به پشت بخوابانید نه به پهلو، دود سیگار و استفاده از پستانک شیرخشک در گهواره علت مرگ بیشتر را بروز می دهد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: