• پنجشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-1184-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان:

"توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف" راهکار کوتاه مدتِ حل مشکل است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان گفت: راهکار کوتاه مدت حل مشکل آب استان "توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف" است که نباید واحدهای مختلف در بیلان منفی و کسری آب یکدیگر را محکوم کنند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "ابراهیم علیزاده" امروز پنجم مهرماه در جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: از 15 هزار و 500 حلقه چاه مجاز و قریب به 8 هزار و 500 چاه غیرمجاز در جنوب استان نزدیک به 2 میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود که 97 درصد آن در بخش کشاورزی مصرف می شود و سهم صنعت کمتر از یک درصد است.

وی افزود: متوسط افت دشت‌های جنوب استان حدود 83 سانتیمتر در سال است و نزدیک به یک سوم از کسری حدود یک میلیارد مترمکعبی آب در استان مربوط به جنوب است.

علیزاده تصریح کرد: مصرف سرانه آب استان کرمان سالانه قریب به 2400 مترمکعب است که بسیار بالاست و باعث شده بیشترین مصرف آب تجدیدپذیر در کشور را داشته باشیم.

وی بیان کرد: 120 درصد آب تجدیدپذیر را مصرف می کنیم در حالی که نُرم دنیا 40 درصد و نرم ایران 80 درصد است که استان کرمان از خط قرمز نیز عبور کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان با بیان اینکه متوسط مصرف سرانه آب استان باید به 1500 مترمکعب برسد، گفت: با همکاری دستگاه های اجرایی در سال آبی 95-94 میزان 70 میلیون مترمکعب کسری مخزن بهبود بخشیده شد.

وی در ادامه افزود: در بحث آب 30 سال دستگاه های مختلف یکدیگر را محکوم کرده و هیچ چیزی عاید ما نشد تا اینکه اسفندماه 96 وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت و رییس حفاظت محیط زیست نامه ای را به ریاست جمهوری نوشته و این نامه منجر به مصوبه ای در دولت با 9 بند و نهایتا تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی شد که متناسب با آن کارگروه استان ها تشکیل شد.

علیزاده اظهار کرد: در این کارگروه برنامه ریزی از پایین به بالا صورت می گیرد و باید برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت را براساس الگوی مرکز تهیه و در استان مصوب کند که برنامه کرمان تقریبا نهایی شده است.

وی تصریح کرد: راهکارهای حل مشکل آب استان در کوتاه مدت و بلندمدت تدوین شده و راهکار کوتاه مدت "توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف" است که نباید واحدهای مختلف در بیلان منفی و کسری آب یکدیگر را محکوم کنند و باید به عنوان مثال شهرداری و کشاورزی بخشی از کار را قبول کرده و پرتی آب شرب کاهش یابد و در کوتاه مدت راهی جز این نداریم ضمن اینکه برنامه های زیادی ذیل این سرفصل دیده شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمان با اشاره به اینکه برنامه بلندمدت، رسیدن به آب قابل برنامه ریزی است، گفت: اکنون نزدیک به 6 میلیارد مترمکعب آب از منابع آبی برداشت می کنیم و برای رسیدن به آب قابل برنامه ریزی باید به کمتر از 4 میلیارد مترمکعب بیاید.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین کارگروه، کارگروه سازگاری با کم آبی است، افزود: هر کس نظر و راهکاری در این زمینه دارد اعلام کند. آب منطقه ای آماده پذیرش انتقادات و پیشنهادات است و همه باید کمک کنند که با کمک همه معضل آب استان قابل حل است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: