• شنبه ۳۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 976-1885-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

ایسنا بررسی می‌کند؛

نگاهی به «قانون منع بکارگیری بازنشستگان» در کرمان

عنوانی که هفته گذشته در صدر اخبار کشور قرار گرفت، قانون منع بکارگیری بازنشستگان بود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را اصلاح و محدودیت‌های جدیدی را در این قانون اعمال کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، به موجب این قانون که تا دوماه آینده اجرایی می‌شود، تمام بازنشستگان از سازمانها باید بروند؛ مگر آنهایی که مستثنی‌ شده‌اند. آنهایی که می‌مانند هم شرایط خاصی برای حقوق و مزایا، ساعت کاری و پست خود دارند.آنطور که رییس سازمان بازرسی کل کشور گفته دستگاه‌های مشمول مکلفند ظرف مدت ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ این قانون، افراد مشمول را از خدمت منتزع و با آنان تسویه حساب کنند.افراد مشمول این قانون هم باید در مهلت قانونی مقرر، سمت و پست خود را ترک کنند.

بر اساس این اصلاحیه که از سوی رییس مجلس شورای اسلامی برای اجرا به دستگاهها و سازمانها ابلاغ شده به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم کل قوا مجاز است. جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.

شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در خانه ملت در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت این قانون، با بیان این که در گذشته در استان کرمان اگر بازنشسته‌ای در بخش دولتی می‌خواست به کار گرفته شود، بایستی مصوبه هیات وزیران را می‌گرفت، تصریح کرد: در بخش دولتی استان کرمان تعداد مدیرانی که بازنشسته باشند، نداریم اما این قانونی که به تصویب نهایی رسید، شامل همه شرکت‌هایی است که طبق قانون اساسی ۲۰ درصد سهام آنها سهام عدالت نیز بوده، می‌شود، بنابراین تعداد بازنشستگانی که در استان کرمان هم مشغول به کار بوده، زیاد هستند.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که در این قانون هیچ استثنایی برای هیچ کسی وجود ندارد و بازنشستگان باید محل کار خود را حداکثر ظرف مدت ۶۰ روز ترک کنند، ادامه داد: در استان‌ها تعداد بازنشستگان، مشغول به کار زیاد نمی‌باشند اما این قانون بیشتر شامل حال پایتخت می‌شود زیرا اکثر شرکت‌ها در تهران هستند.

حسن‌پور در خصوص شناسایی افراد بازنشسته‌ای که در حال حاضر مشغول به‌کار هستند، گفت: آمار دقیقی از بازنشستگان استان که اکنون مشغول به‌کار هستند در دست نداریم، اما همه راهکارها برای شناسایی این افراد اتخاذ شده است و سازمان امور استخدامی دولت موظف است که سریعا این قانون را دنبال کند، باید مدنظر داشت که هرکس از صندوق بیمه‌ای، حقوق بازنشستگی دریافت می‌کند، شامل این قانون می‌شوند.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در خانه ملت در رابطه با این موضوع که آیا قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال دکتر «محمدجواد فدایی» سرپرست فعلی استانداری و یکی از گزینه های استانداری کرمان می‌شود یا خیر؟ عنوان کرد: «محمدجواد فدایی» سرپرست فعلی استانداری کرمان جزء بازنشستگان نمی‌باشد.

"یحیی کمالی‌پور" نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، با اشاره به مصوبه منع به‌‌کارگیری بازنشستگان گفت: متاسفانه آمار دقیقی از تعداد مدیران بازنشسته‌ای که اکنون در استان کرمان مشغول به‌کار هستند، نداریم.

وی ادامه داد: طبق اعلام استاندار سابق (علیرضا رزم‌حسینی) کرمان، 69 نفر از مدیران استان بازنشسته می‌باشند که حال باید این تعداد مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

دکتر "جعفر رودری" رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان نیز در این خصوص به ایسنا گفت: دستگاه‌های اجرایی در استان گسترده می‌باشند، ضمن آنکه تابع نظام استانی و ملی هستند لذا اطلاعات جامع و یکپارچه‌ای از تعداد بازنشستگان نداریم.

وی با بیان این مطلب که برخی از دستگاه‌ها بودجه آنها ملی است و اطلاعاتی از تعداد بازنشستگان این دستگاه‌ها نداریم، تصریح کرد: در حوزه استانی تا آنجایی که اطلاعاتی که ما داریم به جزی تعداد محدودی که از دستگاه‌های دیگر آمده‌اند، بازنشسته ای بین مدیران استانی که مشمول بودجه استانی باشند، نداریم، اما ممکن است در رده‌های پایینی این افراد وجود داشته باشند اما ما آمار دقیقی از تعداد بازنشستگان نداریم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان اظهار کرد: برای اجرای این قانون اصلا لازم نیست که ما سرجمع آن را داشته باشیم زیرا وقتی قانونی به دستگاهی ابلاغ شود، دستگاه موظف به اجرای آن خواهد بود.

رودری با تاکید برآنکه هیچ‌گونه ابهامی برای اجرای این قانون وجود ندارد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر مکاتبات لازم را برای نظارت بر حسن اجرای این قانون در حال انجام است و بزودی اطلاعات تعداد بازنشستگان استان مشخص خواهد شد.

بررسی های ایسنا نشان می دهد که در بین مدیران استانداری، فرمانداران استان (یک فرماندار بازنشسته که دارای جانبازی 55 درصدی) و سازمان صنعت و معدن شمال استان بازنشسته ای مشغول به فعالیت نیست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: