• چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-4384-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

امور کشور به ویژه در بخش کشاورزی را نباید با خطا ادامه دهیم

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید بپذیریم زمان زیادی نداریم که با خطا امور کشور را به ویژه در بخش کشاورزی ادامه دهیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، احمدعلی کیخا پیش از ظهر امروز 21 شهریور ماه در دومین همایش ملی پسته ایران در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: هیچ‌کدام از ما منکر زحمات گذشتگان نیستیم اتفاقات زیادی در حوزه‌های مختلف افتاده و گام‌های بزرگی برداشته شده اما در برآیند تردید داریم.

وی افزود: در حوزه کشاورزی برداشت من این است که در افزایش تولیدات محصول کم نگذاشتیم و رشد خوبی داشتیم اما توسعه به معنای واقعی در این بخش اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به اینکه در مسأله آب، خوزستان از استان‌های بسیار پرآب کشور است اما تالاب‌ها در این استان خشک شده و رودخانه‌ها رو به خشکی می‌رود، یادآور شد: مردم آب شرب با کیفیت ندارند آب کشاورزی هم کیفیت خود را از دست داده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: در حالی که در برخی از نقاط استان گیلان 2 هزار میلیارد مترمکعب بارندگی وجود دارد، متوسط تالاب انزلی از 9 متر به یک متر رسیده است، در یزد و کرمان هم که بارندگی 50 میلی‌متر و 100 میلی‌متر است دچار مشکل هستیم و در سیستان و بلوچستان هم که آب از آن طرف مرز می‌آید گرفتاری داریم.

کیخا با اشاره به گزارشات بین‌المللی سال 2013 در مدیریت اکوسیستم های آبیاری رودخانه‌ای، گفت: در آن سال در بین 132 کشور دنیا 131 دنیا شده بودیم.

وی با بیان اینکه این موضوعات دلایل زیادی دارد، تصریح کرد: معمولا 70 درصد موفقیت و شکست بخش کشاورزی به بیرون از بخش برمی‌گردد که بحث نرخ ارز در طول دهه‌های گذشته پایین نگه داشته شده، قدرت رقابت محصولات کشاورزی پایین بوده و هیچوقت از این فرصت استفاده نکردیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه ابراز کرد: یکسری از اشکالات به عدم عملکرد خوب درون بخش برمی‌گردد یکی از دلایل اصلی توسعه نیافتگی کشاورزی در کشور عدم توجه به بخش تحقیقات و عدم استفاده از محققان و از نتایج تحقیقات در تصمیم‌گیری‌های مدیریت کشاورزی در کشور است.

کیخا با تأکید بر اینکه راه توسعه کشاورزی از دریچه تحقیقات می‌گذرد اما علم خیلی جایگاهی در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی کشاورزی ندارد، تصریح کرد: بخش اجرا بنا به دلایلی در طول سال‌های گذشته از علوم و تحقیقات فاصله گرفته موسسات تحقیقاتی مختلفی داریم که اساسا برای اینکه مشورت علمی به بار اجرایی وزارتخانه بدهند شکل گرفتند اما فاصله آن‌ها خیلی زیاد است.

وی ادامه داد: وضعیت توفان‌ها و بادهای شن برای مردم سیستان هر روز معضل ایجاد کرده که مایه تأسف است با این همه دانشگاه و محقق در برطرف کردن ساده‌ترین چیزها مانده‌اند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه اظهار کرد: به دبیر هیأت امنای دانشکده‌های کشاورزی کشور تذکر دادم ظرفیت مجلس در اختیار شماست، بایدها و نبایدهای توسعه کشاورزی کشور را بگویید ما اجرا می‌کنیم.

کیخا ادامه داد: ما وظیفه داریم حرف گروه‌های مرجع و دانشگاهی را بشنویم و در هدایت درست دولت کمک کنیم اما هنوز گزارشی از آنها به دست من نرسیده است، وقتی در شهرستانی مانند زابل دانشکده کشاورزی داریم دانشکده منابع‌طبیعی داریم آب و خاک داریم باید مأموریت‌گرا باشند و برای حل و کنترل فرسایش بادی راهکار بدهند.

وی تصریح کرد: اگر رفسنجان یک شهرستان تک‌محصولی است و دانشکده کشاورزی دارد این دانشکده هیچ رسالتی مهمتر از اینکه نسخه عملی برای حفظ و پایداری تولید در باغات پسته بدهد، کار دیگری ندارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: اگر قرار است دانشگاه‌های مختلف مراکز مختلفی داشته باشند اعضای هیأت علمی باید مسائل مربوط به پسته را حل کنند وزیر جهاد و مدیران در ستاد و استان‌ها باید بپذیرند هر گامی در حوزه اجرا برمی‌دارند باید مهر تأیید محققان و متخصصان بر آن تصمیم خورده شود.

کیخا خاطرنشان کرد: بسیاری از اتفاقات در باغات پسته این منطقه رخ داده مانند خیلی از اتفاقات دیگر در حوزه تولیدات کشاورزی در سایر نقاط کشور ناشی از این است که به دور از علم و آگاهی عمل کردیم.

وی افزود: یک تکنولوژی مثل فناوری انتقال آب از اعماق زمین آمده  و فرد بلافاصله رفته سمت آن از بانک کشاورزی و وام گرفته اما هیچگاه تحقیقاتی عمل نشده است.

کیخا تأکید کرد: باید بپذیریم زمان زیادی نداریم که با خطا امور کشور را به ویژه در بخش کشاورزی ادامه دهیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه یکی از ایرادات توسعه کشاورزی این است که فارغ از این هستیم پولی که به این بخش می‌آید با برنامه هزینه شود، ابراز داشت: برای موضوعات مختلف مانند سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار پول می‌گذاریم اما بدون برنامه عمل می‌شود.

کیخا ادامه داد: در طول دولت‌های یازدهم و دوازدهم حدود 12 میلیارد دلار در بخش آب کشاورزی پول گذاشته شده که از غرب خوزستان تا سیستان و ... بوده اما آیا به همین اندازه که پول گذاشتیم برگشت خواهیم داشت حداقل در حوزه انتخابیه خودم می‌بینم حتی معاونان خود وزارت جهاد مستقل از همدیگر در توسعه کشاورزی عمل می‌کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تأکید کرد: برای توسعه کشاورزی در رفسنجان باید برنامه داشته باشیم و هر پولی که گذاشته می‌شود هدفمند هزینه شود و کمیسیون کشاورزی مجلس این آمادگی را دارد که انجمن باغبانی کشور در حوزه محصولات باغبانی و به صورت خاص برای محصولاتی مثل پسته، خرما و انجیر اگر مجموعه سیاست‌هایی دارد که نشان می‌دهد دولت باید مسیرش را در این جهت اصلاح کند ما از قدرت مجلس استفاده می‌کنیم تا دولت مجبور شود نظریات علمی را اجرا کند.

کیخا اضافه کرد: انجمن های علمی گاهی نسبت به مسائل پیرامونی خود تا حدود زیادی بی‌تفاوت هستند اعلام موضع نمی‌کنند با این فرض که ممکن است کسی نشنود اما باید حرف خود را بزنند، زمانی که بیانیه و اظهارنظر به صورت یک انجمن صورت می‌گیرد افرادی هستند که هنوز حاضرند در کشور این حرف‌ها را بشنوند و تا حدودی که می‌توانند پیاده کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: