• چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-4084-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان:

20 هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات کشاورزی استان کرمان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: استان کرمان بیش از 6.5 میلیون تن محصولات کشاورزی دارد که قطب مهم کشاورزی کشور است که بیش از 20 هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات کشاورزی این استان است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، عباس سعیدی صبح امروز 21 شهریور ماه در دومین همایش ملی پسته ایران در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: استان کرمان یک چهارم باغات کشور را دارد و مقام اول سطح زیر کشت پسته، مقام اول سطح زیر کشت خرما، مقام اول سطح زیر کشت گردو و مقام دوم سطح زیر کشت گل محمدی را در کشور دارد.

وی با اشاره به سطح زیر کشت پسته در استان کرمان، افزود: گذشته بیش از منابع آبی که در دست داشتیم سطح زیر کشت را توسعه دادیم، امروز مجبور هستیم به دلیل محدودیت منابع آبی و تغییرات اقلیمی سطح زیر کشت را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی از معضلاتی است که در استان کرمان داریم، ادامه داد: افزایش دما، کاهش بارندگی و نوسانات زیاد دمایی و عدم تامین نیاز سرمایی روی عملکرد پسته تأثیر گذاشته و در امر تولید پسته دچار مشکل شدیم، همچنین ای سی های بالای آب تا 10 هزار و 20 هزار که 30 هزار هم داریم که از معضلات دیگر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان خاطرنشان کرد: در حال حاضرعمده باغات با متوسط 5 هزار متر مکعب آبیاری می‌شود در صورتی 10 هزار تا 12 هزار متر مکعب نیاز آبی باغات پسته است در حالی که متوسط عملکرد ما حدود 650 تا 700 کیلوگرم در هکتار است که بسیار پایین است اما کشاورز نمونه 13 تن در هکتار پسته خشک برداشت می‌کند.

سعیدی خرده مالکیت کشاورزی در استان را از مشکلات دیگر بخش کشاورزی دانست و یادآور شد: متوسط مالکیت در استان حدود دو هکتار است و این مشکل در مدیریت کل محصولات ما را دچار مشکل می‌کند اجرای سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار و مبارزه با آفات از جمله مشکلات پیش روی خرده مالکی است به طور مثال موتور پمپی در رفسنجان بیش از 430 نفر مالک دارد که این موتور پمپ‌ها را تجمیع می‌کنیم تا هم آبیاری تحت‌فشار انجام دهیم هم مدیریت فنی را بتوانیم اعمال کنیم.

وی بیان کرد: در بخش‌های زراعی در شهرستان ارزوئیه همین موضوع را دنبال می‌کنیم که بتوانیم مدیریت واحدی را اعمال کنیم.

خسارت بیش از 3 هزار میلیارد تومانی به محصول پسته

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خسارت امسال بر محصولات کشاورزی استان به ویژه پسته اظهار کرد: بیش از 90 درصد تولید پسته را به دلیل نوسانات دمایی از دست دادیم که رقمی بالغ بر بیش از 3 هزار میلیارد تومان می‌شود، بیش از 70 هزار تن پسته پیش‌بینی می‌کردیم داشته باشیم که تقریبا بیش از 90 درصد محصول از بین رفته است.

سعیدی ادامه داد: هم وزارت جهاد کشاورزی، هم مجلس، هم کمیسیون کشاورزی مجلس و بقیه نمایندگان استان و سایر نمایندگانی که در امر پسته در کشور ارتباط دارند کمک کردند این مشکل منعکس شد و منجر شد دولت مصوبه‌ای مبنی بر امهال بدهی کشاورزان به بانک‌ها به مدت سه سال بدهد.

وی عنوان کرد: این مصوبه ابلاغ شده اما هنوز بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ نکرده است. شب گذشته وزیر جهاد کشاورزی نامه‌ای به ریاست بانک مرکزی نوشتند که هر چه زودتر این ابلاغ صورت گیرد هم کشاورزان هم بانک‌ها از این سردرگمی نجات پیدا کنند و به بخش کشاورزی کمک شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان با بیان اینکه اتفاق خوبی در شهرستان رفسنجان در امر آموزش و ترویج صورت گرفته است، افزود: همه شرکت‌ها و صادرکنندگان کمک کنند این کار تحت عنوان آموزش و ترویج رونق بگیرد چرا که نقش بسزایی در امر تولید و بهره‌وری دارد از هشت سال پیش این کار در شهرستان رفسنجان کمابیش آغاز شده کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شد و کشاورزان دور هم جمع می‌شدند و مطالب علمی و اجرایی  تبادل تجربیاتی صورت می‌گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان تصریح کرد: استان کرمان بیش از 6.5 میلیون تن محصولات کشاورزی دارد که قطب مهم کشاورزی کشور است که بیش از 20 هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات کشاورزی این استان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: