• یکشنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-3384-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

رییس اسبق اتاق بازرگانی ایران:

عرضه و تقاضا نقشی در تعیین نرخ ارز ندارد/دولت یکسری کالاها را به ارز غیرپتروشیمی وصل کند

رییس اسبق اتاق بازرگانی ایران در رابطه با وضعیت بازار ثانویه گفت: تنها راه خرید ارز از بازار ثانویه ثبت سفارش هاست که در حال حاضر ثبت سفارش های بسیار کمی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازار ثانویه تایید می شود و این مسئله به معنای آن است که عرضه و تقاضا نقشی در تعیین نرخ ارز ندارند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، "محسن جلال پور" در نشست میز پسته کشور در محل اتاق کرمان اشاره به اینکه میزان تولید پسته در سال جاری حداکثر 5 درصد تولید این محصول در سال های گذشته است، گفت: به جز مسئله تولید پسته اگر چاره‌ای برای حفظ و نگهداری از باغات پسته صورت نگیرد، این باغات به عنوان سرمایه استان و کشور از بین می روند.

جلال پور افزود: در این رابطه پیشنهاد می شود برای هر هکتار باغ پسته تسهیلات ارزان قیمت 5 تا 10 میلیون تومانی یکساله به باغداران داده شود که زمان بازپرداخت آن سال 98 باشد تا بتوانند از باغات خود نگهداری کنند.

وی در رابطه با وضعیت بازار ثانویه ادامه داد: تنها راه خرید ارز از بازار ثانویه ثبت سفارش هاست که در حال حاضر ثبت سفارش های بسیار کمی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازار ثانویه تایید می شود و این مسئله به معنای آن است که عرضه و تقاضا نقشی در تعیین نرخ ارز ندارند.

این تحلیگر اقتصادی تصریح کرد: دولت باید تمهیدی بیندیشد تا یکسری کالاها و محصولات را به ارز غیرپتروشیمی وصل کند تا محصولی مانند پسته بتواند با پتروشیمی ها رقابت کند.

جلال پور بیان کرد: مراجعات مردم برای خرید دلار به منظور ذخیره سازی در منازل و سفرهای خارجی بقدری زیاد است که تاکنون چنین وضعیتی را در طول عمرم ندیده‌ام.

این فعال پسته اظهار کرد: ایجاد بازار دو نرخی برای پسته غیرمعقول است و اگر تکلیف ارز بازار پسته مشخص شود بازار داخل خود را با آن قیمت وفق خواهد داد.

رییس اسبق اتاق بازرگانی ایران در رابطه با تامین مالی صادرات پسته در استان گفت: همه بانک ها با بهانه اینکه فعالان پسته ورشکست شده‌اند و وضعیت اقتصادی خوبی ندارند، در پرداخت تسهیلات و وصول مطالبات خود آنچنان سخت گیری می کنند که در طول چند دهه فعالیت اقتصادی در پسته چنین سخت گیری را مشاهده نکرده بودم که در این زمینه باید برای تامین مالی صادرات پسته کشور اقدام لازم صورت گیرد.

به گزارش ایسنا رئیس انجمن پسته ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه صادرات پسته در طول100سال گذشته به طور مداوم وجود داشته است، گفت: از صادرات محصولات تولیدی سنتی و دستی مانند پسته، فرش و پنبه، فقط پسته باقی مانده که باید برای ادامه صادرات آن تلاش کرد.

ابطحی افزود: در سال 1358 نیز چنین شرایط سختی برای کشاورزان به وجود آمد و تولید پسته به شدت کاهش یافت اما فعالان این حوزه توانستند این شرایط را به فرصت تبدیل کنند که امیدواریم در سال جاری نیز این شرایط اتفاق بیفتد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: