• چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 975-590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

معاون دانشگاه علوم‌پزشکی شهرستان رفسنجان:

4.5 نفر حیوان گزیدگی به ازاء هر هزار نفر در رفسنجان/ وجود بیش از 10 هزار سگ ولگرد در شهرستان

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با بیان اینکه حیوان‌گزیدگی در دنیا به ازای هر ‌هزار نفر جمعیت 1.4 و در ایران 1.8 نفر است، گفت: این در حالی است که در رفسنجان به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت 4.5 مورد حیوان‌گزیدگی داریم که 2.5 برابر این آمار است و می طلبد که برای مقابله با این موضوع کار جهادی انجام گیرد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،
پروین نخعی پیش از ظهر امروز 10 مرداد ماه در نخستین جلسه بررسی حیوانات ناقل بیماری در شهرستان رفسنجان اظهار کرد: آمارها از افزایش حیوان‌گزیدگی در رفسنجان حکایت دارد به نحوی که در سال 94 تعداد ‌هزار و  150 مورد، سال 95 تعداد ‌هزار و 258 مورد و سال 96 تعداد ‌هزار و 383 نفر به مراکز بهداشتی شهرستان مراجعه کردند و واکسن هاری دریافت کردند.

وی افزود: در چهار ماه اول امسال نیز تعداد 574 نفر که متوسط 145 نفر در هر ماه می باشد دچار حیوان‌گزیدگی شده بودند و واکسن دریافت کردند و سیر افزایشی را در این خصوص دارد.

وی با اشاره به نحوه زاد و ولد و تکثیر سگ‌ها، گفت: سگ‌ها از زمانی که به دنیا می‌آیند 6 ماه بعد قدرت باروری پیدا می‌کنند و دو ماه دوره هر بارداری‌ آنها است که در هر بارداری 6 تا 8 توله به دنیا می‌آورند به این معنا که هر سگ در هر هشت ماه به 7 یا 8 سگ دیگر تبدیل می‌شود.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با تأکید بر اینکه اگر بخواهیم این جمعیت را کنترل کنیم باید در پروژه ای کنترل شده و همزمان این کار صورت بگیرد، تصریح کرد: در خصوص زنده گیری سگها اقدامات خوبی در چهار ماهه اخیر صورت گرفته است اما بر اساس پروژه‌هایی که در دنیا اجرا می‌شود کار برای ساماندهی سگ‌ها باید در زمان خاص هماهنگ و همزمان انجام شود تا نتیجه بدهد.

نخعی خاطرنشان کرد: مشکلات جمعیت سگ‌های ولگرد در شهرستان رفسنجان خیلی بیشتر از آن است که طبق پروژه فعلی شهرداری که زنده‌گیری و عقیم‌سازی انجام می‌شود اما جمعیت کمی را تاکنون شامل شده، پیش برویم.

وی یادآور شد: طبق پروژه در کل دنیا باید 70 درصد سگ‌ها طی دو هفته جمع‌آوری شوند و اگر توانستیم در این مدت 70 درصد را جمع‌آوری کنیم، 30 درصد باقیمانده را باید در زمان 3 تا 6 ماه جمع‌آوری کنیم در این صورت موفق عمل کردیم اما اگر در غیر از این زمان کار انجام شود به معنی اتلاف وقت و هزینه است.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با بیان اینکه باید همه با هم کار ضربتی شروع کنیم و پروژه را 6 ماهه به اتمام برسانیم، تصریح کرد: سه اقدام اساسی برای این پروژه باید به صورت جهادی انجام شود، یکی جمع آوری 70 درصد سگها طی دو هفته، کار دیگر شناسنامه‌دار کردن سگ‌های صاحبدار و اقدام سوم مدیریت پسماند است.

نخعی بیان کرد: بخشداران به شکلی اعلام کنند که همه صاحبان سگ‌ها نسبت به شناسنامه‌دار کردن سگ‌های خود اقدام کنند. ضمن اینکه برای ساماندهی سگ‌های ولگرد که در دنیا انجام می‌شود مدیریت پسماند لازم است و اگر این مورد انجام شود جلوی تجمع سگ‌های ولگرد را بخصوص در معابر شهری می‌توانیم بگیریم.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان ابراز داشت: در ابتدای سال جاری یک مرد 58 ساله در اثر حیوان‌گزیدگی در رفسنجان فوت کرد و در حال حاضر دو مورد بدحال در اثر حیوان‌گزیدگی داریم و ویروس به شکلی بالا رفته که به جمعیت حیوانات اهلی هم منتقل می‌شود.

نخعی تصریح کرد: مسئولیت ما در قبال انسان‌ها خیلی بیشتر از حیوانات است و جزو حقوق شهروندی است که هر فردی براحتی بتواند در شهر پیاده روی و ورزش کند.

وی افزود: در خوشبینانه‌ترین حالت 10 هزار سگ ولگرد در شهرستان رفسنجان وجود دارد و امسال از 3 مورد مرگ بر اثر ابتلا به هاری در کشور یک مورد در رفسنجان رخ داده که نشان از حاد بودن مسأله دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: