• چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-787-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

شناسایی ۵۰۰ گور باستانی در کرمان

مطالعات و پژوهش‌های باستان‌شناسی تاکنون به شناسایی حدود ۵۰۰ گور باستانی در گورستان «مهدی‌آباد اولیاء» شهرستان ریگان استان کرمان که برخی از باستان‌شناسان آن‌ها را به دوره اشکانی و برخی دیگر را متعلق به دوره هخامنشی متعلق می‌دانند، منجر شده است.

به گزارش ایسنا، کورش محمدخانی - سرپرست هیات بررسی­‌های آرکئوژئوفیزیک با روش مغناطیس­‌سنجی در گورستان باستانی مهدی­‌آباد اولیاء در استان کرمان - با اعلام این خبر گفت:  بررسی­‌های مغناطیسی، به منظور تعیین میزان پراکندگی گورهای باستانی در این محوطه منجر به شناسایی بالغ بر پانصد گور باستانی شده است.

این استادیار گروه باستان­‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران با اشاره به شناسایی محوطه باستانی مهدی‌آباد اولیا در بازدیدهای باستان­‌شناسان محوطه میراث جهانی بم در اوایل دهه ۱۳۹۰ گفت: در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ بارش باران و جاری شدن سیل در منطقه، باعث آشکارسازی گورهای بسیاری در این قسمت شد که حاوی مواد فرهنگی بسیاری بودند.

وی با ابراز تاسف از  شکسته‌شدن و جمع‌آوری این اشیاء توسط افراد محلی ناآشنا و افراد ناشناس، گفت: پایگاه میراث‌جهانی بم و منظر فرهنگی آن، به منظور تعیین عرصه و مشخص کردن میزان پراکندگی گورها با هدف برنامه‌­ریزی برای حفاظت از محوطه، بررسی آرکئوژئوفیزیک به روش مغناطیس‌­سنجی در این محوطه را در دستور کار خود قرار داد.

او هدف از این بررسی‌ها و تعیین حدود پراکندگی گورها و وسعت گورستان را برنامه­‌ریزی برای حفاظت از این محوطه باستانی با کمک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد و گفت: نتایج اولیه پراکندگی وسیعی از گورها را مشخص کرد و در وسعت هشت هکتاری که تاکنون برداشت­‌های مغناطیس­‌سنجی انجام شده، مکان بالغ بر پانصد گور باستانی شناسایی شد.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ او با اشاره به انجام بررسی­های مغناطیسی با استفاده از دستگاه مغناطیس سنج سزیم – روبیدیم افزود: باستان­شناسان گروه باستان‌شناسی محوطه میراث جهانی بم، بر اساس مطالعات اولیه سفال­های بدست آمده از گورهای باستانی اعتقاد دارند که این محوطه مربوط به دوره هخامنشی است ولی باستان­شناسان دیگری که در منطقه مشغول فعالیت و بررسی­های علمی هستند، اعتقاد به اشکانی بودن این گورها دارند.

این متخصص بررسی‌های آرکئوژئوفیزیکی ادامه داد: شناسایی دوره فرهنگی دقیق این گورها تنها با گمانه‌­زنی و کاوش و مطالعات تطبیقی در آینده امکان­‌پذیر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: