• شنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 975-390-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان:

خسارت به 3 میلیون تن محصولات باغی در شهرستان رفسنجان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: امسال نزدیک به 3 میلیون تن محصولات باغی شهرستان رفسنجان خسارت دیده و از بین رفته است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حسین رضایی صبح امروز 6 مرداد ماه در جلسه ستاد تظنیم بازار شهرستان رفسنجان اظهار کرد: نوسانات قیمت مرغ با توجه به قیمت سویا و ذرت بوده که به ترتیب 30 و 40 درصد افزایش قیمت داشته است که متأثر از قیمت دلار بوده است که جزو ارقام اصلی خوراک مرغ است.

وی با بیان اینکه قیمت مرغ در رفسنجان به نسبت پایتخت و مرکز استان و استانهای همجوار پایین تر است، افزود: قیمت هر کیلو مرغ گرم در شب عید 8650 تومان و مرغ زنده 5750 تومان بوده که در حال حاضر مرغ گرم به 9660 تومان و مرغ زنده به 6360 تومان افزایش یافته که حدود 12 درصد رشد را نشان می دهد.

وی افزایش قیمت خوراک طیور را در افزایش قیمت مرغ موثر دانست و ادامه داد: در همین حال قیمت خوراک طیور نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است.  همچنین کرایه های حمل و نقل نیز افزایش داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان اظهار داشت: یک مرحله جوجه‌ریزی در اردیبهشت به میزان 390 هزار و 420 قطعه انجام شد و در خردادماه با 320 هزار قطعه جوجه ریزی، 70 هزار قطعه افت داشتیم. در تیر ماه 342 هزار قطعه جوجه ریزی شده که شهریورماه قابل عرضه به بازار است و ضمن اینکه همیشه تلفات 10 درصدی در مرغداری‌ها وجود دارد.

رضایی ادامه داد: جوجه‌ریزی در هر ماه به حدود 400 هزار قطعه می‌رسد و کمبودی در این زمینه در شهرستان نداریم.

وی تصریح کرد: وقفه در عرضه سویا و ذرت از بندرعباس مقداری بازار را با تنش مواجه کرد که با همت تعاونی مرغداران در سه ماه آینده کمبودی نداریم. قیمتها کنترل شده هستند و بالا رفتن هزینه های تولید بر قیمت اثرگذار بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان به تولید شیر در شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر شیر با قیمت هر کیلو یک هزار و 950 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

رضایی تصریح کرد: امسال نزدیک به 3 میلیون تن محصولات باغی شهرستان خسارت دید و از بین رفت و وقتی تولید پایین بیاید هزینه ها بالا می رود.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به بحران آب و خسارات نوسانات دمایی که به محصول پسته وارد شده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته در هر هکتار 800 کیلوگرم پسته برداشت شد اما امسال سال بحرانی برای کشاورزان شهرستان است و میانگین برداشت در هر هکتار 50 کیلوگرم است که هزینه های تولید را بالا می برد.

رضایی اضافه کرد: قیمت میوه از میدان تا فروشگاه تفاوت خیلی زیادی دارد و باید این امر کنترل شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: