• شنبه ۳۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-14314-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

مسوول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در کرمان:

محور اصلی نماز جمعه وحدت، معنویت و توسعه فرهنگ دینی است

مسوول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در استان کرمان گفت: محور اصلی نماز جمعه دو اصل مهم وحدت در امت اسلامی و تقوا و کسب معنویت و توسعه فرهنگ دینی است که هم شعار، محور و عملکرد نماز جمعه است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حجت الاسلام"محمد قاسمی زاده" امروز ۳۰ تیرماه در نشست خبری با اشاره به سالروز اقامه اولین نماز جمعه تهران(۵ مرداد) اظهار کرد: ویژه برنامه های این روز توسط ستاد نماز جمعه در همه شهرها و مناطقی که نماز جمعه داریم، برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروز کشور بیش از ۹۰۰ نماز جمعه دارد که از رشد قابل توجه و خوبی در این سال ها برخوردار شده، افزود: نماز جمعه یک سنگر فرهنگی مستمر و ثابت خوبی را حسب دستور مقام معظم رهبری در اکثر شهرهای دارای شرایط اقامه نماز فراهم کرده است.

قاسمی زاده تصریح کرد: محور اصلی نماز جمعه دو اصل مهم وحدت در امت اسلامی و تقوا و کسب معنویت و توسعه فرهنگ دینی است که هم شعار، محور و عملکرد نماز جمعه است.

وی بیان کرد: مردم نقش بسیار مهمی در نماز جمعه دارند و براین اساس مردم نماز جمعه را از خود می دانند و حضور مستمری دارند و از این طریق نظام اسلامی را پشتیبانی می کنند.

مسوول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در استان کرمان گفت: مردم با حضور خود به حفظ وحدت عملی کمک می کنند تا وحدت امت اسلامی محفوظ مانده و توطئه دشمن خنثی شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه خیرات و ارزش ها در جامعه از ویژگی های نهاد نماز جمعه است، افزود: در بحث آب که دچار مشکل هستیم و مردم استان باید توجه ویژه داشته باشند تا از این بحران به خوبی عبور کنیم و در تریبون نماز جمعه به مردم توصیه می کنیم رعایت مصرف را داشته باشند.

قاسمی زاده تصریح کرد: مردم احساس تکلیف می کنند و برای حفظ امنیت نظام حتی فرزندان خود را در سوریه و عراق فدا می کنند و در همراهی با نظام اسلامی به ویژه ولایت فقیه که رکن است، حضورشان کارساز است.

وی در ادامه بیان کرد: سال ۸۳ تعداد ۲۸ نماز جمعه در استان کرمان داشتیم و امروز ۵۶ نماز جمعه در سطح استان اقامه می شود و شعار توسعه کمی و کیفی نماز جمعه با برنامه ریزی صحیح در اکثر شهرها را داریم و در تعداد کمی که نماز جمعه نداریم، شرایط مهیا نیست.

مسوول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در کرمان گفت: در ۱۳ شهر نماز جمعه در مصلی، در ۴ شهر در امامزاده و بقاع متبرکه، در ۲۶ شهر در مساجد جامع، ۷ شهر در سایر مساجد و در ۵ شهر در حسینیه و تکایا و مهدیه ها برگزار می شود و در زیرساخت حضور مردم تلاش خوبی صورت گرفته است.

وی افزود: حدود ۵۰ هزار نفر در استان در نماز جمعه شرکت می کنند و این مسئله با شرایط موجود و درصد جمعیت شهرها ارزیابی می شود، ضمن اینکه جمعه روز تعطیلی است.

قاسمی زاده اظهار کرد: بهرمان، کاظم آباد و خانوک با توجه به شرایط و زیرساخت ها بالاترین شرکت کنندگان در نماز جمعه در استان را دارند.

وی بیان کرد: فقط خانواده ۵ نفر از امامان جمعه در آن شهر سکونت ندارند و اکثر ائمه جمعه استان کرمان بومی هستند.

مسوول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در کرمان گفت: ۲۲ مصلی در استان داریم که ۱۱ مصلی یا کامل شده یا فاز نخست آنها بهره برداری شده و ۹ مورد در حال ساخت است، ضمن اینکه دو مصلی در رابر و زنگی آباد توسط خیّران ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه در ساخت مصلی های استان حدود ۶۰ میلیارد تومان هزینه شده، افزود: در حال حاضر ۴۸ شهر دارای دفتر و منزل سازمانی امام جمعه هستند و ۸ شهر هم در حال احداث است.

قاسمی زاده تصریح کرد: در مرکز استان ۲۲۰۰ مترمربع ساختمان برای نهاد نماز جمعه ساخته شده و برگزاری مراسم هفته جهانی مساجد، ۹ دی، نماز باران، شورای فرهنگ عمومی و ستاد زکات و ستاد استهلال در این نهاد فعال هستند.

وی بیان کرد: ۲۵۰۰ نفر داوطلب اعضای ستاد نماز جمعه در استان هستند که کار برگزاری نماز جمعه را انجام می دهند و ۵۰ درصد از این دوستان جوان هستند که باید بیشتر شوند.

مسوول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در استان کرمان گفت: موفق ترین ستادهای نماز جمعه استان زرند، سیرجان، بم، راور، بردسیر، باغین، کرمان، نودژ، کوهبنان و بلورد هستند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت ائمه جمعه در فضای مجازی در سایت ایجنا است و ستادهای نماز جمعه در سایت این ستادها خطبه ها را منتشر می کنند، افزود: بنده در ۱۴ سال فعالیت در دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، غیر از یک و نیم سال اول که اوقاف نبودم، هیچ حقوق و دستمزدی از شورا دریافت نکرده ام.

قاسمی زاده با بیان اینکه ماموریت و حق نظارت بر پروژه ها را نیز دریافت نکرده ام، اظهار کرد:  در دوران فعالیت در اداره کل اوقاف نیز کار ما قانون، شرع و رعایت منافع وقف بوده و در این موضوع با هیچ فرد، گروه و تشکیلاتی تبانی نکرده و از مواضع شرعی و قانونی اوقاف کوتاه نیامدیم.

وی تصریح کرد: در حدود ۱۲ سال کار در اوقاف هیچگونه ماموریت و فوق العاده ماموریت، تسهیلات وام، زمین و مسکن استفاده نکردم.

قاسمی زاده در پایان گفت: هیچ پولی بابت اجرای نیت واقف در باغ فتح آباد، خانه حاج آقاعلی و تالار احسان هزینه نشده و از محل پذیره متصرفین اوقاف سرمایه گذاری شده است.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: