• دوشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-2087-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

آیا می‌دانید علت وجود امامزادگان در ایران چیست؟

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان درباره علت وجود امامزادگان در ایران گفت: در طول تاریخ چند بار مهاجرت سادات، علویان و شیعیان به ایران صورت گرفته که نخستین بار در زمان حکومت حجاج بن یوسف بوده، در دوران ولایتعهدی تحمیلی امام رضا علیه السلام نیز گروهی از امامزادگان و علویان و سادات همراه ایشان به ایران آمده و در زمان حرکت کاروان حضرت معصومه سلام الله علیها عده زیادی از سادات و علویان وارد ایران شدند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حجت الاسلام"سیدرضا فاطمی" امروز ۲۵ تیرماه در جمع خبرنگاران با تبریک دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها اظهار کرد: ارزشی که اسلام برای انسان قائل است، در هیچ مکتبی یافت نمی شود.

وی با اشاره به اینکه ۵ ذی القعده به عنوان بزرگداشت امامزادگان نامگذاری شده، افزود: هدف از این امر ترویج و گسترش فضائل و مناقب اهل بیت در راستای تقویت بنیه دینی مردم، تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، ارتقاء معرفت نسبت به شان و منزلت امامزادگان در راستای تقویت بصیرت ولایی و آشنایی با سیره ائمه معصومین و امامزادان عظیم الشان است.

فاطمی تصریح کرد: معرفی و شناساندن امامزادگان و برگزاری بزرگداشت امامزادان شاخص در شهرستان ها از جمله برنامه های در نظر گرفته شده است و بزرگداشت امامزاده علی سیرجان برنامه محوری استان کرمان است.

وی با اشاره به آغاز روند برگزاری کنگره امامزاده محمدصالح شهرستان انار در دهه کرامت بیان کرد: این کنگره در بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد.

معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: حضور خادمان حرم رضوی در امامزادگان و اجرای برنامه های مختلف، معرفی و تقدیر از آثار پژوهشی سیره علمی و عملی امامزادگان و برپایی نمایشگاه های فرهنگی در حوزه وقف و امامزادگان از دیگر برنامه های دهه کرامت در استان کرمان است.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره علت مهاجرت امامزادگان به ایران عنوان کرد: در طول تاریخ چند بار مهاجرت سادات، علویان و شیعیان به ایران صورت گرفته و نخستین بار در زمان حکومت حجاج بن یوسف انجام شد.

فاطمی اظهار کرد: در دوران ولایتعهدی تحمیلی امام رضا علیه السلام نیز گروهی از امامزادگان و علویان و سادات همراه ایشان وارد ایران شدند و در زمان حرکت کاروان حضرت معصومه سلام الله علیها عده زیادی از سادات و علویان این بانو را همراهی کردند.

وی با بیان اینکه در زمان قیام علویان علیه بنی عباس نیز شیعیان به ایران پناه آوردند، گفت: بیشتر امامزادگان در سال ۲۵۰ هجری قمری در ایران شهید یا دفن شده اند.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف استان کرمان افزود: از دلایل اینکه سادات و علویان به ایران می آمدند این بود که مردم ایران میهمان نواز بوده و جزو نخستین گروه هایی بودند که دین اسلام را پذیرفتند. همچنین مردم ایران برحق بودن اهل بیت را تشخیص داده و به وصیت پیامبر در حدیث ثقلین به جد عمل کردند.

وی افزود: اکثر امامزادگان مدفون در ایران از سادات حسینی و فرزندان امام سجاد علیه السلام هستند.

فاطمی در ادامه با اشاره به اجرای طرح "نشاط معنوی" در بقاع متبرکه استان کرمان بیان کرد: در راستای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان طرح نشاط معنوی از ۱۶ تیرماه جاری تا ۳۱ مردادماه در ۴۰ بقعه با همراهی ۴۰ مبلغ اعزامی متخصص از قم برگزار می شود.

وی تصریح کرد: استفاده از فرصت اوقات فراغت برای تبدیل کردن امامزادگان به قطب فرهنگی، بهینه سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در جهت تقویت بنیه های دینی و ارزش های انقلاب اسلامی، سوق دادن نسل جوان به فعالیت های قرآنی و فرهنگی از جمله اهداف این طرح است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: