• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 974-885-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

نهاوندیان در نشست با نخبگان استان کرمان:

دشمن باید از درون کشور، پیام انسجام را بشنود نه تفرقه

معاون اقتصادی رییس  جمهور با بیان اینکه در شرایط آمادگی رزم اقتصادی هستیم اظهار کرد: عاملین اقتصادی کشور باید بدانند که در شرایطی قرار داریم که دشمنان کشور و استکبار به دنبال یک طراحی و هجمه جدید جدی علیه نظام هستند، پس مهم نیست که چه کسی در این مسئولیت قرار دارد بلکه هم اکنون به یک شرایط انسجامی نیاز داریم و طرف مقابل نیز باید این پیام را از داخل کشور بگیرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر،
"محمد نهاوندیان" عصر امروز 11 تیرماه در نشست با نخبگان استان کرمان اظهار کرد: هدف از حضور در جمع دانشگاهیان و نخبگان استان کرمان این بوده که نظرات و پیشنهادات نخبگان در بحث اقتصادی و فرهنگی را شنوا باشیم.
 
وی با بیان اینکه مجموعه کنش گری نخبگان و تحققیات علمی در هر جامعه ای باید برایند خودش را در پیشرفت آن کشور نشان دهد اظهار کرد: به طور مثال اگر جامعه ای را بررسی کنیم که در آن کنش گری سیاسی وجود داشته باشد و در افق های ده ساله این جلو بودن کنش ها را مشاهد کنیم، می توان عنوان کرد این فرایند، فرایندی مثبت بوده که باید تقویت شود.
 
نهاوندیان با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور در شرایط کنونی نسبت به ابتدای روی کار امدن این دولت اظهار کرد: اولویت دولت دکتر روحانی در ابتدای فعالیت خود، ثبات در شاخص های کلان اقتصادی بوده است. دولت به دنبال ایجاد مجموعه فضایی بود که به شرایط رشد اقتصادی و کاهش تورم برسد که در این راستا نیز موفق عمل کرد اما در 6 ماه گذشته این روند تغییر پیدا کرد و باید در شرایط حاضر توان علمی و تحقیقاتی را به کار بگیریم تا بتوانیم ریشه یابی این تغییر جهت را بیابیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید مدیریت اقتضایی را در شرایط کنونی پیگیری کنیم اظهار کرد: اگر تحلیل مطالعات ما این باشد که رشد نقدینگی در اقتصاد ایران متناسب با رشد تولید در بخش واقعی اقتصاد نبوده، به سبب ان بوده که در نظام بانکی انضباطات لازم را نداشته ایم. در گذشته عامل اصلی رشد نسبی نقدینگی، بدهی دولت به سیستم بانکی و بانک مرکزی بوده اما در 4 سال گذشته این موضوع کند و نقش بدهی بانک ها به بانک مرکزی عامل افزایش نقدینگی شده است که نشان می دهد یک مشکل حل اما مشکل دیگری نمایان شده است.

وی با بیان اینکه برخورد به صورت محدود با موسسات مجاز و غیرمجاز اعتباری که آینده فروشی در اقتصاد را دنبال می کردند، مشکل اقتصادی را به مشکل اجتماعی تبدیل کرد اظهار کرد: برخی از مشکلات اقتصادی کشور ریشه در گذشته ها ما دارد. به طور مثال فلسفه صندوق بازنشستگان بر این بوده که با پرداخت هایی از سوی اعضای صندوق تامین مزایای حقوقي این افراد در دوران بازنشستگی تامین شود اما مرتبا در دهه های اخیر شاهد بودیم با انواع مصوبات روز به روز، بار این صندوق ها سنگین تر می شود و برخورد با آنها نیز از سوی دیگر با برخي مشکلات اجتماعی روبرو می شد که در این راستا دولت نیز مجبور با کنار آمدن با انها شده است.

نهاوندیان با بیان اینکه نیاز داریم سلیقه های مختلف مدیریتی و اقتصادی را داشته باشیم تصریح کرد:هیچ عیبی ندارد دیدگاه‌ها و مکاتب‌های مختلف مدیریتی و اقتصادی در سطح کشور را داشته باشیم و دولت نیز از این موضوع استقبال می کند اما انتظار داریم این مکاتب، با تحلیل هاي مناسب، نسخه قابل عمل برای مشکلات را داشته باشند.

معاون اقتصادی رییس جمهور با اشاره به اینکه ما گاهی خواسته های متناقض را داریم اظهار کرد: به طور مثال هم می‌خواهیم نرخ ارز دستوری نباشد و هم می خواهیم نرخ این ارز افزایش پیدا نکند که این موضوع قابل جمع نیست و پیشنهاد این است که دانشکده مدیریت اقتصاد دانشگاه باهنر کرمان و سایر دانشگاه های کشور در مسایل اقتصادی یک مجموعه منسجم راه حل را داشته باشند و به دولت ارایه دهند تا از نظریات آنها بتوانیم استفاده کنیم.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه نباید کاری کنیم که مسیر دراز مدت و اهداف بلند مدت از دست برود و اگر این اتفاق بیفتد به عامل‌های بیرونی تاثیرگذار در اقتصاد کشور کمک کرده ایم افزود: از فضای تحقیقاتی دانشگاه های کشور انتظار داریم که تحقیق کنند که این تغییرات دولت در نظام اقتصادی در 6 ماهه گذشته رفتاری بوده یا ساختاری؟ زیرا آنچه که در اقتصاد کلان دیده می شود حاصل مجموعه رفتارهای کنش گرهای اقتصادی است.

وی به پدیده ای که در بازار ارزی کشور در دو سال اخیر مشاهده شده است گریزی زد و تصریح کرد: در دو سال گذشته بانک مرکزی مرتبا عملیات بازار آزاد با هدف ثبات بازار را پیگیری می کرد. حال جای سوال است با اینکه مرتبا میزان عملیات بازار آزاد بانک مرکزی در حال افزایش بود و محاسبات نیز نشان از افزایش صادرات غیرنفتی و همچنین مثبت شدن تراز ارزی کشور در سال های 94 و 95 برای اولین بار در تاریخ انقلاب را داشت؛ فشارهای وارد به بازار ارز و التهاب به وجود آمده در آن از کجا نشات می گرفت؟

معاون اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه  در این مدت شاهد پدیده جدی تقاضای غیرتجاری و غیرسرمایه گذاری در بازار کشور بودیم اظهار کرد: دشمن از انتشار خبرها مبنی بر خروج آمریکا از برجام، به دنبال وارد کردن شوک به اقتصاد ایران بود که در این راستا نیز دولت باید سیاست ایجاد شرایط اطمینان برای تامین نیازهای روزمره و تولید را فراهم می کرد اما به یکباره شاهد یک نرخ غیرواقعی در بازار ارز بودیم که مجبور شدیم سیاست های جدید ارزی را در کشور اتخاذ کنیم.

نهاوندیان با بیان اینکه در شرایط آمادگی رزم اقتصادی هستیم اظهار کرد: عاملین اقتصادی کشور باید بدانند که در شرایطی قرار داریم که دشمنان کشور و استکبار به دنبال یک طراحی و هجمه جدید جدی علیه نظام هستند، پس مهم نیست که چه کسی در این مسئولیت ها قرار دارد بلکه هم اکنون به یک شرایط انسجامی نیاز داریم و طرف مقابل نیز باید این پیام را از داخل کشور بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه بهترین ها باید در شرایط آمادگی رزمی مسئولیت ها را بر عهده بگیرند تصریح کرد: هم اکنون وقت کار تیمی است و مقام معظم رهبری در ديدار اخير خود با سران نظام با دستور تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی به دنبال آن هستند که همه قوا با یکدیگر و در کنار هم و به طور واحد دولت را کمک کنند تا مسایل اقتصادی را پیگیری و مشكلات را حل کنند و ما نیز از قوه قضاییه و مقننه می خواهیم که در کنار یکدیگر جمع شويم تا بتوانيم مشکلات دراز مدت اقتصادی را حل کنيم.


معاون اقتصادی رییس جمهور با اشاره به خلاهای موجود در این راستا تصریح کرد: کمبود تبیین گفتمانی را در این راستا می توان مشاهده کرد. معتقدم فضاهای علمی و دانشگاهي را باید از سیاست زدگی مصون نگه داریم و شرایطی ایجاد نکنیم که مسایل و مشکلات کشور بلافاصله به میدان جناحی و سیاسی تبدیل شوند كه تجربه نيز نشان داده اين جدل هاي سياسي به حل کردن مشکلات کمکی نخواهد كرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود در جمع دانشگاهیان استان کرمان به ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت در 4 سال گذشته یکی از قدم های خوبی که در کشور برداشته شد، تامین اعتبارات لازم برای صندوق شکوفایی و نوآوری بود و تقویت مراکز و پارک های علم و فناوری تا حدودی به شرکت های دانش بنیان کمک کرده است زیرا این دولت اعتقاد دارد دیگر با بخش سنتی اقتصاد نمی توان مشکل اشتغال کشور را حل کرد و باید به دنبال روش های نوین باشیم.

نهاوندیان با بیان اینکه دانشگاه های کشور به اندازه کافی رشد کمی را در 40 سال گذشته داشته اند اظهار کرد: در همه اقتصادی های پیشرفته دنیا، دولت وظیفه تامین زیرساخت ها را برعهده دارد اما رشد کیفی دانشگاه ها مربوط به افزایش ارتباط بین صنعت و دانشگاه بوده است که در این راستا خواستار ارتباط وسیع بین تشکل های فعالان اقتصادی و دانشگاه‌ها در کشور هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: