• چهارشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 974-990-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیرکل اتباع خارجی استانداری کرمان خبر داد:

سکونت 5500 تبعه افغانستانی در مهمانشهر رفسنجان

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان بیان کرد: در حال حاضر نزدیک به 5500  نفر از اتباع افغانستانی ساکن مهمانشهر رفسنجان هستند که قریب به یک هزار و 135 خانوار را شامل می‌شوند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حمید شمس‌الدینی عصر امروز 5 تیر ماه در حاشیه بازدید هیأت دیپلماتیک 23 نفره از کشورهای حامی پناهندگان و آژانس‌های سازمان ملل متحد در ایران از مهمانشهر رفسنجان اظهار کرد: این مهمانشهر از سال 62 ایجاد شده و اولین گروهی که وارد مهمانشهر شدند سال 1362 بود و این مهمانشهر قدمتی 35 ساله دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر نزدیک به 5500  نفر از اتباع افغانستانی ساکن مهمانشهر رفسنجان هستند که قریب به یک هزار و 135 خانوار را شامل می‌شوند.

شمس الدینی ادامه داد: یک هزار و 370 واحد مسکونی در این مهمانشهر داریم که 80 درصد فاقد صلاحیت و امنیت سکونت و در معرض تخریب هستند که توجه به اینکه منطقه کرمان در معرض زلزله‌ است تهدید جدی برای مهاجران و پناهندگان به شمار می‌رود.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: بالغ بر یک هزار و 400 دانش‌آموز در مدارس مهمانشهر مشغول به تحصیل هستند و فقط امکانات مورد نیاز و ضرورت یک زندگی ابتدایی اعم از امکانات بهداشتی، مدرسه و امکانات کم ورزشی را در این محل داریم.

شمس‌الدینی عنوان کرد: مدیریت مهمانشهر تقریبا به عهده خود اتباع است که در قالب شورای خودگردان فعالیت‌هایشان را انجام می‌دهند و سرپرستی مهمانشهر از اداره اتباع جنبه نظارتی و هماهنگی را دارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته شاهد اقدامات خوبی در مهمانشهر بودیم، افزود: از جمله 30 هکتار وسعت مهمانشهر حصارکشی شده که برای امنیت زندگی اتباع بسیار تأثیرگذار بوده است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان اظهار کرد: بالغ بر 30 هزار متر آسفالت خیابان‌ها و معابر عمومی در این مهمانشهر انجام و تمام فضاهای عمومی گازکشی شده است و همچنین واحدهای اداری و خدماتی بازسازی و تعمیر شده است.

شمس الدینی عنوان کرد: جدول‌گذاری و رنگ‌آمیزی معابر هم انجام شده که با کمک بسیار کمی از سازمان‌های بین‌المللی بوده و بقیه کمک‌هایی بوده که جمهوری اسلامی انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: بازسازی و آسفالت مدارس و آسفالت توسط کمیساریای سازمان ملل و مرکز بهداشت با کمک‌های سازمان ملل انجام شده همچنین ساخت 50 واحد سرپناه توسط nrc را شروع کردیم که آماده تحویل دادن است، مغازه‌های این مهمانشهر جمع‌آوری و در یک مرکز خرید به عنوان بازارچه ساماندهی می‌شوند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: این دومین مهمانشهر در استان کرمان است که دایر می باشد و اتباع در آن سکونت دارند و بر اساس تصمیمی که گرفته شده و برنامه ای که داریم تا دو سال آینده چیزی به عنوان آلونک در مهمانشهر رفسنجان نخواهیم داشت. ضمن اینکه با حمایت‌هایی که شده چیزی به نام مشکل سرپناه در مهمانشهر بردسیر نداریم و همه آلونک‌ها جمع شدند.

شمس الدینی ابراز امیدواری کرد در سفر بعدی این هیأت سرپناه‌ها در مهمانشهر رفسنجان ساخته شده و شهرک زیبا و قابل سکونت در مهمانشهر رفسنجان ایجاد شده باشد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: اداره کردن 60 هزار نفر تبعه خارجی در یک شهرستان که معادل 10 شهر تعریف شده را تشکیل می دهند، کار آسانی نیست.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: