• دوشنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 974-390-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : تولیدی

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در گفتگو با ایسنا:

طرح استفاده از اسید مجتمع مس سرچشمه برای باغات پسته کشور

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی خبر داد: با توجه به اینکه در حال حاضر میزان تولید اسید با راه اندازی کوره فلش مجتمع مس سرچشمه افزایش یافته است، انجمن پسته در حال بررسی استفاده از این اسید برای خاک می باشد تا در صورت تأیید نهایی، این اسید به 17 استان پسته خیز کشور فرستاده شود.

احمد محمدی انارکی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه کویر، با اشاره به سفر معاون وزیر صنعت به رفسنجان، اظهار کرد: امروز در خدمت معاون وزیر و مدیرعامل ایمیدرو بودیم که در این سفر مسائلی پیرامون مس مطرح شد و بحث آلایندگی و مشکلاتی که وجود داشت بررسی شد.

وی با بیان اینکه بحث آلایندگی مس در حال به حداقل رسیدن است، افزود: در آینده نزدیک و در شش ماهه دوم، راه اندازی کارخانه اسید بخش زیادی از دغدغه های مردم را برطرف می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: تعهداتی که مس داشته یکی راه اندازی کارخانه اسید بوده که پیگیری های بسیار خوبی انجام شد که جای قدردانی دارد و کار امروز توسعه ای برای منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان می باشد که نزدیک به 1800 هکتار زمین به منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان اختصاص یافت که این توسعه باعث می شود سرمایه گذاران داخلی و خارجی از آن استفاده کنند.

محمدی انارکی با بیان اینکه مجموعه منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان متعلق به صندوق بازنشستگی مس است، عنوان کرد: این1800 هکتار باعث سرمایه گذاری بیشتری در منطقه می شود، بخشی از این مقدار را سرمایه گذاران خارجی، بخشی توسط خود شرکت مس سرمایه گذاری می شود و بخشی دیگر نیز سایر سرمایه گذاران می توانند ورود کنند و این اتفاق بزرگی در منطقه رفسنجان خواهد بود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در ادامه با اشاره به اینکه در مسئولیت‌های اجتماعی انتظار از شرکت‌های بزرگ وجود دارد تا در چارچوب قانون و ظرفیت‌های منطقه به این مسئولیت‌ها عمل کنند، خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم مس برای بحث های ورزشی، فرهنگی، بانوان، بهداشت و درمان، آب آشامیدنی، فاضلاب در منطقه رفسنجان هزینه کند، همچنین نگاه به رشد توسعه ای مجتمع مس است تا بتواند در آینده نزدیک تعداد زیادی از جوانان را در منطقه اشتغال ایجاد کند و اشتغالزایی یکی از مهمترین هدفهایی است که آنرا دنبال می کنیم لذا افزایش تولید و توسعه مس را هم در این راستا می تواند قلمداد کرد.

محمدی انارکی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: با توجه به اینکه خاک‌های ایران خاک‌های قلیایی است در نتیجه درصد کمی از عناصر موجود در خاک جذب درخت می شوند لذا نیاز است خاک را اسیدی کنیم تا عناصری که در خاک است به نحو احسن به درخت برسد.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی خبر داد: با توجه به اینکه در حال حاضر میزان تولید اسید با راه اندازی کوره فلش مجتمع مس سرچشمه افزایش یافته است، انجمن پسته در حال بررسی استفاده از این اسید برای خاک می باشد تا در صورت تأیید نهایی، این اسید به 17 استان پسته خیز کشور فرستاده شود تا به صورت مستقیم به خاک تزریق شود.

محمدی انارکی ادامه داد: کارهای مقدماتی پایلوت این کار نیز با محوریت جهاد کشاورزی رفسنجان انجام شده و این کار یکی از ارکان اصول اقتصاد مقاومتی از محل ظرفیت‌های داخلی است.

به گفته وی این اسید را هم به صورت آب و هم به صورت پاشش روی خاک به درختان و زمین های زراعی می توان تزریق کرد و با این کار حداکثر بهره برداری را از درختان با کمترین هزینه داشته باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: