• دوشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-1890-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان:

تا ۲۱ ماه آینده چشم‌مان به پسته نمی‌افتد/130 هزار فرصت شغلی از دست رفت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با اشاره به تبعات خسارت بی سابقه به محصول پسته امسال، گزارشی پیرامون وضعیت پسته شهرستان و خساراتی که امسال به تولید و اشتغال شهرستان وارد شده است را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، پس از بازدید پیش از ظهر امروز 28 خرداد ماه قائم‌مقام ستاد بحران کشور از برخی باغات پسته شهرستان رفسنجان جلسه ای در این رابطه در فرمانداری رفسنجان تشکیل شد.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان در این نشست که با حضور قائم‌مقام و سخنگوی ستاد بحران کشور برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته ۲ هزار میلیارد تومان پول از درآمد پسته به اقتصاد شهرستان تزریق شد که این پول نهایتاً به خود کشاورز بازمی گردد چرا که کشاورز طی سال پول کود، کارگر، هزینه تعمیرات و... را می‌پردازد و آخرین پول به خود کشاورز می‌‌رسد.

وی افزود: سال گذشته، ۶۵ هزار تن محصول پسته در رفسنجان داشتیم که با متوسط قیمت هر کیلو ۳۰ هزار تومان به فروش رفت و نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان به اقتصاد شهرستان تزریق شد.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی تولید محصول امسال حدود ۲۵ هزار تن بود، تصریح کرد: ۲۰ هزار تن آن بر اثر عوامل دمای گرم و نوسانات دمایی در زمستان از بین رفت، چرا که پسته باید نیاز سرمایی‌اش در زمستان برطرف شود در حالی که 700 ساعت سرما در شهرستان داشتیم اما هزار ساعت دمای بالای 16 درجه را تجربه و زمستان گرمی را سپری کردیم و اینکه یکی از دلایلی که در چهل سال گذشته تا این حد تولید پایین رفته است نوسانات دمایی است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان خاطرنشان کرد: امسال با جمع بندی که انجام دادیم حدود 5 هزار تن محصول به همراه شهرستان انار داریم که سهم شهرستان رفسنجان 4 هزار تن و سهم شهرستان انار هزار تن می باشد.

رضایی در ادامه به تبعات خسارات وارده به پسته رفسنجان اشاره و بیان کرد: با بررسی که کردیم بر اثر این خسارت، ۱۳۰ هزار اشتغال مستقیم امسال از بین رفته به این معنی که ۹۰ هزار تن پسته تر باید برداشت می‌شد و ۴۵۰ هزار نفر روز کارگر طی دو ماه شهریور و مهرماه مشغول به‌کار می‌شدند اما امسال دیگر این تعداد این شغل را ندارند.

وی ادامه داد: سال گذشته یک میلیون نفر روز اشتغال در بخش برداشت پسته ایجاد شد که از استان‌های مجاور هم در برداشت پسته کمک می‌کردند.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان عنوان کرد: هر سال ‌هزار حلقه چاه در شهرستان به مدت دو ماه نگهبان داشتند که حدود ۸ میلیارد تومان پول نگهبانی این چاه‌ها به نگهبانان پرداخت می‌شد که این موضوع هم امسال دیگر نیست.

رضایی اظهار کرد: ۷۰۰ خرده‌فروش در شهرستان در زمینه پسته داریم که با توجه به اینکه امسال عملاً محصولی وجود ندارد شغلی ندارند، همچنین هر هکتار ۱۷ کارگر به طور مستقیم و سرجمع در هر هکتار ۸۰ اشتغال غیرمستقیم در بخش کشاورزی شهرستان ایجاد می‌شود که امسال این تعداد تحت تأثیر خسارت پسته درآمدی نخواهند داشت.

وی به تاثیر خسارت بی سابقه امسال به پسته رفسنجان در بخش حمل و نقل نیز اشاره و عنوان کرد: سال گذشته ۳ هزار کانتینر، محصول پسته را از رفسنجان به بندرعباس انتقال دادند که عدد بزرگی است، همچنین این وضعیت برای کامیون‌هایی که کود وارد شهرستان می‌کنند هم اثرگذار می شود و تبعات این کمبود محصول استان‌های دیگر را هم تحت تأثیر قرار داده است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به چگونگی واردآمدن این خسارات به پسته در سال جاری، گفت: وقتی بارندگی نشود موج گرما مستقر می‌شود که سال گذشته اواخر فروردین بارندگی اتفاق نیفتاد و ریزش گل و جوانه رخ داد، گرمازدگی امسال نیز ۸۰ درصد بود و در رطوبت ۵ درصد تمام گل‌ها ریزش کرد و تلقیح انجام نشد.

رضایی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۴ درصد تولید پسته در کشور مربوط به رفسنجان بوده است، یادآور شد: شهرستان رفسنجان از لحاظ جایگاه تولید پسته در کشور ۲۵ درصد باغات را داراست، تصریح کرد: بین ۲۲ تا ۳۵ درصد حجم تولید پسته کشور در شهرستان رفسنجان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تا ۲۱ ماه آینده چشم ما به پسته نمی‌افتد و سال آینده هم محصول نداریم، تسهیلات جدید برای نگهداری و مدیریت باغات که در هر هکتار حداقل سالانه ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد، ضروری است.

رضایی با ارائه راهکارهایی در این خصوص بیان داشت: تسهیلات بلاعوض کمک خوبی به کشاورزان می‌کند، امسال اگر حداقل ۵۰ درصد قبوض برق موتورپمپ‌ها را بلاعوض بپردازند باری از دوش کشاورزان برداشته می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان همچنین ایجاد صندوق پسته را پیشنهاد کرد و عنوان کرد: ما صندوق حمایت از بخش کشاورزی را داریم که خوب نیز عمل کرده است و برای ایجاد صندوق پسته نیز حاضریم ۵۰ درصد سرمایه این صندوق را مالکان بگذارند و ۵۰ درصد دولت کمک کند تا در این سال‌های بحران این صندوق کمکی برای کشاورزان باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: