• یکشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1587-5
  • خبرنگار : 8
  • منبع خبر : پوششی

یخدان‌های دو قلو سیرجان مرمت می‌شوند

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: بازار تاریخی و یخدان های دوقلو، دو بنای مهم و شاخص شهرستان سیرجان مرمت می شوند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، "غلامرضا فرخی" با بیان اینکه یخدان های دوقلو و بازار تاریخی سیرجان از محل اعتبارات استانی در حال مرمت هستند، افزود: خوشبختانه تا کنون مرمت این دو بنای تاریخی 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی با اشاره به اینکه تجدید اندود کاه گل مخروط پاچال و دیوار سایه انداز یخدان های دوقلو در این طرح مرمتی در حال انجام است، اظهار کرد: سقفهای آسیب دیده و بخشهایی از پشت بام راسته بازار، بازار تاریخی شهرستان سیرجان نیز در حال مرمت هستند.

فرخی با بیان اینکه بازار تاریخی سیرجان قریب به 200 سال قدمت دارد، تصریح کرد: قدمت یخدان های دوقلو این شهرستان نیز به دوره قاجاریه برمی گردد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در پایان خاطرنشان کرد: استان کرمان دارای 7 هزار اثر شناخته شده، 700 اثر ثبت ملی و 7 اثر ثبت جهانی است که امیدواریم بتوانیم با همکاری برخی از نهادها، دستگاهها و بخشهای خصوصی که علاقمند به مرمت بناهای تاریخی این خطه از کشورمان هستند، تعدادی از آنها را مرمت وجهت فعالیتهای گردشگری به بخش خصوصی واگذار کنیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: