• جمعه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-1590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس:

۹۰ درصد محصول پسته رفسنجان خسارت دیده/ لزوم استمهال وام‌های کشاورزی و کمک‌های بلاعوض برای کشاورزان رفسنجانی

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نزدیک به ۹۰ درصد محصول پسته امسال رفسنجان به عنوان قطب تولید پسته دنیا دچار خسارت شده است، گفت: درخواست کردیم امسال به هر شکل استمهال وام‌های کشاورزی انجام شود و مصوبه‌ای که انجام شد فقط استمهال بدون دیرکرد است که ما به این بسنده نکردیم و در تلاش هستیم وام‌های بدون سود تمدید شود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، احمد محمدی انارکی صبح امروز 25 خرداد ماه در جمع مردم نمازگزار عید فطر رفسنجان با تبریک عید سعید فطر اظهار کرد: عید فطر عید بازگشت به فطرت انسانی و این عید یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان است.

وی بیان کرد: اقامه نماز عید فطر همایش و نمایش شکوه و عظمت اسلام و جامعه اسلامی و نشان‌دهنده وحدت جامعه و انسجام اجتماعی است و از خداوند متعال می‌خواهیم عیدی ما را در این روز وحدت، فرج امام زمان(عج)، رفع بیکاری‌ها، گرانی‌ها، برطرف‌شدن مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه قرار دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری سال‌های سال نام سال را بر مبنای اقتصاد نامگذاری کردند و با توجه به نگاه ویژه مقام معظم رهبری، به مسائل اقتصادی مردم باید بیشتر رسیدگی شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شاید مشکلاتی که در بخش اقتصادی می‌بینیم بخش زیادی آن از سوی دشمنان بر ما تحمیل شده و به فرموده مقام معظم رهبری اتاق جنگ اقتصادی در وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

محمدی انارکی با اشاره به اینکه دولت باید تدابیر ویژه هم در بحث ارز هم در بحث مسائل اقتصادی می‌دید، بیان کرد: امروز سه قوه با هم در این مسائل ورود کردند و امیدواریم این مسائل پیگیری و اقدامات مؤثری صورت گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه با بیان اینکه از دی ماه سال گذشته مشکلات ارزی را شاهد بودیم، یادآور شد: بخشی از آن به دلیل همراهی سال جدید میلادی بود و هر روز انتظار این بود که بعد از گذشت ایام سال میلادی و ایام ژانویه به قیمت اصلی دلار برگردیم اما این موضوع با ایام نوروز پیوند خورد.

محمدی انارکی با انتقاد از بالا بودن و بی‌ثباتی قیمت ارز، تأکید کرد: بالابودن ارز با توجه به صادراتی که داریم بخشی از آن می‌تواند به مسائل صادراتی ما کمک کند اما در اصل تورم بالای کشور را در بردارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که تورم پنهان در جامعه بسیار بالا است، تصریح کرد: قیمت اجناس و محصولات داخلی ما بعضاً بیش از دو برابر در چند روز افزایش یافته و این مسائل برای مردم قابل پذیرش نیست و مردم انتظار دارند دولت با سرعت زیاد این وضعیت را اصلاح کند.

وی خطاب به مسئولان یادآور شد: مردم ما سال‌های سال در صحنه های مختلف اعم از جنگ و فتنه‌های انقلاب پشت سر مقام معظم رهبری خودشان را نشان دادند و از انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی پشتیبانی کردند و حالا وظیفه ما است که وظیفه خود را به بهترین وجه انجام دهیم. مردم هیچگاه مشکلات را طوری بیان نکردند که دشمنان سواستفاده کنند و باید با تدابیر خوب، به جا و شایسته بتوانیم جوابگوی مردم باشیم.

محمدی انارکی همدلی، وحدت، همراهی و همزبانی را مهمترین نیاز امروز عنوان و خاطرنشان کرد: انقلاب ما نیاز به پشتیبانی مردم و همراهی مسئولان دارد همه ضربه‌هایی که خوردیم از محل تفرقه ها و خط‌کشی‌های سیاسی است. در رفسنجان شرایطی وجود دارد که همه مسئولان همراه هستند، و وحدت را به نفع مردم می‌بینند.

۹۰ درصد محصول پسته امسال دچار خسارت شده است

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در ادامه اظهار کرد: امسال یکی از سال‌های بسیار بد برای تولیدکنندگان پسته رقم خورده است، در مجلس به رئیس‌جمهور همچنین به وزیر کشور و وزیر جهاد کشاورزی تذکر دادم که برای این فاجعه که نزدیک به ۹۰ درصد محصول پسته دچار خسارت شده است ستاد بحران تشکیل شود.

محمدی انارکی خاطرنشان کرد: به دلیل تک‌محصولی بودن شهرستان رفسنجان تمام بخش‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی به طور مستقیم مورد تأثیر قرار گرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از روز اول که این اتفاق افتاد اولین جلسه را با هیئت بلندپایه اقتصادی دولت و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در رفسنجان تشکیل دادیم که وزیر اقتصاد باغات کبوترخان را مورد بازدید قرار دادند و گزارش نوشتند و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در دو روزی که در شهرستان حضور داشتند بخش صنعتی و کشاورزی شهرستان را مورد بازدید قرار دادند و این مسائل بیان شد.

محمدی انارکی افزود: درخواست کردیم امسال به هر شکل استمهال وام‌های کشاورزی انجام شود و مصوبه‌ای که انجام شد فقط استمهال بدون دیرکرد است که ما به این بسنده نکردیم و در تلاش هستیم وام‌های بدون سود تمدید شود همچنین کمک بلاعوض را پیگیری کردیم به این صورت که وام‌های ارزان‌قیمت برای هر هکتار ۵ میلیون تومان و ۲ میلیون تومان برای هر هکتار بلاعوض پیشنهاد دادیم که طی صحبتی که با نوبخت انجام شد قرار شد تصویب شود تا از این محل کمکی به مردم انجام شود.

انتقاد از پژوهشکده پسته کشور

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه در بحث مسائلی مانند سموم کشاورزی هم به وزیر جهاد کشاورزی تذکر دادم، تصریح کرد: امروز همه سم فروش شده اند و کسی نیست که جواب مردم را بدهد و قطعاً پژوهشکده پسته کشور امروز کمترین بازخورد را از خود نشان داده است و هیچ نسخه شفابخشی به مردم نداده است.

محمدی انارکی ادامه داد: سال گذشته ۱۲۰ فروشندگی غیرمجاز در شهرستان سم تعطیل شده اما هنوز همین مقدار سم‌فروشی وجود دارد لذا توقع داریم پژوهشکده پسته کشور که در رفسنجان و مرکز پسته کشور قرار دارد اثری به ۱۷ استان کشور که تولیدکننده پسته است بدهد اما این اتفاق نیفتاده و انتظارات مردم در این بخش مانده است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در ادامه با بیان این مطلب که ۱۱ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان داریم در حالی که رفسنجان و انار کمترین چاه غیرمجاز را داشته و حتی می‌توانیم بگوییم چاه غیرمجاز نداریم، گفت: مدیریت منابع آب بعد از ۴۰ سال از انقلاب کار کارشناسی نکرده و همه برای کم‌کردن آب‌ها فشار آوردند. امروز می‌بینیم فشار آوردند و از شمال استان شروع به مقابله با چاههای غیرمجاز کردند قطعاً در مدیریت آب از همه جلوتر هستیم و روش‌هایی که کشاورزان ما انجام دادند جزء طرح های کشوری شده است.

محمدی انارکی با اشاره به مشکل اراضی کشاورزان، عنوان کرد: در بخش اراضی غیرمجاز قرار شد اراضی کسانی که غیرمجاز بوده و آب مجاز استفاده می‌کنند امور اراضی این اراضی را تحویل بگیرد و به مردم تحویل دهد.

وی وجود مجتمع مس سرچشمه در رفسنجان را موقعیت خوبی برای شهرستان دانست و اظهار کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی که داریم باید بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم چرا که سالانه 1.2 میلیارد دلار از محل تولید مس داریم و سال‌های سال کمترین توجه به این ظرفیت شده است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس بیان کرد: سال گذشته پیگیری شد مجتمع سرچشمه به نام رفسنجان نامگذاری شد اما نباید سهم مردم ما دود و آلایندگی باشد بلکه اشتغال و خریدهایی که مورد نیاز این مجتمع است باید از رفسنجان باشد.

محمدی انارکی افزود: جلسات متعددی با حضور مسئولین، صنعتگران و کارآفرینان داشته ایم تا بخش بزرگی از خریدهای مس از شهرستان رفسنجان انجام شود تا رونق و گردش مالی در بخش اقتصادی رفسنجان صورت گیرد و مس ضمانت خرید دهد. کسانی که پای کار هستند ضمانت خرید را از مس بگیرند و صنعتگران ورود کنند تا در این بازار سهیم شوند تا شاهد تحول اقتصادی خوبی باشیم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به وجود1530 کیلومتر راه اصلی و غیر اصلی و فرعی و روستایی در شهرستان رفسنجان، اظهار کرد: از این تعداد چند جاده حادثه خیز هستند و 253 کیلومتر آسفالته فرعی و 530 کیلومتر راه شوسه و خاکی در شهرستان داربم.

محمدی انارکی خاطرنشان کرد: آنچه که در حال پیگیری داریم با همکاری شورای بخش، شهرستان دو سه جاده حادثه خیز در رفسنجان است که یکی جاده رفسنجان – نوق و دیگری رفسنجان- داوران است.

وی با بیان اینکه محور رفسنجان- داوران از سمت رفسنجان در حال شانه سازی است، افزود: ریختن نخاله ها و زباله ها در اطراف جاده ها چهره نازیبایی ایجاد کرده است. از مردم می خواهیم پای کار بیایند و موارد را به پلیس اطلاع دهند تا برخورد شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با بیان اینکه در بحث اشتغال وضعیت خوبی نداریم، اضافه کرد: سالانه باید 750 هزار نفر در کشور اشتغال ایجاد کنیم که وضعیت ما نسبت به خیلی از شهرها بهتر است و باید برای بازاری که در کنار ما است و تنها از آن سهم آلایندگی نصیب ما می شود برنامه ریزی کنیم و در این حوزه اشتغال ایجاد کنیم تا بیشترین نیرو را از رفسنجان جذب کند.



انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: