• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1684-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان خبر داد:

پیگیری 272 پروژه بزرگ استان کرمان در سال 97/پاشنه آشیل تمامی برنامه های اجرایی استان کرمان، موضوع آب است

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه مهمترین تنگنا در برنامه ریزی های توسعه در استان کرمان مسئله آب است اظهار کرد: پاشنه آشیل تمامی برنامه های اجرایی استان کرمان، موضوع آب است که باید در برنامه های چشم اندازی استان به این موضوع توجه ویژه می شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "جعفر رودری" عصر امروز در جلسه بررسی پروژه های اقتصاد مقاومتی با حضور معاونین استاندار کرمان با بیان اینکه سه هدف رشد اقتصادی پویا، پایداری اقتصادی و دسترسی به هدف چشم انداز در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است تصریح کرد: این برنامه ها در ظرف برنامه ششم توسعه صورت می گیرد که در سه مقطع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تنظیم و پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه در استان کرمان نیز با تاکید بر همین قضیه به مسئله اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کرده ایم افزود: یکی از بحث های مهم مطرح شده در این راستا اصلاح ساختار اقتصادی استان بود زیرا یک سوم معشیت استان از بخش کشاورزی است که به صورت غیرمستقیم اشتغال بسیار بالایی را در این حوزه شاهد هستیم که برخلاف وضعیت کشوری است.

رودری با بیان اینکه یکی از برنامه های مهم در کشورهای در حال توسعه وابستگی حداقلی به منابع طبیعی است که این موضوع متاسفانه برخلا روند برنامه های چشم اندازی در کشور است افزود: نگاهی که در سند چشم انداز توسعه ای استان مدنظر بود، این است که به سمت اصلاح ساختار اقتصادی استان حرکت کنیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه مهمترین تنگنا در برنامه ریزی های توسعه در استان کرمان مسئله آب است اظهار کرد: پاشنه آشیل تمامی برنامه های اجرایی استان کرمان، موضوع آب است که باید در برنامه های چشم اندازی استان به این موضوع توجه ویژه می شد.

وی با اشاره به اصلاح ساختار اقتصادی استان در پی برگزاری کارگروه ها و اتاق های فکر متعدد و استفاده از نخبگان در این راستا اظهار کرد: پس از بررسی های فراوان نهایتا به این نتیجه رسیده ایم که در برنامه های توسعه استان، سهم غالب را به بخش های غیرکشاورزی اختصاص دهیم.

رودری با تاکید بر اینکه به دنبال محدود کردن سهم بخش کشاورزی نبوده بلکه به دنبال سهم منطقی از اقتصاد در این حوزه هستیم تصریح کرد: سهم GDP استان هم اکنون 55 هزار میلیارد تومان که بر همین اساس نرخ رشد اقتصادی 8.5 درصدی را برای برنامه ششم توسعه استان کرمان پیش بینی کرده که از این بین 16.8 درصد در بخش کشاورزی ، 50.4 درصد در بخش صنعت و معدن و مابقی مربط به بخش خدمات استان خواهد بود.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه در برنامه های چشم اندازی استان به دنبال آن هستیم که تولید کنونی در بخش کشاورزی را حفظ کرده و حتی آن را افزایش البته با صرفه اقتصادی و بهینه را دهیم اظهار کرد: برای رسیدن به این اهداف به سرمایه گذاری 24.5 هزار میلیارد تومان به صورت سالانه  نیاز است که در سال 96، این رقم در حدود 18 هزار میلیارد تومان بوده است که نشان می دهد تا نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.

رودری با بیان اینکه کمیته تجهیز منابع برای این تحقق تشکیل شده است که روش های تامین مالی این پروژه ها را مورد بررسی قرار دهند، گفت: در این برنامه به دنبال تقویت بخش خصوصی بودیم که در این راستا 85 درصد سهم استان برای رسیدن به رشد 8.5 درصدی اقتصادی بر دوش بخش غیرخصوصی است.

وی با اشاره به پروژه های مدنظر استان کرمان در سال جاری اظهار کرد: در سال 96، 110 پروژه بزرگ اقتصادی استان را پیگیری می کردیم که نهایتا 60 پروژه به صورت نیمه تمام باقی ماند که در سال جاری این پروژه را به همراه  73 پروژه معین اقتصادی، 70 پروژه طرح مثلث توسعه اقتصادی استان، 23 پروژه بخش خصوصی سفر اخیر رییس جمهور و مابقی پروژه های از پیش تعیین شده و در نهایتا 272 پروژه را پیگیری خواهیم کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه هیچ پروژه بزرگ اعم از دولتی و غیر دولتی در سطح استان کرمان نیست که در این پروژه ها بررسی نشده باشد اظهار کرد:از دیگر برنامه های استان که فراتر از پروژه های اجرایی است طرح هایی همچون مدیریت کشت برای منطقه جنوب، بحث تنظیم بازار محصولات کشاورزی جنوب استان،برنامه اجرایی رفع فقر مطلق، طرح بهره وری مدیریت سبز، ساماندهی بافت های فرسوده، طرح حمایت از کالای ایرانی، اجرای گام دوم مثلث توسعه اقتصادی و روند کاری معین های اقتصادی، طرح نجات و ... از دیگر برنامه های استان کرمان که در سال جاری پیگیری خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: