• دوشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-3114-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

عجیب و باور نکردنی؛

کرمانی‌ها در سال جاری فقط یک روز هوای پاک نفس کشیدند!!

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان اعلام کرد: استان کرمان در فروردین‌ماه در مجموع یک روز هوای پاک داشته است و در اردیبهشت‌ماه اصلا هوای پاک نداشته است.

"رضا جزینی‌زاده" در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، با اشاره به وضعیت استان در خصوص ریزگردها گفت: اکثر ریزگردهای استان کرمان منشاء داخلی دارند.

وی با بیان اینکه کانون‌های فرسایشی بادی، رگه‌های معدنی متروکه و تالاب‌های خشکیده از جمله کانون‌های ریزگرد در استان کرمان می باشند افزود: در شرق استان کرمان لوت زنگی احمد، در مرکز استان کویر لوت و لوت مرکزی و در غرب و شمال استان لوت دره انجیر یزد و در جنوب استان تالاب خشکیده جازموریان از کانون‌هایی هستند که باعث تولید گردوغبار در استان می‌شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان خشکسالی سال‌جاری را علت افزایش ریزگردها در استان کرمان دانست و اظهار کرد: عدم پوشش گیاهی در این مناطق باعث شده است که با نخستین وزش بادی ریزگردها در آسمان به پرواز در‌آیند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های پایش آلودگی هوا استان ذرات 2.5pm را اندازه می‌گیرند اما دستگاه‌های پایش آلودگی هوا استان کرمان به دلیل فرسوده بودن، نمی توانند ذرات با قطر کمتر از آن (10 میکرون) را اندازه گیری کنند که اگر دستگاه‌های جدید پایش آلودگی هوا برای اندازه گیری داشته باشیم حتما مقدار آن بیش از این خواهد بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان گلایه کرد: متاسفانه دستگاه‌های پایش آلودگی هوای کرمان فرسوده هستند و در کل استان یک دستگاه در زرند، یک دستگاه در ریگان، یک دستگاه در فهرج و دو دستگاه فرسوده در کرمان داریم که باید به این موضوع توجه ویژه شود.

جزینی‌زاده افزود: شاخص آلایندگی ناشی از ذرات معلق در هوا بین صفر تا 50 هوای پاک، 50 تا 100هوای سالم، بین 100 تا 150 هوای ناسالم برای گروه های حساس، 150 تا 200 هوای ناسالم برای تمام افراد و از 200 تا 300 بسیار ناسالم و از 300 به بالا خطرناک برای تمامی افراد جامعه است.

وی اعلام کرد: با توجه به اینکه دستگاه‌های پایش آلایندگی استان فقط توانایی اندازه گیری ذرات با اندازه 2.5pm به بالا را دارند، لذا در روزهای گذشته شاخص آلایندگی هوا در استان کرمان از 300 نیز گذشت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان این مطلب که بیشتر آلودگی استان کرمان ناشی از ریزگردها بوده و آلودگی ناشی از دود ماشین را در استان شاهد نیستیم، ادامه داد: در صورتی که پایداری اینگونه هوایی 24 ساعت باشد بایستی ادارات، اصناف، بازار و ... تعطیل شوند و اگر شاخص آلودگی بین 200 تا 300 باشد می‌توان تاخیر دو ساعت داشته باشیم اما تعطیلی مراکز آموزشی الزامی است.

وی با بیان این مطلب که شورای هماهنگی اطلاع‌رسانی در زمان وقوع ریزگردها تشکیل می‌شود، تصریح کرد: کانون‌های محلی از بحث چالش فراتر رفته و کانون‌های شمال، غرب و شرق در حال فعال شدن هستند.
جزینی‌زاده اعلام کرد: استان کرمان در فروردین‌ماه در مجموع یک روز هوای پاک داشته است و در اردیبهشت‌ماه اصلا هوای پاک نداشته است.

وی کنترل ریزگردها را در برهه زمانی کوتاه غیر قابل کنترل دانست و بیان کرد: باید برای کنترل ریزگردها برنامه‌های بلند مدتی همچون مالچ پاشی، رهاسازی حقابه‌ها، مدیریت صحیح مصرف آب و ... نیاز داریم و راه سختی در پیش داریم.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: