• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-490-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان:

انجام برنامه شناسایی بیماران کم کاری تیروئید در رفسنجان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از شناسایی کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید در رفسنجان سخن به میان آورد و گفت: طبق پروتکلی که در کشور وجود دارد برنامه شناسایی بیماران کم کاری تیروئید در رفسنجان نیز به موزات سایر استانها انجام می شود. بنابراین همکاری که والدین با مراکز بهداشتی دارند سبب شده شاهد هیچ بیمار دارای کم کاری تیروئید که درمان نشده باشد، نباشیم و خوشبختانه این برنامه توسط مراکز بهداشتی به خوبی اجرا شده است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، ناهید مسعود پور عصر امروز 6 خرداد ماه به مناسبت 21 تا 28 مه(هفته جهانی افزایش آگاهی در مورد تیروئید) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بیماری کم کاری تیروئید در همه نوزدانی که بدنیا می آیند را می توان با گرفتن یک قطره خون از پاشنه پا شناسایی کرد.

وی با بیان اینکه کم کاری تیروئید اگر به موقع تشخیص داده شود قابل علاج بوده و هیچگونه عارضه ای در کودک ایجاد نمی کند، تصریح کرد: تاخیر در تشخیص این بیماری سبب عوارض بسیار جدی در کودک از جمله عقب ماندگی ذهنی و کوتاه قدی می شود.

 وی با اشاره به اینکه تشخیص و درمان کم کاری تیروئید آسان و کم هزینه است، خاطرنشان کرد: شناخت کم کاری تیروئید در روزهای نخست بیماری هم از نظر اقتصادی و هم اجتماعی بسیار باصرفه است.

این متخصص اطفال عنوان کرد: کم کاری تیروئید متاسفانه تا مدتها در کودک یا شیرخوار نشانه بالینی ایجاد نمی کند به همین دلیل تنها راه تشخیص و درمان به موقع این بیماری طرح شناسایی همگانی یا غربالگیری همگی کودکان است.

مسعودپور با بیان این مطلب که در کشورهای دنیا بیماریهای متعددی از دوران کودکی غربالگیری می شود، یادآور شد: در ایران تنها سه بیماری کم کاری تیروئید، پی کیو یا فنیکتون اوریا و بیماری فاویسم غربالگیری همگانی می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در خصوص نحوه خون گیری از کودکان برای تشخیص کم کاری تیروئید توضیح داد: اگر میزان TSH خون بین 5 تا 10 باشد نمونه مجدد پاشنه پا گرفته می شود که اگر در نمونه مجدد دوباره میزان TSH خون از 5 بالاتر بود نمونه خونی گرفته می شود، اما اگر از همان ابتدا TSH خون از 10 بالاتر باشد بلافاصله بایستی نمونه خون گرفته شود. در مواردی نیز که میزان TSH خون پاشنه پا از 20 بالاتر باشد بایستی حتما درمان با قرص لووتيروكسين شروع شود.

مسعودپور از شناسایی کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید در رفسنجان سخن به میان آورد و گفت: طبق پروتکلی که در کشور وجود دارد برنامه شناسایی بیماران کم کاری تیروئید در رفسنجان نیز به موزات سایر استانها انجام می شود. بنابراین همکاری که والدین با مراکز بهداشتی دارند سبب شده شاهد هیچ بیمار دارای کم کاری تیروئید که درمان نشده باشد، نباشیم و خوشبختانه این برنامه توسط مراکز بهداشتی به خوبی اجرا شده است.

این متخصص اطفال در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حفاظت از کودکان و پیشگیری آنها در برابر بیماری ها عنوان کرد: در خصوص پیشگیری از سوختگی، هرگز چای، فلاکس چای یا سیگار را در نزدیک کودکان قرار نداده و سماور، بخاری، اتوی داغ را از دسترس کودک دور نگه دارید.

مسعودپور ادامه داد: والدین در هنگام حمام کردن کودک، حتماً آب را با پشت دست خود امتحان کنند که آب ولرم باشد و مانع سوختگی کودک شود، پیشگیری از سوختگی در بچه های زیر 4 ماه نیز اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: در مورد پیشگیری از سقوط، هرگز بچه ها را در تخت های بدون حفاظ قرار ندهند و آنها روی میز یا نیمکت به تنهایی رها نشوند، هرگز هنگام حمام کردن بچه در وان یا تشت حمام رها نشوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تأکید کرد: محیط زندگی کودکان باید عاری از دود باشد، بخصوص دود چراغ نفتی، منقل و دود سیگار و قلیان بسیار به کودکان آسیب وارد می کند. یکی از موارد شایع در شیرخواران و کودکان دود سیگار می باشد که دود سیگار باعث بروز آسم، مرگ ناگهانی، عفونت گوش و عفونتهای تنفسی و ذات الریه در کودکان می شود.

مسعودپور با بیان اینکه همه مادران باید آموزشهای اولیه احیا قلبی عروقی در شیرخواران را دیده باشند، خاطرنشان کرد: قبل از استفاده از هر داور باید مطمئن شد که این دارو بی خطر بوده و با دستور پزشک تجویز شده است بنابراین باید از تجویز دارو بدون دستور پزشک پرهیز کرد.

وی با اشاره به اینکه کودکان را با حیوانات خانگی تنها نگذاریم و از نگهداری حیوانات در محل زندگی کودکان خودداری کنیم، اظهار کرد: تکان دادن های تند و به هوا پرت کردن کودک، باعث احتمال سقوط و آسیبهای مغزی به وی می شود.

به گفته وی در کودکانی که توانایی راه رفتن دارند، حفاظت پنجره ها و قفل کردن درهای کابینت ها لازم است و مواد شوینده، پاک کننده و داروها را باید در جاهایی قرار دادکه در دسترس کودکان نباشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: