• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-390-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیر گروه مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد:

انجام 8 هزار و 7 مورد غربالگری تیروئید برای نوزادان ایرانی و افغانستانی در رفسنجان

مدیر گروه مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اظهار کرد: در سال گذشته از مجموع 8 هزار و 7 تولد ایرانی و اتباع افغانستانی در شهر رفسنجان و انار، تعداد 6 هزار و 671 مورد غربالگری تیروئید برای نوزادان ایرانی ویک هزار و 336 مورد غربالگری تیروئید برای نوزادان افاغنه  بالای 100درصد انجام شده است که آمارکشوری برای این پوشش 98 درصد می باشد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، سید محسن نژاد قادری عصر امروز 6 خرداد ماه در نشست خبری به مناسبت 21 تا 28 مه(هفته جهانی افزایش آگاهی در مورد تیروئید) گفت: با انجام یک آزمایش ساده از طریق پاشنه پا در روزهای سوم تا پنجم تولد نوزاد می توان از عقب ماندگی ذهنی ناشی از بیماری کم کاری تیروئید و بیماری فنیل کتونوری پیشگیری کرد.

وی در خصوص بیماری کم کاری تیروئید توضیح داد: غده تیروئید دربدن هورمونی تولید می کند که در رشد و نمو و تکامل سلول‌های بدن به خصوص سلولهای عصبی مغز نقش مهمی دارد، چنانچه این هورمون به اندازه کافی تولید نشود، عوارض جبران ناپذیری از قبیل عقب ماندگی ذهنی ایجاد می گردد.

وی به بیماری فنیل کتونوری نیز اشاره و بیان کرد: فنیل آلانین یک نوع پروتئین است که برای سوخت وساز بدن لازم می باشد و از طریق مواد پروتئینی از قبیل شیر وارد بدن می شود. بعضی ازافراد به علت نقص آنزیمی قادر به تجزیه این پروتئین نمی باشند لذا عدم هضم این پروتئین باعث افزایش آن دربدن نوزاد شده و نهایتا" در مغز رسوب می کند که بتدریج باعث عقب ماندگی ذهنی در نوزاد خواهد شد.

مدیر گروه مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به راه پیشگیری از بیماریهای کم کاری تیروئید و فنیل کتونوری اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این دو بیماری در روزهای اولیه تولد علامت خاصی ندارند تنها راه تشخیص زودرس آن انجام آزمایش خون ازطریق پاشنه پای نوزاددرروزهای سوم تا پنجم تولد می باشد. این نمونه گیری ساده، بی خطر و به حدی کم درد است که گاه حتی نوزاد از خواب بیدار نمی شود.

نژادقادری با توصیه هایی به والدین برای مراجعه جهت انجام نمونه گیری برای نوزادان خود اظهار کرد: والدین هنگام مراجعه کارت واکسن وحتی الامکان شماره ملی نوزاد را به همراه داشته و نوزاد باید قبل از مراجعه حداقل به مدت 72ساعت با شیر مادر تغذیه شده باشد.

وی تصریح کرد: کم کاری مادرزادی تیروئید شایعترین علت قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی نوزادان می باشد و در زمانی که عقب ماندگی ظاهرمی شود، درمان بی فایده است اما در موقع تولد به راحتی با یک آزمایش ساده روز سوم تا پنجم بعد از تولد قابل شناسایی می باشد و با درمان سریع می توان از بروز این معضل پیشگیری نمود و هرگونه تاخیر دردرمان آن از ضریب هوشی وسلامتی نوزادان خواهد کاست.

مدیر گروه مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان کرد: در سال گذشته از مجموع 8 هزار و 7 تولد ایرانی و اتباع افغانستانی در شهر رفسنجان و انار، تعداد 6 هزار و 671 مورد غربالگری تیروئید برای نوزادان ایرانی ویک هزار 336 مورد غربالگری تیروئید برای نوزادان افاغنه  بالای 100درصد انجام شده است که آمارکشوری برای این پوشش 98 درصد می باشد.

نژادقادری از علایم بیماری کم کاری تیروئید سخن به میان آورد و با بیان اینکه در ابتدای تولد در اغلب نوزادان هیچ علامت خاصی از بیماری وجود نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: ممکن است در بعضی از موارد علایمی از جمله اینکه نوزاد ظاهری طبیعی دارد اما اندازه سرش بزرگ است و طولانی شدن زردی در نوزاد بروز کند.

وی ادامه داد: این نوزادان دچار مشکلات تغذیه ای مانند بی اشتهایی هستند و به اندازه کافی شیر نمی خورند. همچنین زبان بزرگ این نوزادان باعث ایجاد مشکلات تنفسی درآنها شده وسبب آپنه، وقفه تنفسی، تنفس صدادار و انسداد بینی می شود.

نژادقادری با بیان اینکه ممکن است گریه های کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید بی صدا باشد، اضافه کرد: این کودکان معمولا خواب آلود هستند و دهان این بچه ها باز و زبانشان کمی بیرون است و معمولا دیر دندان درمی آورند.

مدیر گروه مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به مـراکـز نـمـونـــه گیــــری خون نوزاد برای تشخیص بیماری کم کاری تیروئید در شهرستانهای انار و رفسنجان اشاره و عنوان کرد: این مراکز شامل مراکز خـدمـات جـامـع سلامـت امـــام عـلی (شماره یک ) واقع در رفسنجان، خیابان امام خمینی (ره)، شهید بـاهنر در شهر انار و همچنین شهرهای لطف آباد، بهرمان، صفائیه، سرچشمه، کشکوئیه، اسماعیل آباد و همچنین مرکز بهداشتی درمانی پیامبر اعظم(ص) واقع در بلوارمدارس شمالی،  مدرس 13(ویژه اتباع خارجه) می باشند.

نژادقادری زمان مراجعه را روزهای شنبه تا چهارشنبه (ساعت 8 تا 11صبح) و پنج شنبه ها (ساعت 8  تا 10) اعلام کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: