• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2614-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

کشیدن سیگار و قلیان = دریافت گواهینامه برای مصرف سایر مواد مخدر

مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: کشیدن سیگار و قلیان همانند دریافت گواهینامه برای مصرف سایر مواد مخدر است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "علی بهرام‌نژاد" ظهر امروز 6 خردادماه در نشست خبری به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات، قلیان را دروازه ورود به سایر اعتیادها دانست و عنوان کرد: کشیدن سیگار و قلیان همانند دریافت گواهینامه برای مصرف سایر مواد مخدر است.

وی با بیان این مطلب که سیاست پیشگیری از سیگار و الکل باعث پیشگیری از سایر اعتیادها خواهد شد، اظهار کرد: جامعه‌ای می‌تواند به سمت کاهش مصرف مواد اعتیادآور حرکت کند، که سیاست‌های صحیح پیشگیری از مصرف سیگار و الکل را اجرایی کند.

مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان سیگار و تنباکو را مخل سلامت جامعه دانست و ادامه داد: اعتیاد فقط وابستگی جسمی نمی‌آورد، بلکه وابستگی روانی را نیز با خود به همراه خواهد داشت.

وی با تاکید برآنکه باید به سمت کاهش تقاضا با فرهنگسازی سوق پیدا کنیم، اظهار کرد: متاسفانه امروز شاهد هستیم که نگرش جامعه نسبت به مصرف قلیان مثبت است که باید این نگرش را تغییر داد.

بهرام‌نژاد بیان کرد: اگر به خانواده‌ها آموزش دهیم که مصرف سیگار و قلیان را به بعد از سن 18 سالی برسانیم می توانیم امیداور بود که مصرف مواد مخدر را در جامعه کاهش دهیم، بنابراین خانواده‌ها در این زمینه نقش موثر و ویژه‌ای را ایفا می کنند.

وی عوامل خانوادگی، عدم اعتماد به نفس، دسترسی آسان، رفتارهای مقابله‌ای پایین، عدم نظارت همگانی بر عرضه سیگار و تنباکو را از عوامل شیوع مصرف مواد مخدر در جامعه برشمرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: