• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2514-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

انتقاد دانشگاه علوم پزشکی از وجود 180 محل عرضه قلیان در شهر کرمان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: در کرمان رشد قارچ گونه قهوه خونه و کافی شاپ‌هایی را شاهد هستیم که قلیان در آن سرو می‌شود و حال جای سوال است که آیا صحیح است که 180 واحد عرضه‌کننده قلیان در یک شهر وجود داشته باشد؟.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "سید وحید احمدی‌طباطبایی" ظهر امروز 6 خردادماه در نشست خبری به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات گفت: بیمارهای مزمن غیر وارگیر مثل بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی و ... از جمله دغدغه‌های دنیا می‌باشند.

وی با بیان اینکه سازمان های بین‌المللی استعمال دخانیات، تغذیه ناسالم، عدم تحرک بدنی و استفاده از مشروبات الکلی را از عوامل خطرناک سلامت انسان ها برشمرد و اظهار کرد: اگر این چهار عامل را کنترل کنیم، حدود 40 درصد سرطان‌ها و 80 درصد بیماری‌های قلبی و عرقی کنترل خواهند شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان استفاده از توتون را تعریف دخانیات دانست و بیان کرد: در دنیا حدود 25 درصد مردان و 15 درصد زنان از دخانیات استفاده می‌کنند که موضوع مصرف دخانیات در بین مردان ایرانی در حدود 15 درصد و در مردان کرمانی در حدود 12 درصد است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: در کرمان رشد قارچ گونه قهوه خونه و کافی شاپ‌هایی را شاهد هستیم که قلیان در آن سرو می‌شود و حال جای سوال است که آیا صحیح است که 180 واحد عرضه‌کننده قلیان در یک شهر وجود داشته باشد؟

احمدی‌طباطبایی قلیون را یک تفریح ندانست و تصریح کرد: در جامعه‌ای که قباحت دود، سیگار و قلیان از بین رود، نشانه های شروع اعتیاد به مواد دیگر را رواج خواهد داد که باید مدنظر داشت که قلیان هم تراز یا بالاتر از تریاک و مشروبات الکلی است.

وی با اشاره به اینکه مافیای قلیان قوی است، اظهار کرد: 180 بار برخی از عرضه کنندگان قلیان را در یک سال و نیم گذشته پلمب شده‌اند. گاهی اوقات صدای ما به گوش نمی‌رسد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: کاهش دسترسی و افزایش قیمت باعث کاهش مصرف مواد مخدر خواهد شد و هر تصمیم گیرنده‌ای باید بداند که تصمیمش روی سلامت مردم به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر می‌گذارد بنابراین باید همه تصمیمات ما پیوست سلامت داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: بایستی به آموزش و فرهنگسازی ادامه دهیم اما باید مدنظر داشت که آموزش یک اکسیر نیست، همچنین باید مردم مطالبه‌گری داشته باشند و ما نیز باید به سمت جذب رسانه‌ها برویم تا از طریق رسانه‌ها به فرهنگسازی صحیح عدم استفاده از مصرف مواد مخدر را در جامعه رواج دهیم.

احمدی‌طباطبایی ادامه داد: کلینیک ترک سیگار واقع در پشت بیمارستان شفا راه اندازی شده است و افراد سیگاری عصرها و در روزهای زوج می‌توانند از این کیلنیک به صورت رایگان خدمات دریافت کنند.

وی با پیشنهاد این ایده که باید شربت‌خانه‌هایی در سطح استان کرمان به جای قهوه خانه‌ها دایر شودند، خاطر نشان کرد: باید یک میرزای شیرازی پیدا شود تا فتوایی دهد تا توتون و تنباکو استفاده نشود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: