• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-190-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان خبر داد:

تشکيل کارگروه عملياتي ويژه متشکل از متخصصان دانشگاهي براي تامين برخي نيازهاي مجتمع مس سرچشمه

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان به جلسه اخير خود با مديرمجتمع مس سرچشمه اشاره و بيان کرد: اين جلسه با هدف بالا بردن توان مس و ظرفيت توليد و ارتباط عميق تر با دانشگاه به پيشنهاد مهندس" احمدي" مدير مجتمع برگزار و  مقرر شد تيمي متشکل از دانشگاه ولي عصر و مس سرچشمه به عنوان کارگروه عملياتي تشکيل شود و ظرف 15 روز آينده تيم هاي تخصصي از دانشگاه ولي عصر از مکانهايي که مورد نظر مديران مس مي باشد بازديد کنند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، " محمدعلي دهقان" در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه بايد نقش خود را در همه صحنه هاي جامعه ايفا کند و به فرموده حضرت امام خميني(ره) دانشگاه بايد مرجع تحولات جامعه باشد. اين تحولات مي تواند در بخش هاي علمي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي، صنعتي و ... باشد.

وي با اشاره به لزوم روابط صنعت با دانشگاه، افزود: همانطور که در همه دنيا اين قضيه صادق است، دانشگاه‌ها ارتباط قوي با صنعت دارند و مشکلات واحدهاي صنعتي را حل مي کنند. اما در کشور ما به دلايل مختلف اين ارتباط چندان قوي نبوده و گاهي اوقات  از مستشاران و کارشناسان خارجي براي راه اندازي صنايع استفاده مي شده يا گاهي نيز سالها مشکلي گريبانگير بخشي از صنعت شود و اين مشکل حل نشود.

وي با بيان اينکه دانشگاه ولي عصر(عج) نزديک ترين مرکز علمي به مجتمع مس سرچشمه است، تصريح کرد: از زماني که مهندس حسني مدير مس منطقه کرمان بودند، همکاران ما در اين مجتمع کارهايي را شروع کرده اند و چندين جلسه در مجتمع مس يا در دانشگاه با حضور مسئولين دانشگاه و مجتمع مس سرچشمه برگزار و مقرر شد برخي طرح‌هايي که در حال انجام بود تقويت پيدا کند و يکسري طرحهاي پژوهشي که مورد نياز صنعت مس بود آغاز شد.

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان ادامه داد: با آمدن آقاي " احمدي" به عنوان مدير مجتمع مس سرچشمه و همچنين حضور آقاي " بني اسدي" در راس مديريت شرکت ملي صنايع مس ايران و آقاي " محمدي" به عنوان عضو هيئت مديره شرکت ملي صنايع مس ايران مي توانيم اين ارتباطات علمي بين دانشگاه و مس سرچشمه را تقويت کرده و روزبروز شاهد افزايش اين همکاري باشيم.

دهقان به ذکر مواردي از اين همکاري‌هاي بين دانشگاه ولي عصر(عج) و مس سرچشمه پرداخت و گفت: در بخش سنگ شکن ها همکاران ما طرحهايي داشتند که اجرايي شده و در حال حاضر مبدأ تحولاتي در اين بخش شده است. همچنين همکاران ما در بخش مهندسي شيمي در ساخت برخي آناليزهاي شيمي که مس نياز دارد همکاري خوبي دارند.

وي عنوان کرد: همکاران ما در دانشکده کشاورزي در بحث رفع برخي آلايندگي ها از طريق کاشت گياهاني که مي تواند آلودگي محيط زيست را جمع کند، در حال همکاري هستند. ضمن اينکه در بحث آموزش کارکنان شرکت مس تفاهمنامه هايي بين دانشگاه و مجتمع مس سرچشمه منعقد شده است.

رييس دانشگاه ولي عصر (عج)  ادامه داد: دو نوع آموزش توسط همكاران من در دانشگاه انجام مي شود، يکي آموزش‌هاي مديريتي، مديريت صنعتي، آمادگي مقابله با شرايط خاص و مسائل غيرمترقبه، مباحث اداري که شامل بخش زيادي از کارکنان مس مي شود. نوع ديگر آموزش، از طريق بروز کردن کارشناسان مجتمع انجام مي شود که توسط بخش تخصصي دانشگاه مي باشد.

راه اندازي سيستم مجازي آموزش ويژه کارکنان مس سرچشمه

دهقان از راه اندازي سيستم مجازي آموزش ويژه کارکنان مس سرچشمه ظرف دو ماه آينده خبر داد و خاطرنشان کرد: با راه اندازي اين سيستم، برخي آموزش‌ها از طريق غيرحضوري و مجازي براي همکاران مس ارائه مي شود.

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان به جلسه اخير خود با مدير مجتمع مس سرچشمه اشاره و بيان کرد: اين جلسه با هدف بالا بردن توان مس و ظرفيت توليد و ارتباط عميق تر با دانشگاه به پيشنهاد مهندس احمدي مدير مجتمع برگزار و  مقرر شد تيمي متشکل از دانشگاه ولي عصر و مس سرچشمه به عنوان کارگروه عملياتي تشکيل شود و ظرف 15 روز آينده تيم هاي تخصصي از دانشگاه ولي عصر از مکانهايي که مورد نظر مديران مس مي باشد بازديد کنند.

دهقان ادامه داد: اين تيم متخصص، نيازهاي مجتمع مس را شناسايي کرده و نيازهايي که در حد و توان دانشگاه است در آن کارگروه مطرح و وقتي اين نيازها به اجرايي تر شدن نزديک شدند آنها را فعال کرده و اين نيازها را برطرف کنيم.

وي خاطرنشان کرد: ارتباط ما با بخش صنعت متقابل است، هم ما از کارشناسان زبده مس مي توانيم استفاده كنيم و هم در جايي که مورد نياز باشد، کارشناسان، اعضاي هيات علمي و دانشجويان تحصيلات تکميلي مي توانند روي پروژه هاي تعريف شده کار کنند.

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان با بيان اينکه ارتباط بين دانشگاه ولي عصر و مجتمع مس سرچشمه براي شهرستان و استان مفيد خواهد بود، اظهار کرد: براي مثال ممکن است طراحي قطعه اي را اين مجتمع به خارج از استان يا خارج از کشور سفارش دهد که ما با توجه به تجهيزات و نيروي انساني که داريم شايد بتوانيم در داخل شهرستان يا استان توليد کنيم که مي تواند براي رونق کارآفريني و افزايش اشتغال موثر باشد.

دهقان تأکيد کرد: بجاي اينکه به طور نابجا نيروي انساني به شرکت مس اضافه کنيم و مشکلاتي در اين بخش بوجود بيايد، همچنان که مشکل نيروي انساني مازاد در اين شرکت وجود دارد، مي توانيم با کارهاي جانبي که براي مس انجام مي دهيم ، همه  به صنعت مس کمک کنيم و هم خواسته نخست مردم شهرستان را که استفاده از نيروهاي بومي در  مس سرچشمه است، برآورده كنيم و به مرور زمان بخش زيادي از نيروي جوان و تحصيلکرده شهرستان را بطور غيرمستقيم در مس بکار بگيريم.

به گفته وي خريد محصولات مس، رونق دادن شرکت‌هاي کوچک و خرد صنعتي و تجاري و بازرگاني، در عين حال که براي مس تحميل هزينه اضافه نمي کند، مي تواند براي کارگشايي و اقتصاد مردم منطقه موثر باشد.

توانايي ايجاد صنايع پايين دستي مس در رفسنجان وجود دارد

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان در خصوص ايجاد صنايع پايين دستي مس نيز اظهار کرد: وقتي مس آند و کاتد را به شرکت‌هاي خارجي مي فروشيم آنها با تغييرات اندکي که در آن ايجاد مي کنند آن را دوباره به قيمت 10 برابري به خود ما مي فروشند. در حالي که اين کارها را خودمان مي توانيم انجام دهيم و اين ارزش افزوده نصيب کشور خودمان شود.

دهقان يادآور شد: اگر طرح‌هايي باشند که ارزيابي شده و قابليت صنعتي شدن با بازده اقتصادي داشته باشند  و مطالعه نيز درباره آنها صورت گرفته مي توان بخش خصوصي را براي سرمايه گذاري تشويق کرد و مردم نيز در بخش سرمايه گذاري و مشارکت امتحان خوبي پس داده اند.

وي عنوان کرد: مشارکت‌هايي که مردم رفسنجان در بخش کشاورزي داشته اند مي تواند در بخشهاي صنعتي نيز اتفاق بيفتد و اگر مردم به بخش خصوصي صنعتي اعتماد کنند و سرمايه گذاري را مردم و کار را کارشناسان انجام دهند، مسلماً مي تواند نتايج بسيار خوبي به بار آورد.

وي تصريح کرد: در خصوص ايجاد صنايع پايين دستي مس مي توانيم از بخش خصوصي يا از برخي بخش هاي دولتي استفاده کرد تا بتوانيم روي محصولاتي که مس توليد مي کند با انجام کارهاي تکميلي بازدهي بيشتري از نظر اقتصادي داشته باشيم.

پذيرش دانشجو در رشته هاي نانوتکنولوژي و مديريت صنعتي دانشجو از مهر ماه

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد: در حال حاضر نزديک به 8500 نفر دانشجو در مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند که از اين تعداد 5000 نفر دانشجوي مقطع کارشناسي روزانه، 1700 نفر در مقطع کارشناسي شبانه، 1700 نفر در مقطع کارشناسي ارشد و نزديک به 150 نفر نيز در مقطع دکترا تحصيل مي کنند.

دهقان با بيان اينکه 38 رشته و نزديک به 130 گرايش رشته در دانشگاه ولي عصر رفسنجان وجود دارد، خبر داد: با مجوزهايي که از وزارت علوم اخذ کرديم، از مهر ماه امسال در مقطع کارشناسي ارشد در رشته هاي نانوتکنولوژي و مديريت صنعتي دانشجو مي پذيريم، دو رشته ايرانشناسي و زبان‌هاي کهن نيز براي دانشکده ايرانشناسي موافقت اصولي آن اخذ شده است.

وي از پيگيري براي اخذ مجوز دو رشته جديد متالوژي و دامپزشکي در دانشگاه ولي عصر خبر داد و خاطرنشان کرد: براي ارتباط بيشتر با صنعت راه اندازي رشته متالوژي را در نظر داريم همچنين با توجه به وجود 8 هزار راس اسب در شهرستان رفسنجان و اينکه اين شهرستان بزرگترين توليد کننده مرغ استان به شمار مي رود و دام‌هاي مختلف ديگري در اين شهرستان وجود دارند تصميم به راه اندازي رشته دامپزشکي داريم که در اين زمينه نماينده مردم رفسنجان در مجلس نيز پيگيري کرده اند تا بتوانيم مجوز لازم جهت اين دو رشته را اخذ کنيم.
 
بورسيه 70 دانشجوي افغانستاني در دانشگاه ولي عصر(عج)

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان همچنين به برگزاري همايش روابط آموزشي ايران و افغانستان در اين دانشگاه اشاره و بيان کرد: با توجه به مذاکراتي که با وزير تحصيلات عاليه افغانستان در طي سفر به رفسنجان و حضور در اين دانشگاه داشتيم که تفاهمنامه اي نيز در اين خصوص در حال تدوين مي باشد مقرر شد تعدادي دانشجو از بانک جهاني در دانشگاه پذيرش کنيم که هزينه ها را بانک جهاني پرداخت و تعداد 20 دانشجوي افغانستاني در اين دانشگاه تحصيل کنند.

دهقان ادامه داد: بر طبق اين تفاهمنامه مقرر شد از تعدادي از دانشجويان بورسيه اي که از موسسات آلمان NGO ها و موسسات خصوصي خارجي بورسيه مي شوند سهميه اي به دانشگاه ولي عصر تعلق گيرد، همچنين تعدادي سهميه بورسيه که وزارت علوم به دانشگاههاي افغانستاني مي دهد مقرر شد به دانشگاه ولي عصر اختصاص يابد و حدود 10 نفر نيز از اين دانشگاه به دانشگاههاي افغانستان بورسيه شوند.

وي عنوان کرد: در مجموع حدود 70 دانشجوي افغانستاني که عمدتاً در مقطع کارشناسي ارشد مي باشند به دانشگاه ولي عصر(عج) اختصاص پيدا خواهد کرد.

اجراي بيش از 10 پروژه عمراني در دانشگاه با اعتبار بيش از 100 ميليارد تومان

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان از اجراي 10 پروژه عمراني در حال حاضر در اين دانشگاه خبر داد و يادآور شد: دو دانشکده «رياضي» و «اقتصاد و مديريت» با مساحت 15 هزار مترمربع در حال ساخت است که اميدواريم تا پايان تابستان امسال به بهره برداري برسند که در حال حاضر در دانشکده هاي ديگر مستقر هستند و با احداث ساختمان جداگانه، مستقل مي شوند ضمن اينکه در دانشکده رياضي آزمايشگاههاي مفصلي پيش بيني شده است.

دهقان با بيان اينکه بازسازي درمانگاه و مسجد دانشگاه در حال انجام است که بزودي به اتمام مي رسند، افزود: خوابگاه مرحومه "پري شمسي" با 80 درصد پيشرفت کار و ساختمان فرهنگي شماره 2 دانشگاه نيز در حال ساخت هستند. ضمن اينکه آزمايشگاه مرکزي دانشگاه به مساحت 5 هزار مترمربع و ساختمان اداره مرکزي دانشگاه نيز در حال مطالعه آغاز ساخت هستند.

وي تصریح کرد: براي احداث پارک فناوري انرژي هاي تجديدپذير در دانشگاه ولي عصر رفسنجان تفاهم نامه اي في مابين معاونت فناوري رياست جمهوري، استانداري کرمان، شرکت برق منطقه اي شمال استان کرمان و دانشگاه ولي عصر منعقد شده که در حال اجراي آن هستيم و اميدواريم هر چه زودتر اين پارک راه اندازي شده و فعاليتهايش را در بحث انرژي هاي تجديدپذير آغاز کند.

رئيس دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان از ايجاد گلخانه اي هيدروفونيک به مساحت 10 هکتار در اين دانشگاه خبر داد و گفت: اين گلخانه با سرمايه گذاري 50 ميليارد توماني بخش خصوصي قرار است کارهاي عملياتي آن ظرف 15 روز آينده آغاز شود.

دهقان تصريح کرد: در مجموع براي احداث پروژه هاي ذکر شده در دانشگاه ولي عصر نزديک به 100 ميليارد تومان هزينه نياز است که از طريق بخش خصوصي، بخش دولتي، صرفه جويي ها و درآمد اختصاصي دانشگاه تامين مي شود.

 
ارتقاي سطح دانشگاه ولي عصر رفسنجان در آينده نزديک

وي با بيان اين مطلب که دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان در سطح 3 در بين دانشگاه‌هاي کشور قرار دارد، يادآور شد: با بازديدي که وزير علوم، تحقيقات و فناوري از دانشگاه داشتند اذعان داشتند که اين دانشگاه بايد به سطح دو ارتقا پيدا کند لذا مدارک و مستنداتي آماده کرده ايم که آنها را به وزارتخانه ارسال کنيم که ان شاء ا... در آينده نزديک به دانشگاه‌هاي سطح دو کشور ارتقا پيدا خواهيم کرد.

دهقان کسب رتبه هاي مختلف قرآني، برگزاري مسابقات قرآني، فعاليتهاي هنري، روزنامه نگاري و نشريات فعال دانشجويي، کانون‌هاي مختلف فرهنگي، وجود 30 انجمن علمي فعال را از جمله فعاليتهاي حوزه فرهنگي دانست.

وي در پايان عنوان کرد: هميشه دانشگاه ولي عصر(عج) مرهون تلاشها، زحمات و خدمات خيرين بوده که آخرين آن ساخت خوابگاه مرحومه "پري شمسي" توسط خانواده صبوري همسر ايشان و دانشکده ايرانشناسي توسط مرحوم دکتر تجدد بوده است و اگر کمک خيرين را در ساخت آزمايشگاه مرکزي دانشگاه داشته باشيم مي تواند در درازمدت براي تحولات کشاورزي و صنعتي شهر رفسنجان موثر باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: