• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-3584-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

رییس انجمن پسته ایران:

بخش خصوصی تنها با تشکل‌گرایی، می‌تواند مطالبه واقعی خود را پیگیری کند

رییس سابق اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بخش خصوصی از مطالبه واقعی خود فاصله گرفته، گفت: بخش خصوصی تنها به واسطه تشکل و تشکل گرایی می تواند این مسیر را طی کند و اگر تشکل ملی پایه گذاری کنیم، حتما در صنعت و اقتصاد خودمان می توانیم اثرگذار بوده و در راستای نیاز کشور، تغییر ریل اقتصاد را دنبال کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "محسن جلال پور" صبح امروز ۲۶ اردیبهشت ماه در همایش هم اندیشی و بررسی نقش تشکل ها در توسعه اقتصادی استان کرمان اظهار کرد: بخش خصوصی ما آنچنان که باید در طول سده گذشته، رشد نکرده و نتوانسته جایگاه خود را بدست بیاورد و عملا در حکمرانی و حاکمیت کشور آنچه که باید به عنوان ایده، برنامه و مطالبات بخش خصوصی مطرح شود، اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: رتبه سه رقمی فضای کسب و کار کشور ما و گاهی بالاتر و پایین تر کاملا توجیه دارد چرا که ما به عنوان بخش خصوصی خود را مطالبه گر دولتی می دانیم که عملا اعتقادی به توسعه بخش خصوصی ندارد و این مربوط به دهه های اخیر نیست و حتی در ۵۰ سال دوره پهلوی و قبل از آن چنین بوده است.

رییس انجمن ملی پسته ایران با تاکید بر اینکه هیچ زمانی بخش خصوصی جایگاه واقعی خود را در سیاست گذاری و تصمیم گیری نداشته و عمدتا در شرایطی قرار داشته که تحت  تاثیر سیاست گذار و حاکمیت بوده و این موجب شده هیچ وقت نتوانیم فضای لازم را برای توسعه بخش خصوصی ببینیم، بیان کرد: راهکار این مسئله از دولت و حاکمیت شروع نمی شود، بلکه از بخش خصوصی آغاز می شود و برای حرکت جدی کشور به سمت توسعه، باید خود ما آغاز کننده این مسیر و راه باشیم.

وی با بیان اینکه در طول دهه های گذشته بخش خصوصی ما همواره جیره خور بوده و خواسته یا ناخواسته خود را درگیر مسائل دولتی کرده و از مطالبه واقعی خود فاصله گرفته است، گفت: بخش خصوصی تنها به واسطه تشکل و تشکل گرایی می تواند این مسیر را طی کند و اگر تشکل ملی پایه گذاری کنیم، حتما در صنعت و اقتصاد خودمان می توانیم اثرگذار بوده و در راستای نیاز کشور، تغییر ریل اقتصاد را دنبال کنیم.

رییس سابق اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه مهم ترین خصلت تشکل این است که باید منافع ملی را مد نظر داشته باشد و همگرایی و حضور همگانی و همه جانبه گرایی ویژگی دیگر تشکل موفق است، بیان کرد: خصلت دیگر تشکل موفق، ارائه کار کارشناسی، مستند، پژوهش جدی است.

وی تصریح کرد: دلیل موفقیت انجمن پسته این بود که نگاه ملی داشت و همه ذینفعان را تحت پوشش قرار داد و کار علمی و مستند و کارشناسی ارائه کرد.

رییس سابق اتاق ایران گفت: تشکل هایی با این ویژگی ها می توانند اقتصاد کشور را به سمت و سوی درست سوق بدهند

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: