• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-2790-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

چاپ ۱۴ جلد کتاب از مصوبات علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی

عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چهره ماندگار حوزه ادبیات گفت: ۱۴ جلد کتاب از مصوبات علمی فرهنگستان چاپ کردیم و چون در بعضی رشته‌ها واژه‌ها زیاد شده این ۱۴ جلد مربوط به تمام رشته‌ها است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "علی اشرف‌صادقی" ظهر امروز 23 اردیبهشت ماه در نخستین سمینار ملی ایران‌شناسی در تالار خیام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته جهان به ویژه در شهرهای فرهنگی مانند لندن، پاریس، برلند و... مراکز ایران‌شناسی داریم. آنجا مراکز دیگری مانند هندشناسی، چین‌شناسی و ...وجود دارد که به عنوان تمدن‌های موزه‌ای مطرح است.

وی با بیان اینکه برای ما ایرانیان ایران‌شناسی یعنی خودشناسی و باید تمام جنبه‌های زبان و فرهنگ و علم ما را در بر بگیرد، خاطرنشان کرد: امیدواریم در دانشکده ایران‌شناسی رفسنجان از متخصصان مختلف علمی و فرهنگی کشور دعوت شود که دانشجو بپرورانند و آثار مکتوب به جای بگذارنند و نشریه و کتاب منتشر کنند و اینجا مرکز فرهنگی خوبی در خطه کرمان شود.

عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی به تاریخ استان کرمان اشاره و تصریح کرد: در گذشته پادشاهان القابی داشتند و بهرام‌شاه در استان کرمان بهرام کرمانشاه لقب گرفت و بهرمانی که در رفسنجان داریم نامش از نام بهرامان گرفته شده است.

اشرف صادقی تصریح کرد: در فرهنگستان زبان فارسی ما کوشش‌هایی می‌کنیم ۶۰ گروه واژه‌گزینی داریم که اساتید دانشگاه در رشته‌های مختلف تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه زبانی زنده است که بتواند واژه بسازد و فعل صرف کند امروز واژه‌های فارسی زنده شده است، خاطرنشان کرد: فرهنگستان دوره اول خیلی خدمت کرد مرحوم محمدعلی فروغی دانشمند روشن‌بینی بود که می‌فهمید فارسی در حال زنگ‌زدن است و نمی‌تواند واژه بسازد.

عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی عنوان کرد: ما گروه‌هایی در فرهنگستان داریم که واژه‌ها را برای ما می‌آورند و ما از نظر اشکالات مختلف بررسی می‌کنیم و پس از تصویب ابلاغ می‌کنیم، ۱۴ جلد کتاب از مصوبات علمی فرهنگستان چاپ کردیم و چون در بعضی رشته‌ها واژه‌ها زیاد شده این ۱۴ جلد مربوط به تمام رشته‌هاست.

به گفته وی تعداد زیادی مجله که واژه‌های هر رشته متفاوت است به عنوان هزارواژه چاپ شده است.

عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چهره ماندگار حوزه ادبیات عنوان کرد: امروز فعالیت‌های زیادی در فرهنگستان داریم که یکی واژه‌گزینی و یک گروه فرهنگ‌نویسی داریم که اعضای شورای فرهنگستان از اساتید بزرگ بازنشسته رشته‌های مختلف هستند و عده زیادی عضو هیأت‌علمی داریم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: