• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-2690-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مرحوم تجدد با ساخت دانشکده ایرانشناسی بنیان‌گذار بنای بزرگی شد

رئیس سابق دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان تأکید کرد: مرحوم دکتر تجدد با راه‌اندازی دانشکده ایران‌شناسی در این دانشگاه بنیان‌گذار بنای بزرگی شد که ثمرات بزرگ آن را خواهیم دید.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "رضا رنجبرکریمی" ظهر امروز 23 اردیبهشت ماه در نخستین سمینار ملی ایران‌شناسی در تالار خیام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان با گرامیداشت یاد مرحوم تجدد اظهار کرد: ما در حالی این سمینار را برگزار می کنیم که دکتر تجدد در بین ما نیست، دکتر تجدد چه در کسوت پزشک و چه در کسوت یک پژوهشگر در اقصی‌نقاط استان و کشور با راه‌اندازی دانشکده ایران‌شناسی در این دانشگاه بنیان‌گذار بنای بزرگی شد که ثمرات بزرگ آن را خواهیم دید.

وی افزود: اردیبهشت سال ۹۱ موضوع این دانشکده در رفسنجان مطرح شد و آنچه جذابیت داشت عشق مرحوم تجدد به ایران و ایرانی بود و چنان از ایران و ایرانی می گفت که اشک شوق از چشمانم جاری شد و این پیرمرد با دستان لرزان اینگونه از ایران حرف می‌زد و آثار زیادی از سراسر دنیا که از ایران وجود داشت جمع‌آوری کرده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه مرحوم تجدد زمینی را به مساحت ۸۰۰ مترمربع در رفسنجان برای احداث موزه ایران‌شناسی اختصاص داده بود، ادامه داد: ایشان قرار بود آثاری که از سراسر ایران جمع‌آوری کرده بود در این موزه ارائه دهد که ما پیشنهاد دادیم از دانشگاه ولی عصر بازدید کند.

رئیس سابق دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان تصریح کرد: پس از بازدیدی که ایشان از دانشگاه داشتند در جلسه‌ای که با آن مرحوم برگزار کردیم به ایشان پیشنهاد دادیم که بجای احداث موزه، دانشکده ایرانشناسی را احداث کند و در کنار آن موزه را بنا کند.

عضو هیات علمی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان خاطرنشان کرد: آبان ۹۱ کلنگ ساختمان دانشکده ایران‌شناسی زده شد و ابتدای سال ۹۲ قرارداد دو ساله با پیمانکار منعقد شد و با تغییر مسؤول دانشگاه در سال ۹۳ نگرانی در مرحوم ایجاد شد و من قول دادم این پروژه ادامه خواهد داشت و نتیجه دهد.

رنجبرکریمی افزود: سال گذشته دانشکده ایران‌شناسی افتتاح شد و آن مرحوم عمرش کفاف نداد که حاصل این دغدغه و تلاش خود برای احداث این دانشکده را ببیند.

رئیس سابق دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان عنوان کرد: مرحوم تجدد در زمینه لباس، فرهنگ، آداب و رسوم و آثار فرهنگی و میراث فرهنگی کشورمان پژوهش‌هایی انجام داده بود و سخن او در زمان کلنگ‌زنی دانشکده این بود که یک ایرانی باید فرهنگ و تمدن خود را به خوبی بشناسد و اگر نشناسد سر او کلاه می‌رود و جوانان نباید از این مهم غافل باشند. مرحوم تجدد تأسف می‌خورد که باید زوایای پنهان تمدنی خود را از زبان بیگانه بشنویم.

رنجبرکریمی تأکید کرد: امروز که دشمنان انواع دسیسه ها را به کشورمان بکار می گیرند، جوانان باید با فرهنگ کشورمان آشنا باشند و این ادعاها را خنثی کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: