• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-2485-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : تولیدی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

خروج آمریکا از برجام سرمایه انسجام ملی برای ما فراهم کرده است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: خروج از برجام یک سرمایه برای انسجام ملی در کشور را فراهم کرده و اگر از این سرمایه در اقتصاد استفاده و به خودمان اتکا کنیم، موجب می شود امیدوار به بیگانگان نبوده و نگاهمان به بیرون نباشد.

دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، درباره خروج امریکا از برجام اظهار کرد: در برجام از ابتدا تا انتها دو مسیر برای ایران مهم بود که یک محور، موضوعات هسته ای و محور دیگر بحث اقتصادی است.

وی افزود: خلاصه برجام این می شود که ما در هسته ای تعهد کردیم محدودیت هایی بپذیریم و طرف مقابل متعهد شد محدودیت های اقتصادی را کمتر کند.

پورابراهیمی با بیان اینکه ایران به تعهدات هسته ای ۱۰۰ درصد عمل کرد، گفت: ۵۰ درصد موضوع از سمت ما عمل شده و آژانس تایید کرده و طرف های ما نیز به جز امریکا همواره به این مسئله اذعان کردند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: از روز اول در دولت قبلی امریکا کارشکنی آغاز شد و نگذاشت چیزهایی که باید نصیب ایران می شد، تحقق یابد و امریکایی ها از زمان امضای برجام نه خودشان حاضر شدند لغو تحریم ها را عملیاتی کنند و اجازه ندادند کشورهای دیگر به ما انتفاع اقتصادی برسانند.

وی اظهار کرد: تنها موضوعی که بعد از برجام اتفاق افتاد افزایش فروش نفت بود و هیچ زیرساخت فعالیت های اقتصادی مبتنی بر نظام بانکی و مراودات بین المللی و تعهدات در طراز بازرگانی و پرداختی بین کشورها شکل نگرفت و هیچ گونه فضای مثبتی در بحث تحریم ها ایجاد نشد و تحریم برطرف نشد و تنها مراودات ناچیز و ضعیفی بانک های اروپایی برقرار کردند.

پورابراهیمی بیان کرد: ما هیچ خیری از مزیت مهم اقتصادی برجام ندیدیم و آمریکا اگرچه اکنوت ظاهرا از برجام به صورت شکلی خارج شد به نظر بنده از همان ابتدا به صورت محتوایی از برجام خارج شده بود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید براینکه باید در این شرایط راهکارهای خود را دنبال کنیم، افزود: ما کار را به گونه ای جلو بردیم که اجازه ندادیم آنچه مورد نظر آمریکا بود که با مشکلات خاص روبه رو شویم. محقق نشود اما هزینه هایی بر ما تحمیل شده است.

وی گفت: برجام به جز افزایش فروش نفت در بقیه موارد و موضوعات هیچکدام تاثیر مثبت نداشت که اکنون خروج آمریکا بخواهد تاثیر منفی بگذارد.

پورابراهیمی تصریح کرد: ایران سال ها با این شرایط خو گرفته و رویکرد خود را با این ادبیات وفق داده و تحریم موجب می شود راهکارهایی برای خود پیدا کند و موفقیت هایی داشته ایم و در مواردی با تحریم، خودکفا شدیم لذا باید در اقتصاد و نظام بانکی هم مسیرهای جدیدی پیدا کنیم.

نماینده کرمان و راور در مجلس اظهار کرد: این مسیر خیلی نمی تواند ایران را متوقف کند و اکنون همین خروج از برجام یک سرمایه برای انسجام ملی در کشور را فراهم کرده و اگر از این سرمایه در اقتصاد استفاده و به خودمان اتکا کنیم، موجب می شود امیدوار به بیگانگان نبوده و نگاهمان به بیرون نباشد.

وی تصریح کرد: در جنگ تحمیلی روی پای خودمان ایستادیم و اتفاقات بزرگ از اواسط جنگ افتاد.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با این حرکت امریکا که خلاف مقررات بین المللی و تعهداتش بود، آبروی امریکا رفته و می تواند نقطه اتکا و مثبتی برای ما باشد که فرصت را به انسجام ملی تبدیل کنیم.

وی افزود: از درس های برجام این بود که چشم امید ما به داخل باشد و اینکه امریکایی ها می گویند با ما همکاری کنید با شما همکاری می کنیم، دروغ محض است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: