• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-1885-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

انتقادات و پیشنهادات احزاب سیاسی استان کرمان از اقتصاد مقاومتی

احزاب و گروه‌های سیاسی در نشست صمیمی با استاندار کرمان به ارایه نظرات خود در خصوص اقتصادمقاومتی پرداختند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، امینی دبیر حزب کار شهرستان کرمان شامگاه 17 اردیبهشت‌ماه در نشست موضوعی دبیران احزاب و گروه‌های سیاسی با محوریت اقتصاد مقاومتی خطاب به رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: آماری از طرح‌هایی که در استان آغاز شده است، بیان کرده‌اید، سوال این است تا کنون چند پروژه به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: آمار و گزارشی از تعداد اشتغال در چند سال اخیر مطرح می‌کنید باید تعداد افرادی که در این دولت بیکار شده‌اند را نیز اعلام کنید.

دبیر حزب کار شهرستان کرمان تصریح کرد: اکنون همه تولیدات صنایع استان به خارج از استان می‌رود و کالای مورد نیاز استان از جاهای دیگر خریداری می‌کنیم همچنین بسیاری از وسایل که در ادارات دولتی استفاده می‌شود خارج از استان خریداری می‌کنند.

سجاد صفاخانی عضو حزب کارگزاران سازندگی استان کرمان در این جلسه به نقد گزارشات رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان پرداخت و عنوان کرد: میزان صادرات را براساس نرخ دلار مقایسه کنید و اینکه بیان کنید در سال 92 این میزان دلار صادرات داشته و اکنون این مقدار دلار صادرات داشته‌ایم لذا باید براساس نرخ دلار میزان رشد صادرات را اعلام کنید.

عضو حزب کارگزاران سازندگی استان کرمان با بیان این مطلب که آماری که از صادرات ارایه می‌دهید چه میزان مربوط به خام فروشی و صنعتی است، تصریح کرد: به‌طور مثال سطح ورزشی قبل از انقلاب را بعد از انقلاب مقایسه می‌کنید آیا آهنگ رشد در نظر گرفته‌اید همچنین آهنگ رشد استان را با استان‌های دیگر کشور مقایسه کرده‌اید.

همچنین تیموری عضو انجمن اسلامی معلمان استان کرمان اظهار کرد: در بخش کشاورزی استان کرمان دچار کم آبی است، سوال این است که چه میزان به آموزش کشاورزان برای استفاده بهینه از آب داده‌اید.

وی ادامه داد: از نظر اشتغال در بخش کشاورزی سرمایه خفته‌ای در زمین دارد آیا آموزش برای بهینه سازی داده شده است؟ همچنین اگر استان کرمان قابلیت گردشگری دارد، بنابراین باید نخبه‌های گردشگری را جذب کنید.

صابری عضو شورای مرکزی اصولگرایان نیز در این جلسه گفت: چه کسانی می خواهند برنامه های توسعه‌ای را اجرا کنند، ما باید راه حل‌ها و راهکارهایی برای رفع مشکلات بیان کنیم تا توسعه در مسیر درست قرار گیرد و فقط نباید به بیادن اشکالات پرداخت.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قلعه‌گنج اظهار کرد: کارهایی که در قلعه گنج انجام شده عمده‌تا در شهر قلعه گنج صورت گرفته است ضمن آنکه در جهت سرمایه گذاری خاص انجام شده است.

این فعال سیاسی استان کرمان با اشاره به اینکه نگاه ویژه‌ باید با اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه‌ها داشته باشیم، اضافه کرد: باید تعریف جامع از اقتصاد مقاومتی بیان کنیم و امروز اگر کاری تا کنون شده است وظایف اصلی و ذاتی مسئولین بوده است، آیا اقداماتی در راستای اقتصاد مقاومتی مثل کاهش واردات و افزایش صادرات صورت گرفته است و تا چه میزان این اقدام انجام شده است.

وی به ارایه پیشنهادات خود پرداخت و گفت: برنامه خود را براساس اهداف اقتصاد مقاومتی بازنگری کنید، برنامه ریزی ها و متخصصان براساس آمار و اطلاعات خوب انجام می‌دهند اما با کدام عوامل می‌خواهیم آن را اجرایی کنید؟ باید مدنظر داشت که اگر مجموعه عملیاتی چابک باشد، برنامه ها به هدف می‌رسد.

همچنین ایران‌نژاد عضو تشکل حزب اسلامی کار استان کرمان با بیان این مطلب که خانه احزاب را فعال کنید، بیان کرد: از ظرفیت همه دلسوزان واقعی استفاده کنید.

مصطفوی یکی د یگر از فعالان سیاسی استان به طرح سوالاتی پرداخت و اظهار کرد: یک سوم نقدینگی استان در اختیار موسسات بدون مجوز است.

تکلو یکی از فعالان اصولگرا در این جلسه اظهار کرد: محققق شدن شعار سال دوم بخش دارد که یک بخش آن دولت و دیگری مردم هستند اگر مردم از میزان منافع استفاده از کالاهای ایرانی برای کشور آگاه شوند حتما از کالاهای ایرانی استفاده خواهند کرد.

وی به راهکارهای عملیاتی شدن شعار سال اشاره کرد و افزود: چند درصد اجناس شرکت‌های تعاونی ایرانی است لذا یک تیم نظارتی تشکیل داده تا بر اجناس آنها نظارت کنند.

این فعال سیاسی عنوان کرد: صلب اعتماد مردم از کالاهای ایرانی به دلیل کیفیت پایین اجناس ایرانی بوده است، لذا باید اداره استاندارد در این مورد با حساسیت بیشتری رفتار کند و در محل تولید و هم در زمان عرضه در مغازه‌ها استاندارد بودن کالاها را بررسی کند.

ابوسعیدی دبیر حزب اعتدال توسعه نیز در این جلسه خطاب به استاندار گفت: انتظار داشتم صحبت‌های همه احزاب در این جلسه حرف‌های سیاسی بزنند اما شاهد بودیم که همه درباره اقتصاد صحبت کردند و این نشان دهند ورود همه ارکان استان به مسایل اقتصادی است.

وی به فرازنشیب ها و توفیقات استان در 5 سال اخیر اشاره کرد و اظهار کرد: همه گروه‌های سیاسی پذیرفته‌اند که دولت روحانی بر محور اقتصادی گذاشته است شاید مورد نظر برخی از گروه‌های سیاسی نباشد.

این فعال سیاسی از وجود همدلی بین ارکان استان کرمان سخن گفت و افزود: رهبران و نخبگان استان کرمان در حوزه کلان پشت سر یکدیگر هستند اما اخیرا هیجانات اجتماعی بوجود آمده است که می‌تواند آثار نامطلوبی در پیشرفت استان داشته باشد.

وی با بیان این مطلب که رییس جمهور 1400 ایران شرایط بهتری خواهد داشت، تصریح کرد: سال جاری سال سختی داریم و شاهد تهدیدات سیاسی، اقتصادی و نظامی در حوزه اطراف کشور هستیم.

ابوسعیدی ادامه داد: سال 97 سال تفکرات و سلیقه هیجانی نیست، بحث روحانی نیست، بحث نظام مطرح است و باید با هم متحد شویم و ناگزیر هستیم سال را با این روش پیش ببریم.

وی از ورود دادستان به عنوان مدعی العموم برای حمایت از کالای داخلی سخن به میان آورد و اظهار کرد: واقعیت این است که 85 درصد منابع اداری صرف هزینه‌های جاری می‌شود و 15 درصد باقیمانده تعاثیرگذار نیست.

عرب‌زاده یکی دیگر از فعالان سیاسی استان گفت: اقتصاد مقاومتی به درستی متوجه نشده ایم یا اطلاعات ناقصی در این زمینه داریم.

وی ادامه داد: تزریق سرمایه تکنولوژی و نگاه فنی از بیرون انجام شده است اما ظرفیت های اجتماعی در این بخش ضعیف است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: