• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-2784-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان خبر داد:

9.6 درصد، نرخ بیکاری استان در زمستان 96/ متوسط تولید استان، پایین‌تر از میانگین کشوری

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه رویکرد اصلی استان تکیه بر بخش غیردولتی و به کار گیری بخش دولتی در خدمت رسانی و تسهیل ساز رونق اقتصادی در بخش غیردولتی است، به وضعیت اشتغال زایی استان اشاره و تصریح کرد: اشتغال نزدیک به 40 هزار نفر را در سال 96 داشته ایم که همین امر سبب شده نرخ بیکاری استان در زمستان 96 به 9.6 درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "جعفر رودری" عصر امروز 17 اردیبهشت ماه در اولین نشست موضوعی دبیران احزاب و گروه های سیاسی استان کرمان با اشاره به جایگاه اسناد بالادستی اظهار کرد: استان کرمان استانی با قابلیت های ویژه گردشگری، صنعتی و .. است به طوری که 55.6 هزار میلیارد تومان جی دی پی استان کرمان است که سهم آن 3.4 درصد از تولید ناخالصی کشور است که با توجه به نسبت به جمعیت استانی کرمان می توان مشاهده کرد که متوسط تولید استان از میانگین کشور پایین تر بوده و  به عبارت دیگر هر کرمانی متوسط 90 درصد سهم تولید هر ایرانی است.

رودری با با بیان اینکه در بخش شهری و روستایی در جایگاه تولید از وضعیت مناسبی برخوردار نیست تصریح کرد: سهم معادن استان کرمان 40 درصد کشوری و  9 درصد تولید بخش کشاورزی کشور است که خود نشان از ظرفیت ها و پتانسیل های استان کرمان است که در گذشته به خوبی از آنها استفاده نشده است.

وی با اشاره به نرخ 8 درصدی اقتصادی کشور در سند چشم اندازی کشور اظهار کرد: سال 1384 سال شروع چشم انداز در کشور بود که در استان ها به دو دوره 10 ساله شکسته شد که در این راستا برنامه ریزی توسعه ای با اهداف چشم انداز تبیین شده در استان را برنامه ریزی کردیم که در بخش ملی، اقتصادی و راهبردهای توسعه تدوین شده است.

رودری با اشاره به پیش بینی رشد سالانه 8.5 درصدی اقتصادی در استان کرمان در سند چشم انداز و با بیان اینکه در 10 سال گذشته رشد اقتصادی استان به طور میانگین 1 تا 1.5 درصد بالاتر از رشد اقتصادی کشور بوده اظهار کرد: از این رشد 5.7 درصد از محل سرمایه گذاری جدید و 2.8 درصد نیز از محل بهره وری به صورت سالانه به دست خواهد آمد.

وی با اشاره به پیش بینی سرمایه گذاری و تامین منابع مالی 123 هزار میلیارد تومانی در برنامه 5 ساله برای رسیدن به این هدف اظهار کرد: در حالت بالفعل استان، اگر با شرایط پیش بینی شده مقایسه کنیم، نیاز به تجهیز 100 درصدی منابع هستیم که در این راستا الگوی تامین منابع مالی در برنامه ششم توسعه را تدوین کردیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه در این الگو 13 درصد از محل بودجه دولتی در نظر گرفته شده اظهار کرد: 87 درصد منابع را باید در بخش غیردولتی محقق و جهت دهی کنیم که با تاکید استاندار کرمان نگرش راهبردی در مدیریت توسعه استان را دنبال کرده که در این راستا الگوی اقتصاد مقاومتی را مطرح کردیم.

وی با اشاره برگزاری کمیته های تخصصی لازم برای رسیدن به رشد اقتصادی 8.5 درصدی استان با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان تصریح کرد: یکی از خلاهای اساسی در برنامه های توسعه ای استان، عدم درگیر بودن بخش غیردولتی و مردم در امر توسعه بود که در این راستا ایده و مدل مدیریتی ظرفیت های اقتصادی استان و بخش غیردولتی را وارد برنامه های توسعه ای استان کردیم.

رودری بار دیگر با اشاره به سهم پایین استان جی دی پی استان کرمان اظهار کرد: آمار و ارقام نشان می داد که گردش مالی 5 بنگاه های بزرگ اقتصادی استان همچون گل گهر، مس و .. به مراتب از سهم استان کرمان بیشتر بوده به طوری که تنها بیش از 85 درصد ارزش افزوده معادن استان کرمان در اختیار دو شرکت ملی مس و گل گهر بود که در این راستا می طلبید از ظرفیت این شرکت های بزرگ استفاده کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اجرای مدل الگوی اقتصاد مقاومتی در استان کرمان تصریح کرد: نقش هر یک از معین های اقتصاد مقاومتی در نقشه راه استان و سند های چشم اندازی استان مشخص شده است .

وی با اشاره به تاییدات مقام معظم رهبری و رییس جمهور از الگوی اقتصاد مقاومتی اجرا شده در استان کرمان و مستندسازی این الگو و تعمیم آن به کل کشور، به دستاوردهای این مدل ها اشاره و اظهار کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکنون 104 جلسه با 412 مصوبه برگزار کرده که در این راستا 110 پروژه احصا شده که 90 پروژه غیردولتی با 54 درصد تحقق و مابقی دولتی با 58 درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد هستیم.

رودری با بیان اینکه این 90 پروژه تاکنون 13هزار میلیارد تومان تامین اعتبار شده است که درصورت تکمیل این پروژه‌ها حدود 25هزار فرصت شغلی را ایجاد خواهد کرد تصریح کرد: 20 پروژه دولتی نیز 8 هزار میلیارد تومان اعتبارات مصوب شده آنها خواهد بود که 3 هزار فرصت شغلی را ایجاد خواهد کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه رویکرد اصلی استان تکیه بر بخش غیردولتی و به کار گیری بخش دولتی در خدمت رسانی و تسهیل ساز رونق اقتصادی در بخش غیردولتی است، به وضعیت اشتغال زایی استان اشاره و تصریح کرد: اشتغال نزدیک به 40 هزار نفر را در سال 96 داشته ایم که همین امر سبب شده نرخ بیکاری استان در زمستان 96 به 9.6 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال 95،  37.6 درصد بوده که در سال 96 به حدود 40 درصد رسیده است که خود نشان دهند امیدواری اقتصادی در استان کرمان است اظهار کرد: متوسط ایجاد اشتغال استان در سال های 75 تا 85،  23 هزار و 802 مورد بوده که تنها در سال 96 به بیش از 57 هزار نفر افرایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه 49 هزار 554 نفر تعداد بیکاران استان طی 5 سال گذشته کاهش پیدا کرده است تصریح کرد: این ادعا را نداریم که بیکاری در استان کرمان نداریم اما معتقدیم با نرخ اقتصادی استان رشد مناسبی در حوزه کاهش بیکاری را داشته ایم.

رودری اظهار کرد: نرخ فعالیت اقتصادی بانوان استان کرمان در سال 92، یک دوم متوسط کشور بوده که در سرشماری سال 95 این فعالیت از متوسط کشوری بالاتر بوده و بیش از 65 درصد اضافه ورود به بازار کار در حوزه بانوان را داشته ایم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان اظهار کرد: در قالب این طرح 76 هزار میلیارد تومان انعقاد تفاهمنامه با بخش خصوصی را داشته ایم که تاکنون 1179 به بهره وری رسیده  و اشتغال مستقیم بالغ بر 85 هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

رودری با اشاره به جذب سرمایه گذاری خارجی در استان کرمان تصریح کرد: قبل از سال 92 میزان جذب سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم 6.2 میلیون دلار بوده که این عدد تا سال 95 به حدود 3 میلیارد دلار به صورت FDI، فاینانس، یوزانس و .. بوده است ضمن آنکه در حوزه صادرات غیرنفتی نیز بیش از 8 میلیارد دلار را در دولت تدبیر و امید داشته که تنها در سال 96، قریب به 1016 میلیون دلار از گمرکات استان را شاهد بودیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به مصرف برق صنعتی استان کرمان افزود: در حوزه تولید برق، شاهد رشد برق مصرفی بیش از 7.1 درصد بودیم که خود نشان دهنده رشد اقتصادی استان کرمان است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: