• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-1690-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان:

75 درصد جمعیت استان کرمان در سن کار/ وجود 308 هزار نفر کارگر بیمه شده در استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان بیان کرد: در استان کرمان سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت داریم که از این تعداد 75 درصد در سن کار می باشند. هر 500 سالی این موضوع اتفاق می افتد تا یک پنجره جمعیتی را داشته باشیم که 70 تا 80 درصد جمعیت یک جامعه در سن کار باشند و این یک منبع لایزالی است که باید در مدت 30 یا 50 سال باید از آن استفاده کرده و به نسل بعد منتقل کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، رضا اسماعیلی در مراسم جشن روز جهانی کار و کارگر در رفسنجان با اشاره به شعار امسال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، اظهار کرد: با نگاه حمایت از کارگر ایرانی، با نگاه حمایت از کالای ایرانی، با نگاه حمایت از تولید ایرانی باید کالای ایرانی بخریم.

وی خطاب به تولیدکنندگان استان افزود: کالایی باید تولید کنیم که در خور شان ایرانی باشد، کیفیت داشته باشد و قابل رقابت با کالاهای استان‌های همجوار، کشورهای همجوار و در سطح بین المللی باشد و این موضوع را در رفسنجان و استان کرمان نشان داده ایم که می شود کالایی تولید کرد که قابل رقابت با کالاهای چینی و کشورهای اروپایی باشد.

وی تصریح کرد: در همین رفسنجان و استان کرمان کاشی تولید می شود که در کشورهای اروپایی و آسیای میانه فروش می رود که درست است سرمایه گذار، وظیفه خود یعنی انجام سرمایه گذاری را انجام داده اما آیا اگر کارگران در تولید دقت نداشته باشند کارفرما می تواند کالا را تولید کند؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان خاطرنشان کرد: کارگران باید با نگاه بسیجی، جهادی و خلاقانه و فناورانه به کار خود نگاه کنند و اگر غیر از این باشد تولیدات ما قطعاً محکوم به شکست هستند البته در سنوات قبل نشان دادیم که ما توانسته ایم این نگاه خلاقانه و فناورانه را در کارگران خود گسترش دهیم.

اسماعیلی ادامه داد: در سال گذشته از 1400 نفری که برای کارگر نمونه ثبت نام کردند توانستیم در سطح استان 10 نفر کارگر برجسته استانی را داشته باشیم که با منابع و امکاناتی که داشتند کار جدیدی انجام داده بودند و کار خلاقانه و فناورانه صورت داده بودند.

وی افزود: با همین نگاه از 10 نفر کارگر برتر کشوری، یک نفر از استان کرمان بود که اگر این نگاه خلاقانه و فناورانه نبود قطعاً نمی توانستیم جلو برویم.

این مسئول عنوان کرد: در شرکت صنایع مس نیز باید این نگاه انجام شود که معدنی چندین هزار ساله داریم استفاده می کنیم باید تولیدی انجام شود که ارزش افزوده برای ما داشته باشد و برای نسل بعد باقی بماند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان بهشت معادن ایران است، اظهار کرد:482 معدن در استان کرمان وجود دارد و رتبه اول را در این بخش داریم و باید این نگاه را داشته باشیم که ما نسبت به نسل آینده مسئولیم و معادنی که کشف شده منابع بین نسلی می باشد این نگاه باید گسترش دهیم تا از کالای ایرانی حمایت کرده باشیم.

اسماعیلی بیان کرد: در استان کرمان سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت داریم که از این تعداد 75 درصد در سن کار می باشند. هر 500 سالی این موضوع اتفاق می افتد تا یک پنجره جمعیتی را داشته باشیم که 70 تا 80 درصد جمعیت یک جامعه در سن کار باشند و این یک منبع لایزالی است که باید در مدت 30 یا 50 سال باید از آن استفاده کرده و به نسل بعد منتقل کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه وزارت کار، افزود: بحث افزایش حقوق کارگران را دنبال می کنیم و در چهار سال گذشته هر سال حقوق کارگران بیشتر از نرخ تورم بوده است، البته می دانیم این افزایش کفاف تامین معیشت زندگی کارگران را نمی دهد و نتواند آن عقب ماندگی سال‌های گذشته را جبران کند اما حرکت به سمتی است که بتوانیم فاصله ای که بین خط فقر و حداقل معاش یک خانواده و حداقل مزد وجود دارد را کم کنیم تا بتوانیم رفاه نسبی برای کارگران ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: ما باید در عین تعامل با کارگر، کارفرما و دولت، سیاستگذاری‌های داشته باشیم که ضمن حفظ اشتغال موجود، بتوانیم اشتغال‌های جدید را داشته باشیم.

اسماعیلی عنوان کرد: در استان کرمان نزدیک به 308 هزار نفر کارگر بیمه شده و بیش از 450 هزار نفر مجموع کسانی است که در سازمان تامین اجتماعی بیمه شده اند وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان بیان کرد: در سال گذشته اتفاقات خوبی در این حوزه در استان کرمان رخ داد به نحوی که بیش از 5 درصد افزایش تعداد بیمه شدگان را در استان داشتیم که این میزان دو برابر متوسط کشوری است که از همه سرمایه گذارانی که در استان کرمان برای تولید و اشتغال بیشتر اقدام کردند تشکر می کنم.

اسماعیلی به افزایش شان و منزلت کارگران اشاره و تصریح کرد: متوسط تحصیلات کارگران نسبت به 20 سال گذشته سه چهار پله افزایش یافته است و لازم است که افزایش شان و منزلت کارکران را داشته باشیم.

وی افزود: بعد از اجرایی شدن اصل 44 قشر وسیعی وارد جامعه کارگری شدند که مقداری متفاوت بودند یعنی اکثراً آنها را به عنوان محیط کارمندی می بینند ولی در واقع مشمول قانون کار هستند مثل بانک‌ها که مشمول قانون کار هستند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با تغییراتی که در مجموعه کارگری کشور و استان رخ داده بتوان افزایش شان و منزلت کارگران را داشته باشیم، اظهار کرد: کارگران در صحنه هایی که لازم است حق و حقوق خود را با صدای رسا و در چارچوب قانون و تشکلات صنفی به گوش مسئولین استانی و کشوری برسانند حضور پررنگی داشته باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه افزایش حقوق مستمری بگیران در سال‌های گذشته انجام شده و امیدوارم در سال‌های آتی نیز افزایش یابد، تصریح کرد: یکی از شعارهایی که دکتر ربیعی مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال جاری در دستور کار قرار داده اند، فقزدایی با اشتغال است.

اسماعیلی تأکید کرد: تا بازار کار سیال نداشته باشیم امنیت شغلی کارگران همچنان با مسئله روبروست، زمانی کارگران دائم، موقت، پاره وقت، روزمزدی می توانند امنیت شغلی داشته باشند که بازار کار سیال داشته باشیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه سال گذشته برنامه دوسالانه اشتغال استان تهیه شد، عنوان کرد: در استان کرمان سالانه 35 هزار نفر وارد بازار کار می شوند این افراد یا فارغ التحصیل هستند یا کسانی که از محل کار خود اخراج شده اند و اگر ما بخواهیم بازار کار سیال و روان داشته باشیم باید بیش از این 35 هزار نفر شغل ایجاد کنیم تا بتوانیم علاوه بر ثابت نگه داشتن نرخ بیکاری، آن را کاهش دهیم.

اسماعیلی تصریح کرد: ایجاد 35 هزار شغل برای استان عدد بزرگی است که به 25 هزار میلبارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد که کسانی که می توانند در کارهای جدید و فناورانه مشغول به کار شوند این کار را انجام دهند.

وی بیان کرد: سال گذشته نزدیک به 300 میلیارد تومان پرداختی به کسانی داشتیم که از طریق خوداشتغالی و کارهای کوچک مشغول به کار شدند.

وی با بیان اینکه باید شغلهایی ایجاد کنیم که با انتظارات جوانان همخوانی داشته باشد، افزود: این کار در دستور کار استان قرار دادیم و ما باید شغل‌هایی ایجاد کنیم که با سطح سواد، سطح معلومات و مهارت افراد همخوانی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از 100 کارگر نمونه شهرستان رفسنجان و برترین های نخستین جشنواره عکس کار و کارگری شهرستان رفسنجان تجلیل شد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: