• یکشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان خبر داد:

حیوان گزیدگی 350 نفر به ازای هر 100 هزار نفر در رفسنجان/هاری جان یک نفر را در رفسنجان گرفت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان عنوان کرد: در دنیا به ازای هر 100 هزار نفر 100 نفر دچار حیوان‌گزیدگی می‌شوند ولی در کشور ما به ازای هر 100 هزار نفر 200 نفر و در رفسنجان به ازای هر 100 هزار نفر 350  نفر دچار حیوان‌گزیدگی می‌شوند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "احمد جمالی‌زاده" بعدازظهر امروز دوم اردیبهشت ماه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت اظهار کرد: درصدی از ارتقای سلامت جامعه به عهده وزارت بهداشت است اما در ارتقای سطح سلامت جامعه که خیلی هم مهم است همه افراد جامعه، ادارات و دستگاه‌ها و رسانه ها مسئول هستند.

وی شایع‌ترین علت مرگ و میرها را بیماری‌های قلبی عروقی برشمرد و افزود: تغذیه، کم‌تحرکمی، آلودگی زیست‌محیطی استرس‌ها و عوامل روحی روانی و بیماری‌های دیابت و افزایش وزن و چاقی در این بیماریها موثر است و باید اطلاع رسانی و آموزش داده شود.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان کرد: در رفسنجان میزان چاقی بالای 18 سال و از متوسط کشوری فوق‌العاده بالاتر است در الگوی تغذیه‌ای وضعیت خوبی نداریم و از متوسط کشوری وضعیت‌مان بدتر است.

جمالی زاده سرطان‌ها را دومین علت مرگ در رفسنجان دانست و گفت: سال گذشته یک‌هزار و 169 مورد مرگ داشتیم که بالغ بر 40 درصد موارد عوامل قلبی عروقی، 20 درصد سرطان‌ها و تصادفات در مرحله سوم قرار دارند. تغذیه، رفتار و سبک زندگی در سرطان‌ها اثرگذار است و تصادفات و حوادث هم به نوعی به رفتار مردم برمی‌گردد.

وی تأکید کرد: دستگاه‌های متولی تولید غذا، واردات برخی موادغذایی، دستگاه‌های متولی آلودگی هوا و سایر دستگاه‌ها باید نقش خود را در حوزه سلامت ایفا کنند و اگر صرفاً یک دستگاه بخواهد این کار را انجام دهد امکان آن نه تنها در کشور بلکه در هیچ جای دنیا وجود ندارد. زمانی جامعه سالم داریم که هر کس ورود کند و وظیفه خود را انجام دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان به مرگ مرد 58 ساله در رفسنجان بر اثر هاری در سال جدید اشاره و با بیان اینکه مرگ این فرد بر اثر هاری تایید شده است، تصریح کرد: سال گذشته بر اثر حیوان گزیدگی بیش از یک‌هزار و 300 نفر به مرکز بهداشت شهرستان برای دریافت واکسن هاری مراجعه کردند و 24 ساعته نیرو در شهرها و بخش‌های شهرستان گذاشتیم که برای واکسن افرادی که دچار حیوان‌گزیدگی شدند خدمات دهند.

جمالی زاده ادامه داد: اگر در برابر هاری اقدامات اولیه انجام شد، می‌توان از هاری پیشگیری کرد اما اگر فرد از ناحیه صورت، سر یا نزدیک مغز دچار زخم بر اثر گازگرفتگی حیوان هار شود علیرغم انجام اقدامات اولیه به هاری مبتلا می‌شود.

وی بیان کرد: سال گذشته وزارت بهداشت بالغ بر 200 میلیارد تومان برای واکسن هاری هزینه کرده که یک مرگ هاری در کشور اتفاق نیفتد و کل مرگ‌هایی که سال گذشته بر اثر هاری اتفاق افتاده به اندازه انگشتان یک دست است.

جمالی زاده بیان کرد: در دنیا به ازای هر 100 هزار نفر 100 نفر دچار حیوان‌گزیدگی می‌شوند ولی در کشور ما به ازای هر 100 هزار نفر 200 نفر و در رفسنجان به ازای هر 100 هزار نفر 350  نفر دچار حیوان‌گزیدگی می‌شوند.

وی تأکید: رسالت دستگاه‌های دیگر هم باید انجام شود تا کی باید سگ‌ها در شهر رها باشند و برای مردم مشکلات به وجود آورند اگر دستگاه‌ها به خوبی وسط نیایند هر چه وزارت بهداشت هزینه کند باز هم تا هدفی که می‌خواهیم فاصله داریم.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان اضافه کرد: در دو سال گذشته مرگ بر اثر بیماری هاری نداشتیم و از ابتدای سال در کشور دو مورد مرگ بر اثر هاری داشتیم که یک مورد در رفسنجان بوده است و از سال 91 تاکنون، 4 یا 5 مورد مرگ ناشی از هاری در شهرستان رفسنجان داشته ایم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: هاری در بسیاری از کشورها تقریبا به صفر رسیده و کنترل شده و در کشور ما طبق تعهدی که به سازمان بهداشت جهانی دادیم باید میزان هاری در چند سال آینده به صفر برسد.

جمالی زاده در ادامه اظهار کرد: در خصوص تاثیر آلایندگی مس روی سلامت افراد رفسنجانی تاکنون طرح جامع تحقیقاتی نشده است و اگر هم انجام شده ما اطلاعی نداریم و بزودی این کار انجام می شود و نتایج آن را خواهیم دید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با بیان اینکه تاکنون برای 335 هزار نفر در رفسنجان و انار پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است، عنوان کرد: از این تعداد 30 هزار نفر غیرایرانی و 305 هزار نفر ایرانی هستند. از این تعداد در سال گذشته 70 درصد حداقل یک بار به مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت مراجعه کرده اند.

جمالی زاده تصریح کرد: این تعداد، سال گذشته 620 هزار نفر بار به مراکز بهداشتی شهرستان مراجعه کرده اند و 3 میلیون و 401 هزار خدمت دریافت کرده اند و از تمام گروههای سنی بوده اند.

وی ادامه داد: سال گذشته 396 هزار نفر بار در رفسنجان و انار توسط پزشکان عمومی ویزیت شده اند و تعداد آزمایشات در بهداشت 453 هزار مورد بوده و 53 هزار نفر خدمات دندانپزشکی که با تعرفه 100 درصد بیمه ای بوده دریافت کرده اند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان با بیان اینکه در دندانپزشکی از نظر درصد خدمات به نسبت جمعیت رتبه نخست را داریم، یادآور شد: رفسنجان در بین 56 دانشگاه کشور کمترین میزان نارضایتی را در مراجعه به مراکز بهداشتی داشته و این موضوع توسط وزارتخانه انجام شده و مستند است و در بین رضایتمندی مراجعین به مراکز بهداشتی جزو 3 دانشگاه نخست کشور است.

جمالی زاده همچنین با اشاره به خدمات ارائه شده به اتباع، بیان کرد: واکسیناسیون فلج اطفال 5500 کودک زیر 5 سال افاغنه، بررسی سلامت 1400 دانش آموز افغانستانی، واکسیناسیون هپاتیت به 7000 نفر از اتباع افغانستانی از جمله اقدامات صورت گرفته است ضمن اینکه سه مرکز بهداشتی درمانی در شهر رفسنجان اختصاصاً برای افاغنه خدمت رسانی می کنند و یکسری افاغنه در روستاها نیز به مراکز بهداشتی درمانی روستایی مراجعه می کنند.

وی همچنین از ثبت تولد 6303 نفر در سال گذشته در شهرستانهای رفسنجان و انار خبر داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: